Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тойота Land Cruiser LJ78 Prado

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Тойота Land Cruiser LJ78 Prado

    След дълги размишления и направени през годините няколко опита да се сдобия с експедиционен автомобил подхванах следващ проект.
    Колата е рядката ТЛК 78 Прадо, четириврата, лека серия. Дирекцията е дясна- аз поне не знам този модел да се произвеждал с лява волан.
    Конкретния екземпляр е модификацията EX LIMITET, което означава, всички достъпни за Тойота през онези години екстри. Именно-климатик преден и заден, люк, пълен ел. пакет , седлаки с кантари , по-специална тапицерия, регулируеми предни амортисьори, бул бар от неръждавейка и дефлектори на прозорците, колея с уширители на калниците и 15' джанти с ЕТ -20.
    Двигателя е 2L-TE, 2446см3, притежаващ завидната мощност от 97к.с. 240НМ при 2200об/мин.Трансмисията с автоматична скоростна кутия, LDS заден диференциал и електрически хъбове. Колата е с база 2730мм и четири врати и доста просторно купе с 3 реда седалки.

    Този модел значително се различава от ТЛК 70 серия. Основните разлики са пружинното окачване отзад и мостовете от HILUX. Окачването е първото създадено от Tойота четири пружинно, като за този модел е търсено не толкова офроуд възможностите колкото комфортното предвижване по шосе. Следващото издание на това окачване е в ТЛК80, като там то вече е направено много по-офроуд ориентирано с по-добри артикулации. Следващият модел на Тойота които се явява развитие на LJ78 e TLK90.
    PRADO се произвежда от 1985 до 1996 в завода TOYOTA Araco, под имената Land Cruser II, Prado или Bundera. Това е един старите заводи на тойота, известен с безкомпромисното качество на своята продукция. По настоящем там се произвеждат тежката 70 серия на Тойота и актуалният модел ТЛК 200.

    Основната идея е проекта да не е скъп, защото съм разбрал, че похарчените много пари не са гаранция за постигане на крайнита цел. Справка:
    1. Първият ми ТЛК HZJ78- много скъп, калпав, неудобен за моите цели автомобил, които се опитваше да компенсира тези си качества с огромен разход на гориво.
    2. Втория ми подобен проект същата LJ78, но с 1KZ-TE мотор, който след лифт ARB и ремонт на двигателя продадох, зашото не ми хареса крайният резултат-скъпа, тромава, нестабилна и неикономична се оказа тази кола. При този автомобил разбрах, че това са удачните размери за мойте цели и , че трябват задължително 4 врати.
    3. третия проект ТЛК 80 4,5. Въстановена до оригинален вид и използвана на Дакар 2011. Солидна и удобна, но тромава и меко казано горяща кола.
    И трите коли продадох със солидна загуба.
    Затова този проект няма да надмине 10-12 000 хил. лева, купето ще е това което искам а с динамиката и разхода на горива този път няма да направя никакъв компромис!

    Колата я купих за напълно нормалните за такъв автомобил 3800лв. Пробега е 120 000км, който е нищожен за тази марка но не и ако е карана 50 000 от тях в българското село. За тези 50 000км обслужване , ремонти и почиставане не е имало НИКОГА. Освен разбира се обичайните български овързвания тел.
    Въпреки всичко , освен смазания салон и окачване, всичко (или почти всичко) по колата си работи.
    Не държах двигателя да е любимия на тойотаджиите 1KZ, защото ще бъде монтиран двигател 3000см3 дизел от BMW.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rusi1.jpg
Прегледи:1
Размер:46.8 КБ
ID:6063490

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rusi2.jpg
Прегледи:1
Размер:73.4 КБ
ID:6063491

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rusi3.jpg
Прегледи:1
Размер:62.9 КБ
ID:6063492


    Това е снимка на крайната цел.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:getdata-1.jpeg
Прегледи:1
Размер:720.0 КБ
ID:6063489

    Както виждате не се предвижда повдигане. Вече са поръчани оригинални пружини и амортисьори за да се постигне заводска височина.

    Започва смяна на дирекцията, със запазване на климатика, въстановяване на салона и монтаж на двигател от BMW, вероятно с ръчна скоростна кутия.

    Ако има интерес ще ви държа в течение на работата…
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 20-07-14, 15:21.
    Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

  • #2
    От: Тойота Land Cruiser LJ78 Prado

    Интерес ще има в повече от колкото очакваш. На мен особенно ще ми е интересно това с ДВГ от БМВ и каква кутия. Успех!

