Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави вино?

    Хайде пак пластмаси На тях трябва да пише FOR PIGS ONLY

    Коментар


    • От: Как се прави вино?

      Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
      Гроздето от с.Караново(Новозагорско)към края на септември.Машинка за мелене си купи и чакай.Дотогава технологията е :грозде(мерло/червен мискет/памид в отношение 50/25/25),мачкане с чепките,престояване за цвят,танин и вкус 10-15 дни,после точене в ясен и безветрен ден в бидон.Изчаква се още 30 дни за приключване на тихата ферментация в помещение с подходяща плюсова температура не по-ниска от 15 градуса и послее....малеее.Така правя вино от 12 години .Проверено и изпитано.Друго не по-малко важно е че захарността на общата шира да не е по-малко от 23-24 карата.Ако има нужда се добавя захар(и тя е от значение,че съдържа натриев бензоат-консервант( някоя вносна) и инхибира ферментацията)по 1,5 кг захар на 100 литра шира(гроздов сок) за повишаване на карата с едно.За целта всеки млад винар се екипира със захаромер и спиртомер.
      Ясно!

      Какви са тия "майки" и татковци дето ги включват и в без това сложната терминология!?

      Защо денят да е безветрен?

      И има ли смисъл ферментацията да е стерилна? Т.е. - с маркучета във вода или по-добре - в каца?

      Коментар


      • От: Как се прави вино?

        Volk, ако ще започвате винарството с мерло, то след като е станало вино, оставете го една година да си полежи в бурето. След това може да се каже, че имате вино за наслада! Наздраве, а моето още си лежи.

        Коментар


        • От: Как се прави вино?

          аз червено вино не правя-пробвал съм,в нашия край не става да го еВа..затова наблягаме на бялото-напоследък димят..
          грозде си има рента от кооперацията ,бъчви и бурета-имам..даже посветих 5 години ,да пия в общежитията с колеги технолози на виното за да отмъкна съкровените им тайни ,които да комбинирам с тези,които ми завещаха "башовете" в рода..
          значи за бяло вино ,мачкаме гроздето,точим мъстта след половин един час,без чепки и семки-викаме му самоток..
          мерим "шукара" при стайна температура-трябва да е над 21 и под 24 градуса..ако е по ниско -слагаме захар 1 кило на 100 литра за един градус,като захарта се разтваря в 10 % загрята шира,и се прибавя в основното количество..тук следва личния избор-единия е да оставим дивите бактерии да действат,другия е серниста киселина и добавяне на култивирана гад..
          аз лично,разчитам на диваците...
          така обработения сок,отива в буретата пълнят се почти догоре ,като на дупката на чепа у наше село слагаме глава лук-излизащите газове си я повдигат,като кипи си кипи,и най важното лука не го ядат мишките..
          като мине бурната ферментация,слагам чепа и не пипам-обикновено още имаме от миналогодишното за пиене..
          това всичко става в маза вкопана в земята-температурата е постоянна..
          аз лично не стабилизирам вино,не откалвам...казват че калта е страшна подправка за рибена чорба но не съм пробвал..
          та ,направено така,бурето си кара година,две,даже сега отворих едно от 2009-идеално,бистро и пивко...ама пиело бурето -да пие,то пие само вода ..като пие вдига градуса ..
          а буретата и бъчвите (лина) се обработват по следния начин-слага се сода за бурета ,топла вода и един синджир 2 метра примерно,почва търкаляне докато ни се завие свят..изсипване,повтаряне ,,пълнене с вода за закисване-да няма теч..
          после опушване със серни ленти..и наздраве
          куче или вълк?
          в клетка ,или свободен?
          въпрос на личен избор.
          Вихрен Илиев
          0888249888
          blood:[COLOR=red] [B]B[/B][/COLOR] Rh ([COLOR=red][B]-[/B][/COLOR])
          Pajero 2 exeed[SIGPIC][/SIGPIC]

          Коментар


          • От: Как се прави вино?

            Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
            Колеги, моля за извинение за дебилните въпроси, ама нека да направим една елементарна технология за пълни новобранци...
            Дай стойност на следните параметри:
            -бяло/червено
            -сухо/полу/сладко
            -сорт грозде
            -захарност
            -околна температура
            -количество
            -желан стил
            -налични (желани) съдове
            -желана трайност
            И ще имаме елементарна технология.
            И пусни нова тема,че тази вече е силно фолклорна.
            Поздрави !

            Коментар


            • От: Как се прави вино?

              Изпих първото си вино, бурето е празно! Ами сега?!? Как да го подготвя за следващото, което мисля да е след няколко месеца от касис.
              Само накисване с гореща вода стига ли или има и други изисквания?
              Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
              Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
              ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

              Коментар


              • От: Как се прави вино?

