Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дървени покриви и покривни и конструкции

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Дървени покриви и покривни и конструкции

    Колега, поздравления за труда! Влиза в личната библиотека веднага Сега, като избираш проектант, му покажи онази ферма, висящата, дето преодолява 14 метра и ако ти каже, че е невъзможно, продължавай с търсенето.
    Александър

    Коментар


    • #32
      От: Дървени покриви и покривни и конструкции

      Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
      Сега, като избираш проектант, му покажи онази ферма, висящата, дето преодолява 14 метра и ако ти каже, че е невъзможно...
      Как ще е невъзможно ?? Лично съм мерил преди време . 18 метра, покрити с дървени ферми. Понеже наскоро и аз ще правя покривна конструкция (5.70/5.20) хол , елементарна , едноскатна ,а проектанта е заложил колона в средата :-)) ...та смятам да я елиминирам. Но ще комбинирам с много здрава метална ферма. Ако стигна до там ще снимам..
      Ето нещо от мрежата ..http://www.youtube.com/watch?v=CVAXPNkis6I
      Уморените коне не ги убиват , нали ??

      Коментар


      • #33
        От: Дървени покриви и покривни и конструкции

        Да де... Аз затова ти казах, че може да го използваш като отсявка за страхливи проектанти
        Александър

        Коментар


        • #34
          От: Дървени покриви и покривни и конструкции

          Не препоръчвам на никой да строи покрив по книга или наръчник.Посочената литература може да се ползва само за обща култура.Ползвайте услугите на проектант!
          Ние си знаем , че в затворите има отделни крила за нас...
          След като започнаха да падат покриви в Москва и в Германия се приеха нови норми за изчисляване на покриви.
          За София / например / нормативното натоварване от сняг е 142 кг/м2.
          Тръгва се от статически изчисления и инерционни характеристики на материала / независимо дали е стомана или дърво/
          А 18-метрова дървена ферма е глупост , която не искам да коментирам....
          животът е магия !
          X5 3.0d

          Коментар


          • #35
            От: Дървени покриви и покривни и конструкции

            Първоначално публикуван от manQK78 Преглед на мнение
            А 18-метрова дървена ферма е глупост , която не искам да коментирам....
            Глупост , не глупост , но е факт че е работила и държала години наред.. сградата е строена около `60 , фермата е "изчислена " и реализирана от някъкъв незнаен майстор с молив зад ухото..Не познавам много пректанти , всъщност само един , бегло .. и съм склонен да вярвам повече на стария майстор .
            Някой да знае къде е учил Кольо Фичето ? Гледам че неговите мостове още държат ....
            Уморените коне не ги убиват , нали ??

            Коментар


            • #36
              От: Дървени покриви и покривни и конструкции

              Ако говорим за сложни конструкции, добър конструктор се става с много учене и 10-15г практика. За мостоваците повече. Затова и държавата не може да си позволи да загуби такъв ресурс. Голяма част от мостовете по Тракия, моста на 4-и км. са проектирани от проектантската организация на Софийският Затвор.
              Понятие като страхлив проектант(конструктор) няма. Има по-подготвени и не.
              Относно фермата-всяка конструкция си има статистическа схема. Не е съвсем лесно непрофесионалист да я види каква е.

              П.П.Забравих за Кольо Фичето. Един он малцината самоуки гении. Благодарение такива като него я има настоящата наука за строителството...

              Коментар


              • #37
                От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                Започнат ли се спорове в тази насока, темата задължително ще се оспами яко
                Нека задваме конкретни въпроси, а който има желание да отговаря.
                И в този дух, ми се иска да попитам. Интерсуват ме в частност 4-скатните конструкци.
                При 2-скатните нещата са по-ясни, защото там силитеса симетрични и се балансират.
                Интерсува ме захващането на ребрата към наклонените билни диагонали? Това обикновенно се осъществява с пирони като на тази снимкаНатиснете снимката за да я уголемите

Име:Diagonali.jpg
Прегледи:1
Размер:106.8 КБ
ID:5213896 Виждал съм и с метални планки.
                Но това достатъчно надеждно ли е при покриви с тежки покрития? Занам, че пиронни съединения не подлежат на много точни инженерни изчисления, но все пак има ли някакви "тайни"за тази сглобка.
                Ето и още един материал на английски. Доброто в него е, че доста от чертежите са в аксонометрия и се получава по-добра нагледна представа за конструкцията. Другото добро че текста подлежи на копиране и може лесно да се ползва речник. На стр. 23/24 има и английската терминология за елементите.
                Прикачени файлове

                Коментар


                • #38
                  От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                  Проблема с пироните е, че силата на срязване на пирона е по-голяма от тази на дървото. Затова са и планките. Какво те притеснява четирискатния покрив? Той си е също така стабилна пространствено конструкция - всъщност всичко с формата на триъгълник или съставен от такива многостен е такава. Относно проектантите - не пренебрегвай техните познания, аз съм имал щастието да работя с няколко много добри проектанти по част строителни конструкции и съм научил много от тях. 18 метровата ферма не е глупост, но няма и кой-знае какъв смисъл от такива изсилвания - все пак няма да правиш зала.
                  Тази книжка е много интересна. Много пъти съм си говорил с конструктори, и все ми обясняват, че в БГ е трудно да се докаже статически и защити при земетръс конструкция от дърво и метал. Не ми е много ясно - норми ли липсват у нас за такива, какъв е проблема ?
                  Александър

                  Коментар


                  • #39
                    От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                    Дърво и метал казваш...