    Коментар


    • #3
      От: Тойота Land Cruiser LJ78 Prado

      Имa интерес!
      Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
      Drag Grand Canyon Daily
      Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
      LZ1JYM

      Коментар


      • #4
        От: Тойота Land Cruiser LJ78 Prado

        Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
        Имa интерес!
        +1
        Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
        Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
        Враца

        Коментар


        • #5
          От: Тойота Land Cruiser LJ78 Prado

          Честит нов проект!
          Очаквам с нетърпение

          Коментар


          • #6
            От: Тойота Land Cruiser LJ78 Prado

            Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
            ...
            Ако има интерес ще ви държа в течение на работата…
            Има, разбира се!
            Nissan Terrano 2,7 TDI

            Коментар


            • #7
              От: Тойота Land Cruiser LJ78 Prado

              Бравос..интригуващ, практичен и дай-Боже ползотворен проект! Отлични изводи си направил, изхождайки от предишни начинания, за които недей да съжаляваш- трябва да се мине по дълъг път, за да се срещне практично-необходимото ! Успех и чакаме с нетърпение !
              0899 шест5313нула
              За всекиго по нещо

              Коментар


              • #8
                От: Тойота Land Cruiser LJ78 Prado

                Честито

                Коментар


                • #9
                  От: Тойота Land Cruiser LJ78 Prado

                  Ами, Руси, от една страна - честито!
                  От друга страна - брой се за изяден, щото е с десен волан, пък, нали видиш, с десен волан карат само леваците...или тия, дето нямат пари за ляв...

                  Погледнато от първата страна - отново честито!
                  Погледнато от втората страна - ми що не се обажда никой бе? Да ти каже, колко не ги разбираш тия работи, и че това е самоубийство, и убийство на всички останали по пътя?

                  И понеже аз го гледам едностранчиво - от първата, и единствена страна, от сърце - честито, и давай периодични снимки за развитието на проекта!

                  Честито!!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Тойота Land Cruiser LJ78 Prado

                    Честито! И на мен ми е интересно....

                    Коментар


                    • #11
                      От: Тойота Land Cruiser LJ78 Prado

                      Честито !
                      Абонирам се
                      Toyota Land Cruiser RJ77 , Nissan Patrol TD42, Suzuki Samurai ,Yamaha WR 450F
                      New hope garage о886/44-36-5о , о898/48-11-46

                      Коментар


                      • #12
                        От: Тойота Land Cruiser LJ78 Prado

                        Супер,ще гледаме.Между другото истинските Японски джипове са с десен волан,голяма част от тях са за Австралия,Нова Зеландия,Филипините,Южна Африка,там офроуда в дълги и трудни преходи е наложителен и всекидневие,Англия не я броя.Европейските им аналози са копия,като при някои са допуснати много конструктивни грешки в лявата генерация,говоря за машините от по старото поколение.Докато карах офф с десен волан,не ударих една щанга,след обръщане на генерацията,кормилната все ставаше на лък.
                        LZ1BEL "Mud Angels" Stara Zagora
                        Warning: any change to the factory design of your vehicle has potential dangers which could result in injury or death.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Тойота Land Cruiser LJ78 Prado

                          Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                          Интерес ще има в повече от колкото очакваш. На мен особенно ще ми е интересно това с ДВГ от БМВ и каква кутия. Успех!
                          В Пловдив има успешно присаждане на такъв двигател в ТЛК 70. Проблемите при такъв монтаж са ми известни от колегата Venci67.
                          При него се използва всичко от Тойотата, дори съединителя и радиатора. Досега след около 2 години експлоатация при това в гората тойотската карантия държи. Едиствено веднъж счупи каре , но при сеиозно натоварване и при включени и двата блокажа.
                          Аз се колебая дали да сложа ръчна кутия или да оставя оригиналният автомат. Не ми харесва мудното превключване, но и сегашния мотор е доста слаб. Иначе това което съм чувал е, че тази автоматична кутия е достатъчно издръжлива.
                          За сега неивестните за мен са свързани с предавателните числа. Тази Тойота е с 4,8 главни предавания. Знам, че има за ТЛК70 с 3,0 дизела такива, но 4,3. Мисля че и с тях ще е бавна…Ако впоследствие се окаже че ще ми трябват главни предавания под 4 дали има някъде?

                          Впрочем това е и причината да пусна тази тема- многото въпроси които ще изникват и на които не знам отговора. Надявам се който знае да казва….

                          Прогресът днес- след разходка до София се сдобих с перфектен салон, калобрани и две оборудвани задни врати. Дори да същите цветове и няма нужда да се боядисват.
                          По следите съм на кормилна кутия, желязото което се заварява на рамата и държи панхарда и самия панхард.
                          Табло и всички карантии под него имам. За сега единствената сериозна липса е вътрешното тяло на климатика. Ако някой знае къде има такова да казва.

                          През седмицата колата която е с разглобен за почистване салон ще бъде сглобена, ще купя едно БМВ 530D с ръчни скорости и евентуално ще съм пообънал волана.
                          Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                          Коментар


                          • #14
                            От: Тойота Land Cruiser LJ78 Prado

                            Много интересна тема. Ще следя с интерес!
                            0886685545-Влади- ОФ-РОУД КЛУБ"НОВИ ИСКЪР 4Х4 ЕКСТРИЙМ"

                            Коментар


                            • #15
                              От: Тойота Land Cruiser LJ78 Prado

                              И аз ще зяпам с интерес
                              Toyota Land Cruiser BJ70 1985
                              Lexus LS430

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X