Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Недобро обезвъздушаване или нещо друго, при 124-ка?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Недобро обезвъздушаване или нещо друго, при 124-ка?

    Здравейте отново, колеги! Преди 1-2 седмици пуснах тема относно монтажа на термостат на Мерцедес 124 200Е, с газ. Монтирах термостата така, както ме посъветвахте и следях нивото на охладителната течност в продължение на 2 дни, след като бях долял малко течност. Темата за термостата е тази. Всичко изглеждаше наред, но когато на 3-4 ден погледнах, течността беше слязла на дъното на разширителния съд, където става тясно. Долях отново и след като проверих на другия ден, нивото пак беше слязло. Вчера реших да запаля колата с отворена капачка и когато дигна работна температура, започнах да я форсирам леко. Когато я форсирах, течността слизаше надолу, а когато спирах да я форсирам - течността се връщаше нагоре и дори излизаше от казанчето, правейки балони. Току-що карах колата 5-10 километра и на 5-тия километър реших да погледна под капака, защото беше дигнала почти 100 градуса. Някъде из маркучите около термостата се чуваше съскане така, сякаш минава въздух и вода. В този момент, маркучите на радиатора не бяха загряли изобщо и бяха твърди. Съскането спря след 2-3 минути, а маркучите омекнаха и станаха горещи. Това ме кара да мисля, че термостата е издал багажа, но има и някакъв въздух в системата. Аз обаче не съм много компетентен в тази сфера, затова искам и вашето мнение. Възможно ли е да става дума за гарнитура или нещо друго? Благодаря!

  • #2
    От: Недобро обезвъздушаване или нещо друго, при 124-ка?

    Не е въздух.
    Изгорели газове са.

    Сваляне на глава. Ако се окаже гарнитура(много по-често срещания вариант)-минаваш леко.
    Ако и главата е спукана-по-скъпо.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      От: Недобро обезвъздушаване или нещо друго, при 124-ка?

      Или ако постави колата под наклон/с предницата нагоре/,да си пусне парното и вентилатора ще си обезвъздуши колата.Иначе с тестер за изгорели газове в антифриза ще се разбере и гарнитуровата хипотеза.
      МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

      Коментар


      • #4
        От: Недобро обезвъздушаване или нещо друго, при 124-ка?

        Това с поставянето на колата под ъгъл е сериозна глупост.

        Извинявай док, но си жертва.
        Ако се правеше така-във фирмените сервизи(поне там) щеше да има рампи със съответния наклон.

        Всяка кола може да се обезвъздуши в напълно хоризонтално положение.
        Коя по-трудно, коя по-лесно... На тези които се обезвъздушават трудно обикновено им слагат пробки на високите места.
        Но никъде няма инструкция за вдигане на предницата. Това са измислици-премислици на българския немислещ с главата си гений.
        И поради някаква причина(аз знам каква де) се разпространява сред широките народни маси. Ама те затова са си широки и народни...
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #5
          От: Недобро обезвъздушаване или нещо друго, при 124-ка?

          Приятели, благодаря много, но пропуснах да допълня няколко много важни неща. Първото е, че проблема го има откакто преди 10-11 дни си играх с термостата, да го варя, да гледам как отваря и така нататък... Преди това проблема го нямаше. Второто нещо е, че на тест за гарнитура ходих преди месец и флуида действително пожълтя след около минута, но пък нямам никакви "мизерии" в охлаждащата течност. В момента се надявам на нов термостат и обезвъздушаване само поради факта, че както казах - проблема се появи след момента, в който си играх с термостата.

          Коментар


          • #6
            От: Недобро обезвъздушаване или нещо друго, при 124-ка?

            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
            Това с поставянето на колата под ъгъл е сериозна глупост.

            Извинявай док, но си жертва.
            Ако се правеше така-във фирмените сервизи(поне там) щеше да има рампи със съответния наклон.

