Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Искам да си направя лешникова градина

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Искам да си направя лешникова градина

    Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
    Всички които чуят трюфели мислят , че посочения човек е светилото в БГ !!! Възможно е ???
    Всички които професионално се занимават с Трюфелите почти нищо не казват !!! Сигурно е !!!
    Изводите - всеки сам !!!
    bgbul,както разбирам,се занимаваш с отглеждане на трюфели.А предлагаш ли заразени фиданки(лешници) или заразяване с гъбата

    Коментар


    • #32
      До: Искам да си направя лешникова градина

      Първоначално публикуван от evtimovi Преглед на мнение
      bgbul,както разбирам,се занимаваш с отглеждане на трюфели.А предлагаш ли заразени фиданки(лешници) или заразяване с гъбата
      Не , засега !!!
      За тези които имат идея да направят Насаждение с трюфели :
      Без излишни приказки :
      1. В БГ няма засега насаждение което да плододава промишлено ( а не инцидентно или случайно )
      2. Всяко ново насаждение ще започне да плододава след 7 година , а рационално около 10 -15 година !( справка - американски сайтове,които се занимават с това отдавна)
      3. От всички заразени фиданки ( без значение кой вид ) САМО около 45 % от тях дават резултат ( плододават трюфели от вида с който са заразени )
      Този занаят е доста по-труден от всяко земеделие !!! Личи по цените на продуктите !!!
      Заключение : всичко което изглежда по-прекрасно от описаното е ..... заблуда !!!
      Последно редактирано от bgbul; 20-01-09, 09:59.

      Коментар


      • #33
        До: Искам да си направя лешникова градина

        А дали някой знае как се опазват лешниците от тези щипалки,които изяждат ядката.Имам огромен лешник,а всяка година изхвърлям поне половината заради тези насекоми.
        Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
        -----------------------------------------------
        Питието определя съзнанието....
        -----------------------------------------------
        0887770735

        Коментар


        • #34
          До: Искам да си направя лешникова градина

          Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
          А дали някой знае как се опазват лешниците от тези щипалки,които изяждат ядката.Имам огромен лешник,а всяка година изхвърлям поне половината заради тези насекоми.
          Бях решил да го патентовам и .... за Нобелова награда , ама айде ...на колеги ще го споделя !
          Купувате си голяяяма бутилка Б И Р А .
          Изпивате я ( сам или с приятели) и после.... празната бутилка с последните капки бира се закачва на дървото , което има паразити от рода на :
          Щипалки , Бръмбари ,мухи и каквито насекоми се сетите .
          Окачването да е с гърловината на ГОРЕ , но все пак не вертикално , а около 45-75 градуса !
          След няколко дни събирате всичките паразити В БУТИЛКАТА ( привлечени като вас - от бирата ) и повтаряте процедурата !!!
          Забравих да спомена - бутилката да е отворена , без капачката !
          Паразитите влизат и ..... не могат да излезнат повече ( може да са пияни, не знам)
          Всичко гореописано да се разпостранява безплатно и повсеместно за опазване на нашите дървета от паразити !
          От уважение към автора - този БИРЕН метод на борба с паразитите може да го наричате БГБУЛ , но не е задължително , аз не пия бира ! Само наблюдавам ......пиещите ....
          Успех в екологичноито земеделие !

          Коментар


          • #35
            До: Искам да си направя лешникова градина

            Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
            Бях решил да го патентовам и .... за Нобелова награда , ама айде ...на колеги ще го споделя !
            .........................Успех в екологичноито земеделие !
            Закъснял си, приятелю.... методът се ползва от много години, главно при оранжерийно производство, за борба - например с голите охлюви, само дето там в се закопават пластмасови чашки с малко бира ...
            Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

            Коментар


            • #36
              До: Искам да си направя лешникова градина

              Мислех, че ще трябва да пръскам с некви отрови,а то кво било. Ако не ме будалкате и метода проработи ще черпя много.Благодаря.
              Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
              -----------------------------------------------
              Питието определя съзнанието....
              -----------------------------------------------
              0887770735

              Коментар


              • #37
                До: Искам да си направя лешникова градина

                Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
                Мислех, че ще трябва да пръскам с некви отрови,а то кво било. Ако не ме будалкате и метода проработи ще черпя много.Благодаря.
                Когато е нещо за добро - закъснение няма !
                Всичко е съвсем сериозно !
                За да имаш щипалки - наблизо държиш стари дърва или дъски . Гадинките са там . Очисти старите ненужни трески , които задържат влагата и мухъла. Гадинките ще намалеят и с Бирените бутилки съвсем ще изчезнат .
                Ако говорим и за препарати -сигурно ги има ,но не ги знам ?
                Картофите ги пръскаме с Банкол 50 Г с/у бръмбарите !
                Може да помогне , но има 40 дневен период , в който не бива да се пипат плодовете ( лешниците ) . Затова - ...???

                Освен всичко друго - някой гадинки снасят яйцата си не в плода , а във пъпките преди плододаването !
                Затова се пръска по време на цъвтежа и пъпкуването !
                Толкова засега !