                Първоначално публикуван от musovir Преглед на мнение
                Изпих първото си вино, бурето е празно! Ами сега?!? Как да го подготвя за следващото, което мисля да е след няколко месеца от касис.
                Само накисване с гореща вода стига ли или има и други изисквания?
                Колега ще ти споделя аз как постъпвам, а ти си реши сам.
                1.Измивам бурето със студена вода, докато спре да пуска друго освен чиста вода. Миенето става, като го пълня до средата и го клатя във всички посоки около 5мин.
                2. Във кофа пълна с гореща вода разтварям сода за дърво. На 10л. вода слагам 1кг. сода., след като се разтвори я наливам в бурето, слагам още 2х10л. и затапвам здраво. Яко лашкане, но внимаваш тапата да не сочи към главата ти, че ще има да обясняваш защо ти е синьо окото ама никой няма да ти вярва.
                3. Повтаряш първото докато миризмата от содата изчезне и да пиеш от бурето вода.
                4. Сярна лента или хапче и затапване за 24часа.
                5. Отваряш всички дупки и на проветриво и слънчево място, докато изсъхне. Проверявам като светя с фенер през едната дупка и гледам през другата.
                6. След около седмица, зависи от времето, прибирам на сухо и проветриво място, без да запушвам отворите.
                Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                Коментар


                • От: Как се прави вино?

                  Barriques Francois Freres.pdf
                  бъчви - техно.огия

                  Коментар


                  • От: Как се прави вино?

                    Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                    Колега ще ти споделя аз как постъпвам, а ти си реши сам.
                    1.Измивам бурето със студена вода, докато спре да пуска друго освен чиста вода. Миенето става, като го пълня до средата и го клатя във всички посоки около 5мин.
                    2. Във кофа пълна с гореща вода разтварям сода за дърво. На 10л. вода слагам 1кг. сода., след като се разтвори я наливам в бурето, слагам още 2х10л. и затапвам здраво. Яко лашкане, но внимаваш тапата да не сочи към главата ти, че ще има да обясняваш защо ти е синьо окото ама никой няма да ти вярва.
                    3. Повтаряш първото докато миризмата от содата изчезне и да пиеш от бурето вода.
                    4. Сярна лента или хапче и затапване за 24часа.
                    5. Отваряш всички дупки и на проветриво и слънчево място, докато изсъхне. Проверявам като светя с фенер през едната дупка и гледам през другата.
                    6. След около седмица, зависи от времето, прибирам на сухо и проветриво място, без да запушвам отворите.

                    Единственото, което бих добавил е: Независимо на кой етап и в каква последователност - един синджир в бурето, до половината с вода и търкаляне. Това за механично почистване.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: Как се прави вино?

                      Съгласен съм с допълнението.
                      Макар, че ефекта от синджира е около 10%.
                      Аз след три зареждания, или след три реколти, раздънвам бурето и с телената четка на флексчето го минавам от вътре.
                      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                      Коментар


                      • От: Как се прави вино?

                        Първоначално публикуван от Дочев
                        Съгласен съм с допълнението.
                        Макар, че ефекта от синджира е около 10%.
                        Аз след три зареждания, или след три реколти, раздънвам бурето и с телената четка на флексчето го минавам от вътре.
                        Дочев доколкото знам не съм категоричен след това което правиш трябва да се опали.
                        За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                        0878 79 20 61 Борис

                        Коментар


                        • От: Как се прави вино?

                          Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                          ...ефекта от синджира е около 10%...
                          Ми то, иначе нямаше да е допълнение, а основна процедура.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • От: Как се прави вино?

                            Дойде новия сезон ,за правене на вино нищо не казвате ,да не сте се отказали от виното ....

                            Коментар


                            • От: Как се прави вино?

                              Моето утре прави една седмица откак съм смачкал гроздето. Ври, бълбука, само чакам да спре да слади и го почвам. Че от тази бира ми се промиха червата.

                              100 кг мерло, 190 кг каквото пусна лозето-главно памид и димят. Трябваше да е доста повече, ама Фтиченцата го изкълваха...

                              Наздраве...
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар


                              • От: Как се прави вино?

                                Първоначално публикуван от weezy Преглед на мнение
                                Дойде новия сезон ,за правене на вино нищо не казвате ,да не сте се отказали от виното ....
                                Мойто го налях преди седмица.Спретнах едно тежко букетче към 250 литра.След месец ако искаш намини да го дегустираме.Иначе сега ври като лудо и хвърля едни червени пени,цялото мазе мирише.Айде наздраве.
                                МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X