Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Водна помпа за кладенец

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Водна помпа за кладенец

    Здравейте!
    Имам кладенец с дълбочина до повърхността на водата 15метра и воден стълб 5метра.Площта, която ще поливам е около 500кв. метра.
    Искам да попитам каква помпа е по-подходяща, потопяема или непотопяема?Ако може марки и модели.

  • #2
    До: Водна помпа за кладенец

    Първоначално публикуван от traktorist Преглед на мнение
    Здравейте!
    Имам кладенец с дълбочина до повърхността на водата 15метра и воден стълб 5метра.Площта, която ще поливам е около 500кв. метра.
    Искам да попитам каква помпа е по-подходяща, потопяема или непотопяема?Ако може марки и модели.
    Какъв е този воден стълб 5 м.
    ТЛК 80 4,2ТД-95г

    Коментар


    • #3
      До: Водна помпа за кладенец

      Водата е дълбока 5метра, от повърхността и на горе 15.

      Коментар


      • #4
        До: Водна помпа за кладенец

        Първоначално публикуван от traktorist Преглед на мнение
        Водата е дълбока 5метра, от повърхността и на горе 15.
        Значи ще вадиш от 16-17м.

        Трябва ти потапяща помпа.
        ТЛК 80 4,2ТД-95г

        Коментар


        • #5
          До: Водна помпа за кладенец

          Има още няколко зависимости, но по-принцип потопяемата помпа е по-добра за теб, защото е по-пригодна за тази дълбочина - около 20 м. Тя е с по-малък дебит,но нормално водата в кладенеца се въстановява по-бавно. Ако сложиш ротационна (непотопяема) за дебита, който има кладенеца, сигурно ще ти се наложи да я пуснеш по средата му, а това е допълнителна разправия. Хубаво е ако има лятото голяма разлика между температурата на водата и външната, самата вода да престои известно време в някакъв резервоар, за да се темперира, иначе може да повредиш растенията, които поливаш. Марки и модели - бол, гледай дебита, височината на водния стълб и цената.
          sigpic

          Коментар


          • #6
            До: Водна помпа за кладенец

            Първоначално публикуван от Владо_2 Преглед на мнение
            Има още няколко зависимости, но по-принцип потопяемата помпа е по-добра за теб, защото е по-пригодна за тази дълбочина - около 20 м. Тя е с по-малък дебит,но нормално водата в кладенеца се въстановява по-бавно. Ако сложиш ротационна (непотопяема) за дебита, който има кладенеца, сигурно ще ти се наложи да я пуснеш по средата му, а това е допълнителна разправия. Хубаво е ако има лятото голяма разлика между температурата на водата и външната, самата вода да престои известно време в някакъв резервоар, за да се темперира, иначе може да повредиш растенията, които поливаш. Марки и модели - бол, гледай дебита, височината на водния стълб и цената.
            Растенията няма да ги повреди,това са врели некипели.
            Със зеленчукопроизводство си изкарвам прехраната и поливам всекидневно от сондаж,ами нищо им няма
            ТЛК 80 4,2ТД-95г

            Коментар


            • #7
              До: Водна помпа за кладенец

              А трябва ли да я вържа за някакъв поплавък, за да не изгори ако спадне нивото на водата?Днес я чух тази идея.

              Коментар


              • #8
                До: Водна помпа за кладенец

                Първоначално публикуван от traktorist Преглед на мнение
                А трябва ли да я вържа за някакъв поплавък, за да не изгори ако спадне нивото на водата?Днес я чух тази идея.
                А ти няма ли да си до нея,докато поливаш?

                Ако спадне нивото и помпата не смуче вода(тя охлажда) има вероятност да изгори мотора.
                ТЛК 80 4,2ТД-95г

                Коментар


                • #9
                  До: Водна помпа за кладенец

                  Ако поливам и като спре водата ще се усетя, но ако пълня някакъв съд(бидон,резервоар и т.н.) може и да не съм постоянно покрай кладенеца.За това идеята за поплавака ми се видя разумна.Например някаква шамандура или вътрешна автомобилна гума.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Водна помпа за кладенец

                    Aми те си имат поплавък. Потопяемата центробежна помпа (бибо) си има свързан с нея поплавък с живачна ампула и когато поплавъкът опре дъното тя спира.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Водна помпа за кладенец