            Всяка кола може да се обезвъздуши в напълно хоризонтално положение.
            Коя по-трудно, коя по-лесно... На тези които се обезвъздушават трудно обикновено им слагат пробки на високите места.
            Но никъде няма инструкция за вдигане на предницата. Това са измислици-премислици на българския немислещ с главата си гений.
            И поради някаква причина(аз знам каква де) се разпространява сред широките народни маси. Ама те затова са си широки и народни...
            Казвам го защото имам две 124-и и така по-лесно ги обезвъздушавам!
            И на равно място става но на другия ден разширителното казанче поема още малко!
            МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

            Коментар


            • #7
              От: Недобро обезвъздушаване или нещо друго, при 124-ка?

              На моята два пъти съм свалял радиатор, никакви чалъми няма за обезвъздушаване, оно хафтомат(за разлика от някои други МПС-та). Работата ми намирисва на гарнитура, евентуално глава. Не боли толкова, имаш 2 дупки по-малко, всичко ти е по-евтино от моето, че и мастора докато напасне 24 клапана свят му се изви.
              Ford Maverick II 2.3 XLT
              Ford Mondeo MK5

              Коментар


              • #8
                От: Недобро обезвъздушаване или нещо друго, при 124-ка?

                Първоначално публикуван от FamousZ Преглед на мнение
                Здравейте отново, колеги! Преди 1-2 седмици пуснах тема относно монтажа на термостат на Мерцедес 124 200Е, с газ. Монтирах термостата така, както ме посъветвахте и следях нивото на охладителната течност в продължение на 2 дни, след като бях долял малко течност. Темата за термостата е тази. Всичко изглеждаше наред, но когато на 3-4 ден погледнах, течността беше слязла на дъното на разширителния съд, където става тясно. Долях отново и след като проверих на другия ден, нивото пак беше слязло. Вчера реших да запаля колата с отворена капачка и когато дигна работна температура, започнах да я форсирам леко. Когато я форсирах, течността слизаше надолу, а когато спирах да я форсирам - течността се връщаше нагоре и дори излизаше от казанчето, правейки балони. Току-що карах колата 5-10 километра и на 5-тия километър реших да погледна под капака, защото беше дигнала почти 100 градуса. Някъде из маркучите около термостата се чуваше съскане така, сякаш минава въздух и вода. В този момент, маркучите на радиатора не бяха загряли изобщо и бяха твърди. Съскането спря след 2-3 минути, а маркучите омекнаха и станаха горещи. Това ме кара да мисля, че термостата е издал багажа, но има и някакъв въздух в системата. Аз обаче не съм много компетентен в тази сфера, затова искам и вашето мнение. Възможно ли е да става дума за гарнитура или нещо друго? Благодаря!

                Категорично според тия обяснения имаш въздух в системата и категорично термостата ти отваря може би една идея малко по-късно(на по-горещо) от колкото трябва, ако е лесно що не го махнеш да видиш без него как е?

                Обезвъздушаване на системата не е сложно и обикновенно го пише в инструкциите за ремонти на марка/модел автомобил и има добри примери в Интернет, снимки и видеота.

                Ако нямаш наклон или се искат инструменти или знание/умения и време, не става за 5 минутки.

                Елементарните принципи, парно на макс жега, загрята кола до работна температура, форсиране от време на време до поне 2000 оборота, проверка на маркучите на радиатора за температура и стискане(силно) за да се види дали ще изкарат балончета от капачката, доливане почти до ръба на радиатора или фуния пълна с поне 15-20 санта над радиатора за да се постигне гарантирана най-висока точка в системата и т.н.

                И отново, балончета = въздух или газове, студени маркучи = неотворил термостат, недостатъчно течност, трябва да има по някое време баланс работна температура 80-90 градуса по индикатор на таблото, горещи маркучи и двата на радиатора и парно да топли добре, нещо липсва ли проблем и проверка по веригата.

                Като каза газ, изпарителя да не би да е на по-високо от колкото най-високата точка на охладителната система, като минеш на газ що не помачкаш малко маркучите да не би да има и по тях въздух ако са много на високо, и да ли са еднакво горещи като на радиатора примерно.

                Ако е спукана главата и духа или пие антифриз няма ли да има балончета постоянно или при форсиране, антифриза няма ли да е мазен и маслото няма ли да има млечни парцали от смесване с водата?