                    Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                    Коментар


                    • #40
                      От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                      Да, няма да се прави зала
                      Разбирам че и четирискатния и двускатния симетричени покриви са пространствено балансирани. Оставяме на страна натоварването от неравномерното натрупване на сняг, вятъра и т.н.
                      Въпроса ми беше конкретно за сглобката оградена в червено. Там силата на тежеста ще се опитва да раздели дървените елменти, да сцепи дървото или да измъкне пироните. За тази сглобка ми е питането?
                      Докато при двускатнатния в сглобката на билото не е така.
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                      • #41
                        От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                        Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                        Да, няма да се прави зала
                        Разбирам че и четирискатния и двускатния симетричени покриви са пространствено балансирани. Оставяме на страна натоварването от неравномерното натрупване на сняг, вятъра и т.н.
                        Въпроса ми беше конкретно за сглобката оградена в червено. Там силата на тежеста ще се опитва да раздели дървените елменти, да сцепи дървото или да измъкне пироните. За тази сглобка ми е питането?
                        Докато при двускатнатния в сглобката на билото не е така.
                        Колега, наистина на този въпрос може да ти отговори само инженер-конструктор, след като постави конкретната конструкция в специален софтуер или на ръка изчисли натоварванията. На конкретните места, посочени от теб, единствената сила, ще бъде някакво минимално срязващо усилие и нормална реакция, поради тежестта, която носят ребрата, но те все пак са поставени и от двете страни, което означава, че перпендикулярните компоненти на нормалната реакция ще се унищожат или намалят взаимно, а срязващия момент ще се поеме спокойно от два-три пирона и от факта, че реброто е "закотвено" под ъгъл спрямо Маийата (тази греда, която е под 45 градуса спрямо билото). Освен това, колкото по къси са ребрата, толкова по-малък товар носят (по-малка площ), а те към края се скъсяват.
                        Александър

                        Коментар


                        • #42
                          От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                          Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                          Да, няма да се прави зала
                          Разбирам че и четирискатния и двускатния симетричени покриви са пространствено балансирани. Оставяме на страна натоварването от неравномерното натрупване на сняг, вятъра и т.н.
                          Въпроса ми беше конкретно за сглобката оградена в червено. Там силата на тежеста ще се опитва да раздели дървените елменти, да сцепи дървото или да измъкне пироните. За тази сглобка ми е питането?
                          Докато при двускатнатния в сглобката на билото не е така.
                          Според мен в посочените сглобки:
                          1.От статично натоварване(тежест): дървото на натиск, пирона на срязване
                          2.От вятърът се получават при дадени обстоятелства сили на повдигане(отнасяне) на покрива. В този случай: дървените елементи се опитват да се разделят, пирона на вадене.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                            Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                            Да, няма да се прави зала
                            Разбирам че и четирискатния и двускатния симетричени покриви са пространствено балансирани. Оставяме на страна натоварването от неравномерното натрупване на сняг, вятъра и т.н.
                            Въпроса ми беше конкретно за сглобката оградена в червено. Там силата на тежеста ще се опитва да раздели дървените елменти, да сцепи дървото или да измъкне пироните. За тази сглобка ми е питането?
                            Докато при двускатнатния в сглобката на билото не е така.
                            Първо - цялата конструкция е добре балансирана (симетрично) система . Дървото не се закрепва САМО с пирони. Така може да го направи пишман майстор. Дървените греди се вклиняват една в друга и най-доброто вклиняване е, ако двете повърхности на съединяване са под 90 градуса .
                            Второ - Благодарение на наклонените греди тежеста се пренася до страничните носещи стени. Остава да се изчисли налкона на покрива (ъгъла ) и от него ще зависи колко товар ще носи конструкцията.
                            Напоследък започват да се ползват вместо греди - няколко слепени (сковани ) една за друга дъски. Също така както е показано и слепени дъски с метална шина м/у тях. Така се повишава носимостта на дървото.
                            Колко метра е разстоянието което трябва да се покрие ?
                            Мога утре да кача снимки на 7 метрова такава конструкция по метода на "Кольо фичето" - самоук майстор без междинна опора и с дъски вместо греди.Няма да е вечна, но показва какви са възможностите .

                            Коментар


                            • #44
                              От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                              Лично на мене ще ми е интерсна всяка информация по въпроса, а още повече някои стари технологии. Благодаря на всички които се отзовават!
                              Става дума за нещо такова. Вярно че тук си е казал думата фактора време, гниене, лоши материали и т.н. Но важното е как да се избегнат подобни рискови ситуации или поне да не бъдат правени глупави грешки.
                              Като му дойде времето, ако е писано, ще пусна и отделна тема...
                              Прикачени файлове

                              Коментар


                              • #45
                                От: Дървени покриви и покривни и конструкции

                                Този покрив не си знае годините и снеговете дето е издържал Да не говорим за самите керемиди (тикли). При ремонт на такъв покрив едно основно правило (ако няма да го правиш по проектни изчисления) е следното:
                                Ползвай знанията на майстора който е направил този покрив . Не променяй бройката,диаметъра и разположението на гредите и опорите.Всяка свалена греда замени с подобна.
                                Това дето сега дървесината не била като едновремешната са врели-некипели. Просто поднови дървесината с нова и здрава . Обработи я против вредители и бъди спокоен - ще издържи още 100 години.
                                За изчисленията се видя, че е екзотика някой да си сложи главата в торбата. Но когато имаш изпитана с времето покривна конструкция - защо да я изчисляваш наново.
                                Така мисля. Дано не греша.
                                Успех !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X