Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    Здравейте,

    Много бих бил благодарен ако някой колега от Самоковско или Смолянско сподели технологична карта за отглеждане на картофи?

    Интересувам се от цени на разсад на елитни сертифицирани сортове и разбира се и от нашенските разсади, и още малко съвети, кога най-рано може да се засее ранен сорт, техника на самото засяване, кой сорт кога къде как защо и т.н.

    Преди малко се стресирах с тези цени от 2-3 лв на килограм за сертифициран кг разсад... а допълнително ме натъжи държавния рекет на МЗХ с решението си да спре всички субсиидии за фермери ползващи разсад собствено производство, демек не купувате ли от няколкото фирми на богопомазани хора не сте ефективни и легални земеделци следователно за вас пари ЙОК

    Предварително благодаря!
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    Купувал съм от холандския разсад.Три години подред изкарвах супер реколта. През изминалата година,обаче с разсад от 2.20лв/кг.закупен от "Сортови семена" не изкарах нищо,въпреки,че спазвах всички изисквания: препарати,пръскане и т.н.Комшиите садиха картофи,събирани от разни бабички от селата и изкараха много повече от мен.
    Между другото картофопроизводител от Самоков ми каза,че от много години там гледат само холандски високодобивни сортове,а "самоковсият картоф" се отглеждал само в някаво опитно поле колкото да се запази сорта.
    Фирма "Бонеро" се има за най-големия вносител на холандски сортове.Не съм купувал от тях,но съм говорил по телефона с агрономите им относно това в кой район на страната кога се сади и какъв сорт.Мисля тази година да опитам и от техните.Телефона им е: 02/974 34 15. Но пак ти казвам,не съм купувал от тях.Просто доста се рекламират по фермерските вестници и по телефона звучат компетентно.Успех.
    Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
    -----------------------------------------------
    Питието определя съзнанието....
    -----------------------------------------------
    0887770735

    Коментар


    • #3
      До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      Благодаря много за информацията!

      Аз не мисля да купувам от Сортови семена, нямам им доверие, а и не за 1ви път чувам лоши неща за тях като организация и цени...

      А случайно да имаш информация или идея, кога най-рано мога да засея ???

      Мисля си, че ако не ръткам семето и го бодна по-дълбоко може и да мине номера да изкара по живо по здраво пролетните слани... особено ако е по-едър клубена, над 40мм...
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #4
        До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        От Бонеро не!!!
        Семената които уж са им от Холандия ги размножават в района на Костенец и Самоков.Агрико са същите измамници–виж им телефоните в рекламите във вестник Български фермер,еднакви са.

        А семе откъде,то и аз вече незнам в чудо съм се хванал.
        Преди месец купих от една Смолянска кооперация/забравих и името,но картофохранилището е на връх Рожен/ ,но качеството не е това което ми рекламираха,никаква сортировка по размер.
        За кълняемост може да пиша след няколко дена,сложил съм ги на топло/14–16*/ и тъмно,вече покарват кълнове.
        Ще ги засаждам в полиетиленови оранжерии за ранно производство.

        Ако няма да правиш ранно производство не бързай,на АГРА в Пловдив има доста вносители и производители на посадъчен материал,а тя ще е първата седмица от месец февруари.
        Ако я посещаваш може да се видим и да поговорим по обстойно.



        Имай предвид че на картофите им мръзне надземната част,та дори и по дълбокото засаждане не е гаранция.
        А иначе има едни покрития,които предпазват от лека слана/–1–2/ ,цената им е около 0.35лв. за 1кв.м
        Последно редактирано от Красимир Начев; 02-01-09, 18:42.
        ТЛК 80 4,2ТД-95г

        Коментар


        • #5
          До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Благодаря много!

          За АГРА, нямам търпение да я посетя, сигурен съм, че ще намеря доста интересни неща там и с радост ще се запозная с колеги
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #6
            До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

            Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
            Благодаря много!

            За АГРА, нямам търпение да я посетя, сигурен съм, че ще намеря доста интересни неща там и с радост ще се запозная с колеги
            Тел. 0878624921 Красимир.
            Ако решиш обади се за АГРА,аз съм близо до Пловдив.
            Колкото мога ще помагам.
            ТЛК 80 4,2ТД-95г

            Коментар


            • #7
              До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              Благодаря Краси, аз съм Георги Стоянов 088 999 51 61 и сега съм по Белоградчишко
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #8
                До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                Здравейте,

                Много бих бил благодарен ако някой колега от Самоковско или Смолянско сподели технологична карта за отглеждане на картофи?

                Интересувам се от цени на разсад на елитни сертифицирани сортове и разбира се и от нашенските разсади, и още малко съвети, кога най-рано може да се засее ранен сорт, техника на самото засяване, кой сорт кога къде как защо и т.н.