                Аз лично първо и на бързо бих махнал термостата и бих тествал дали ще ми пие антифриз, щото ако да, май е тъжна развръзката.
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • #9
                  От: Недобро обезвъздушаване или нещо друго, при 124-ка?

                  Изпарителя не е на високо, термостата го махах, но без него "О" пръстена не може да уплътни и когато свържа маркучите, блика вода от корпуса на термостата. Знам, че при свален термостат трябва да се затапи някъде, но не знам къде точно. Както съм споменавал, интересно ми е да се занимавам сам с колата, но сега навлизам ако мога да се изразя така и не ме бива много. За термостата наистина се съмнявам, че отваря малко по-късно и прави налягане, заради загрятата вода. Когато усетя, че е отворил, маркучите моментално омекват. Относно обезвъздушаването, наистина ще трябва да намеря някое ръководство. Имам едно електронно, което обаче е на руски, а аз съм от по-младото поколение и...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Недобро обезвъздушаване или нещо друго, при 124-ка?

                    Първоначално публикуван от FamousZ Преглед на мнение
                    Второто нещо е, че на тест за гарнитура ходих преди месец и флуида действително пожълтя след около минута
                    След това обяснение не знам какво още се чудиш.
                    Пожълтяването на реагента показва наличие на въглероден двуокис, който няма от къде другаде да дойде освен от.......
                    А там няма случай, няма и да има дупката да се запуши сама. Само може да се разширява все повече.

                    Иначе никой не ти забранява да си играеш с термостати, обезвъздушаване, и всичко друго което ти дойде на ум, но докато не си оправиш гарнитурата-няма да се реши проблема.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Недобро обезвъздушаване или нещо друго, при 124-ка?

                      Въпреки надеждата ми да не се стига до гарнитура, проблема най-вероятно е ясен и ще трябва да се отстранява много скоро. Преди 10 минути смених термостата, запалих колата с отворена капачка и когато стигне работна температура, пак започва да надига течността в казанчето и дори да излиза навън. Прави ми впечатление, че когато започна да стискам маркуча на радиатора, чувам здраво къркорене, а май не трябва да се чува точно това. С две думи - не мога да я обезвъздуша. Разкачих малкия маркуч от корпуса на термостата, към разширителния съд, но от него не потича нищо, само леко съскане, когато стисна маркуча на радиатора.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Недобро обезвъздушаване или нещо друго, при 124-ка?

                        Първоначално публикуван от FamousZ Преглед на мнение
                        запалих колата с отворена капачка и когато стигне работна температура, пак започва да надига течността в казанчето и дори да излиза навън.
                        Тва е нормално.
                        Като дадеш газ трябва да си я прибира.

                        Не е зле да идеш да ти я погледнат на сервиз щото според мен се въртиш в омагьосан кръг от недостатъчно знания и/или практика и допълнително объркан противоречиви мнения в нета породени от същата причина.
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #13
                          От: Недобро обезвъздушаване или нещо друго, при 124-ка?

                          Това задължително ще го направя, но искам първо да съм сигурен, че съм намерил правилния сервиз, а не разни "майстори" да ми я ремонтират, опитвайки се да ми вземат парите... Знам, че е нормално да я дърпа навътре, когато форсирам, но пък като отпусна, веднага тръгва да се връща и се връща повече, отколкото е прибрала. При затворено казанче, чувам разни звуци, като къркорене - в казанчето и в системата като цяло. Както и да е, ще търся решение на проблема с обезвъздушаването, а скоро и този с гарнитурата, ако изобщо има такова нещо. Благодаря на всички!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Недобро обезвъздушаване или нещо друго, при 124-ка?

                            https://www.consult-lozanov.com/diag...a-sistema.html
                            100 кинта не са крупна сума.
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #15
                              От: Недобро обезвъздушаване или нещо друго, при 124-ка?

                              Коя и да е 124-ка няма абсолютно никакъв проблем с обезвъздушаването. Произведено е просто като УАЗ,но в пъти по качествено. Отделно повечето имат електрическа циркулационна помпа. Търси проблема другаде....както казаха колеги в гарнитура или глава,но е малко по вероятно- турбо дизелите я пукат по често главата.
                              Луд умора нема,само се поти!!!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X