                Коментар


                • #38
                  До: Искам да си направя лешникова градина

                  Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
                  Мислех, че ще трябва да пръскам с некви отрови,а то кво било. Ако не ме будалкате и метода проработи ще черпя много.Благодаря.
                  Може да ползваш препарата Децис в концентрация на работния разтвор 0,05% в комбинация с Дурсбан 0,3%.
                  ТЛК 80 4,2ТД-95г

                  Коментар


                  • #39
                    До: Искам да си направя лешникова градина

                    Благодаря за отговорите.Ще се постарая тази година да не изхвърлям лешници.
                    Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
                    -----------------------------------------------
                    Питието определя съзнанието....
                    -----------------------------------------------
                    0887770735

                    Коментар


                    • #40
                      До: Искам да си направя лешникова градина

                      http://varbanov-agro.com/ тези мисля предлагат и лешници, като всичките им фиданки са със сретификат.
                      А за едър лешник си трябва и вода.

                      Коментар


                      • #41
                        До: Искам да си направя лешникова градина

                        Първоначално публикуван от братчеда Преглед на мнение
                        Кажете нещо как да ги опазя от катерици.Имам няколко на вилата,но катериците само чакат да узреят и всичко обират.
                        Аз съм се замислил сериозно на да такава градина и мисля да правя животинкса електрическа ограда.. не се сещам друго за сега

                        Коментар


                        • #42
                          До: Искам да си направя лешникова градина

                          Първоначално публикуван от Lany-Емил Русев Преглед на мнение
                          Може би трябва да се отвори друга тема-Трюфели.
                          Малко спам-Тук при нас в (Малта) има едно момче(българче),има си ресторант и предлага разните му там гозби с трюфели.Та от него знам че се снабдява от Франция.Телешки стеик приготвен с тези гъбки е 65 евро.Богаташите се скъсвали да си поръчват разни неша приготвени с тази гъба.Растяла там дето има мазут,мерише отвратително и се откривала с прасета(това тои ми каза) нямам идея за какво става въпрос
                          Правилно. А то темата се пързулна в друг улей...И може да се стигне до комбинация с лешник и ламбени шишета...с формата на трюфели.

                          Коментар


                          • #43
                            До: Искам да си направя лешникова градина

                            Ето ви по темата - за всички които искат Лешникова градина :
                            1. Отивате в Горското и питате за колко време и за какви пари ще ви доставят фиданки от Лешници . Ако не могат поне ще ви насочат къде има разсадник . Обикновено цената е около 2 лева за бройка фиданка.
                            2. Купувате си колкото ви е мерака и ги засаждате .
                            Трябва да се знае , че има дърво Лешник , както и по-малко дърво , което прилича на висок храст .
                            Помислете и се ориентирайте кое искате .
                            От избора зависи колко бройки ще поберете на терена. На един декар дърво Лешник се побират около 30 дръвчета . Обаче цената е малко по-висока .
                            Има няколко сорта лешници . Облагородените са с едър плод .
                            Ако искате икономично засяване - събирате "пичове" , издънки от местните лешници и ползвате тях за засаждане. Като се вкоренят - след втората година може да им присадите какъвто искате сорт .
                            Всяка година трябва да кастрите насажденията от издънките . А бе грижите се като за плодно дърво - това е .
                            Относно катериците - само котки наоколо ви спасяват по естествен и хуманен начин .
                            Иначе има капани за катерици - единия вид лови катериците живи и после ги отнасяте далече от вас . Другия вид капан лови катериците както мишките .........а те са си по-големи мишки .
                            Няма друго спасение . Нито огради , нито водни препятствия - нищо не помага срещу катерици през сезона на лешниците и орехите .
                            Само котка . Тя ще гони и пилците - те крадат повече лешници от катериците .
                            Стана дълго - извинения ....... но за да е ясно . Почти
                            Поздрави !

                            Коментар


                            • #44
                              От: До: Искам да си направя лешникова градина

                              Докато питах Гугъла, пак във форума се върнах! Темата е старичка, но въпроса ми е за тук, въпреки, че няма да правя лешникова градина.
                              Търся някакво обяснение как се прави резитба на лешник.
                              От миналата година се занимавам да поддържам райграс и с това се изчерпват моите градинарски познания. На вилата заварихме един храст лешник.
                              Не е поддържан както трябва. Дали има колега, който да помогне с малко обяснения как и гога да свърша тази работа?
                              VW Touareg, Honda CBF 1000 ABS, NissanTerrano 33" , RIB390 20hp

                              Коментар


                              • #45
                                От: До: Искам да си направя лешникова градина

                                Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                                Така и така сте решили да се занимавате с лешници !!! Заразете ги с ТРЮФЕЛИ - ще бъдете изненадани от резултата !!!
                                В БГ има няколко плантации с лешници . Някой от тях даже и по САПАРД ! Има утвърдени и изпробвани сортове ! Не са скъпи !
                                Простичък съвет - спестете си време ( времето е пари ),ядове и ...обучение от собствени грешки !
                                Един експеримент с такива култури е " няколко години " ! Имате ли излишни ??? Ако - НЕ , вземете култивиран сорт !!!
                                Къде - най-добре питайте в Горското !
                                На второ място - институт по земеделие и селско стопанство !
                                На трето място - Лесотехническия институт !
                                Когато изберете сорта - се обадете за ТРЮФЕЛИТЕ ! Успех !!!
                                Здравей , искам да те попитам ако е възможно - как могат да се заразят фиданки с трюфели. Четох из нета за развъждането на трюфели но на всякъде се предлага да се закупят направо заразен фиданки , как мога да си заразя аз фиданки. Попаднах в е бей на разни търговци предлагащи нещо като "семе" от трюфел, но трюфела нали е гъба мислех си че се разпространява чрез спори или нещо от сорта ?!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X