                      Повечето потопяеми, които продават са с поплавък и спират при изчерпване на водата. За другите можеш да си направиш и сам, но не си заслужана играчката. Хубаво е да вземеш за отпадни или дренажни води - те прекарват и твърди частици до 5-8 мм.
                      Последно редактирано от Владо_2; 19-02-09, 21:50.
                      sigpic

                      Коментар


                      • #12
                        До: Водна помпа за кладенец

                        При 5м. воден стълб едва ли ще се изчерпи водата, че и да изгори помпата. Е, освен ако не се използва за промишлени цели.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Водна помпа за кладенец

                          Имам кладенец дълбок 11м. Ползвам потопяема помпа от 6 години и до сега не се е развалила. Италианска-за марката не се сещам - ако искаш изрично ще проверя. Купена е от магазин Флуида на бул. Гоце Делчев-близо до кръстовището с ул. Костенски водопад-гр.София. Помпата е вързана с неопреново въже и е спусната почти на дъното, но не съвсем. Отдолу на помпата съм завързал една квадратна метална кошница-от хладилник. Това е за да не опира помпата в дъното, където има кал. Има и една много полезна джаджа - контакт с 3 гнезда и три дистанционни- при пряка видимост дистанционното включва тока от около 40 м. Има ги в магазин Конрад-близо до Петте кьошета в гр. София. Адреси сигурно има в Google.
                          Успех
                          Владо Рангелов
                          Land Rover Discovery 1-300tdi

                          Коментар


                          • #14
                            До: Водна помпа за кладенец

                            Почти всяка помпа че ти свърши работа. НО!!! Имай предвид, че ако в кладенеца има и пясък (независимо колко) помпата ще замине бързо. Потопяема помпа без поплавък ти върши работа. Насочи се към руска, чешка или италианска. Ако искаш ми се обади 0888 267575. Това ми е нещо като хоби и мисля, че ще ти помогна. Много важно е колко вода вадиш на час. Не е важен водния сълб. Ако водата в сондажа свършва бързо ти трябва слаба помпа. Ако не свършва ти трябва мощна помпа. Турбинната помпа е най добра и винаги препоръчвам такава. Цените са от 350лв нагоре. Помпа за 60-70лв не върши работа.
                            Има и друг вариант. Ако диаметъра на сондажа ти е малък (до ф150мм), и е малко водата в кладенеца или нивото на водата е променливо през сезоните, то в този случай трябва да си направиш едно табло, което да има три датчика - за долно, средно и горно ниво на водата. Но да ти кажа честно сега не мога да пиша..... съжелявам. звънни ми и ще ти обясня
                            Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект

                            Коментар


                            • #15
                              До: Водна помпа за кладенец

                              Първоначално публикуван от Адриан Преглед на мнение
                              Почти всяка помпа че ти свърши работа. НО!!! Имай предвид, че ако в кладенеца има и пясък (независимо колко) помпата ще замине бързо. Потопяема помпа без поплавък ти върши работа. Насочи се към руска, чешка или италианска. Ако искаш ми се обади 0888 267575. Това ми е нещо като хоби и мисля, че ще ти помогна. Много важно е колко вода вадиш на час. Не е важен водния сълб. Ако водата в сондажа свършва бързо ти трябва слаба помпа. Ако не свършва ти трябва мощна помпа. Турбинната помпа е най добра и винаги препоръчвам такава. Цените са от 350лв нагоре. Помпа за 60-70лв не върши работа.
                              Има и друг вариант. Ако диаметъра на сондажа ти е малък (до ф150мм), и е малко водата в кладенеца или нивото на водата е променливо през сезоните, то в този случай трябва да си направиш едно табло, което да има три датчика - за долно, средно и горно ниво на водата. Но да ти кажа честно сега не мога да пиша..... съжелявам. звънни ми и ще ти обясня
                              Препоръчваш турбинна помпа,ами те и потопяемите са с турбина

                              Или пък искаш да кажеш центробежна помпа,с която да вади вода от повърхността,ама има 15м. до водата и няма да извади и една капка с нея.

                              Трябва му потапяща помпа с височина на водния стълб най-малко 25м.,зависи дали иска да използва вода под налягане или на свободно изтичане.
                              ТЛК 80 4,2ТД-95г

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X