                Преди малко се стресирах с тези цени от 2-3 лв на килограм за сертифициран кг разсад... а допълнително ме натъжи държавния рекет на МЗХ с решението си да спре всички субсиидии за фермери ползващи разсад собствено производство, демек не купувате ли от няколкото фирми на богопомазани хора не сте ефективни и легални земеделци следователно за вас пари ЙОК

                Предварително благодаря!
                Какви сортове те интересуват ? (ранни или други )
                Има доста производители на семена (сертифицирани ) Аз правих семепроизводство !993 - 1995 г. на сорт "Агрия " на 1600 м Н.В. взети от "Агрико". Но имам колеги които и в момента се занимават основно със семепроизводство ! На 60 км от Пловдив - с. Малево ( по посока Смолян ) .Фамилия - Качорови . Мога да ти дам телефон при интерес или да ги питам всичко което те интересува !!!
                Относно Ранното засаждане - когато правиш сеитбата навреме с рътени семена (а не по рано и дълбоко ) спестяваш време от срока на вегетация !!! За целта ти е нужен подходящ сорт със време 60 дни !
                Има и по бързи сортове , но аз не съм запознат .
                Относно технологията на картофопроизводство : 30 дни рътене ( вече е време да се залагат семената за ранно производство ). За да се ускори процеса се поддържа топла и много влажна среда ,тъмно .
                Когато кълновете станат 1 см семената се отвиват на светло и по - хладно за да заздравеят кълновете ! Има един пиниз който САМО специалистите си правят труда --- най-рано тръгва кълн от "петата" на картофа. Ако този кълн се премахне ( механично ) ще се увеличи добива (до 30 %) , защото тогава от всяко оченце на картофа ще поникне кълн -съответно корени на които ще се образуват картофите .
                Когато си готов със семената - сеитбата се прави на дълбочина около 20 см (по-дълбоко или по- плитко се забавя с няколко дни процеса ! Когато ще сееш - провери и следи за късните слани (метео) за да избереш най - подходащия момент ! Времето за показване на стеблото от почвата е 10 -12 дни !!! Ако се очакват слани - спасението е :
                1. Поливка на площа - тогава няма поражения
                2. Палене на навлажнени бали слама през 20 м за стелещ се дим
                Няма нужда от борба против сланата ако стъблото още не е поникнало !!! Дано не съм досадил с писаното !!! Успех !!!

                Коментар


                • #9
                  До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                  - сеитбата се прави на дълбочина около 20 см





                  Колега голяма грешка!
                  Засаждането става на дълбочина толкова колкото засаденият клубен да е зарит около 2 см.
                  На 20см.надали ще поникне.
                  ТЛК 80 4,2ТД-95г

                  Коментар


                  • #10
                    До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    Жоро, аз ще започна от реализацията...

                    Роял Патейтос - 25 стотинки /тази година/, забавяне 3 месеца, на практика ти ги плащат след като ги продадат зимата...

                    Борсата - 45 стотинки...

                    Разход за декар - 1000 лв. за да стане нещо...

                    Механизация - много...

                    Не искам да те разочаровам, но нямаш ли собствен пазар - за крайни клиенти или кухня - затъваш!

                    Аз случих с "Растителна защита", че ми конфискуваха ТИР семена от Франция, та сега ще плащат, иначе си бях вътре..

                    Коментар


                    • #11
                      До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                      Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                      Благодаря Краси, аз съм Георги Стоянов 088 999 51 61 и сега съм по Белоградчишко
                      Бат Джорджеонечета и не вярвам на ушите сиКакво си наумил не знам май си се видял с куп излишни пари и се чудиш как да ги ликвидирашСамо за пример :садя компир от 20 и кусур години тая година от един декар изкарахме две пластмасови кофи от боя от тия белитеЕдин много приятелски съвет насади тая година един метър квадратен и ако изкараш реколта повече от семето ше се мисли нататъкИ ако нямаш осигурен пазар(Като не забравяш че у България нищо не е сигурно)въобще не се захващай.Най приятелски поздрави
                      К мирной жизни не пригоден.
                      Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                      ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                      Коментар


                      • #12
                        До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                        Успех в начинанието. Доколкото ми е известно ще имаш и конкуренция в региона.
                        Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

                        Коментар


                        • #13
                          До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          Виж ся кво стана,колегите почнаха да те отказват.
                          Колкото до пазара мога да помагам,аз моята продукция я продавам в София,там имам доста добри позиции,та ако се наложи....

                          За ниските добиви колеги има доста неща които не сте изпълнили в технологията,незнам кои от тях но те са общо взето така:

                          Здрав обезвирусен посадъчен материал.

                          Добре запасена с хранителни елементи почва/азот,фосфор,калий,микроелементи/

                          Поддържане оптимална влажност на почвата.

                          Борба с болести и неприятели

                          И не на последно място избор на сорт съобразен с почвените и климатични условия.
                          ТЛК 80 4,2ТД-95г

                          Коментар


                          • #14
                            И най важното съм изпуснал имали от къде да ги поливаш?Ега се видиме на АГРАТА да обмениме мислиаз не я пропускам

                            Първоначално публикуван от krasi_kros Преглед на мнение
                            Виж ся кво стана,колегите почнаха да те отказват.
                            Колкото до пазара мога да помагам,аз моята продукция я продавам в София,там имам доста добри позиции,та ако се наложи....

                            За ниските добиви колеги има доста неща които не сте изпълнили в технологията,незнам кои от тях но те са общо взето така:

                            Здрав обезвирусен посадъчен материал.

                            Добре запасена с хранителни елементи почва/азот,фосфор,калий,микроелементи/

                            Поддържане оптимална влажност на почвата.

                            Борба с болести и неприятели

                            И не на последно място избор на сорт съобразен с почвените и климатични условия.
                            Тебе Краси като чета не виждам причини да те отказвамдано се видиме на Аграта с Жорето живи здрави
                            Последно редактирано от cveti; 03-01-09, 11:19.
                            К мирной жизни не пригоден.
                            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                            Коментар


                            • #15
                              До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              Първоначално публикуван от stariat Преглед на мнение
                              И най важното съм изпуснал имали от къде да ги поливаш?Ега се видиме на АГРАТА да обмениме мислиаз не я пропускам
                              Да направим една среща.
                              ТЛК 80 4,2ТД-95г

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X