Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Присаждане (ашладисване)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Присаждане (ашладисване)

    Разправят, че трябвало да имаш лека ръка, за да го можеш...
    Аз имам доста опити - и успешни, и неуспешни през последните години. Повече все пак са успешните.

    Днес, на връх Великден документирах последната ми успешна "генна модификация" - превръщане на дива слива в кайсия:
    Прикачени файлове

  • #2
    До: Присаждане (ашладисване)

    Я дай малко повече подробности отностно технологията на тази процедура. Кога е най подходящо да се прави? От какво на какво става най-добре? Гледам на снимката нещо увито със скоч?

    Живо ме интересува.
    Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

    Коментар


    • #3
      До: Присаждане (ашладисване)

      Типично присаждане на "разцеп" - подложката се разцепва и в двата края на цепнатината се слагат калемите. Присажда се от костилкови на костилкови и от семкови на семкови плодни дръвчета. Правя го точно преди да започне развитието, сокодвижението. Не е скоч, а тънък полиетилен (от торбичка), с който закривам "раната", защото не знам рецептата за мехлема, с който мажат майсторите.
      Номерът е разцепа да го направиш без да докосваш местата, където ще легнат калемите, а самите тях да ги "подостриш" с остро ножче с едно рязване, а не с дялкане, както се остри молив например.
      Другото е Божа работа!

      Коментар


      • #4
        До: Присаждане (ашладисване)

        Горе долу схванах, но това е нещо което трябва да се види, с обяснение няма как.
        Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

        Коментар


        • #5
          До: Присаждане (ашладисване)

          Става забавно, когато подрастващ мичуринец ти разбърка калемите

          Коментар


          • #6
            До: Присаждане (ашладисване)

            Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
            Типично присаждане на "разцеп" - подложката се разцепва и в двата края на цепнатината се слагат калемите. Присажда се от костилкови на костилкови и от семкови на семкови плодни дръвчета. Правя го точно преди да започне развитието, сокодвижението. Не е скоч, а тънък полиетилен (от торбичка), с който закривам "раната", защото не знам рецептата за мехлема, с който мажат майсторите.
            Номерът е разцепа да го направиш без да докосваш местата, където ще легнат калемите, а самите тях да ги "подостриш" с остро ножче с едно рязване, а не с дялкане, както се остри молив например.
            Другото е Божа работа!
            Може ли на подобни по размери пръчки да се покаже нагледно каква точно е формата на калемите и разцепа - за да има темата наистина образователен характер ...
            В училище ни учеха как се присажда спяща пъпка на роза.
            На клонче с дебелина 8 - 10 мм. се прави Т - образен разрез на кората (дългата част около 3 см. и крайчетата се забелват леко настрани така , че да се види ликото-(светлата хлъзгава - твърда вътрешност на розата) вътре се приплъзва изрязаната пъпка - която има формата на ска с бабунка по средата . Учехме го в училище но - не сме го практикували. Снощи на мандарините в саксията се опитах по най-различни начини да им присадя лимон и ако дори един от опитите се окаже успешен - ще покажа снимки на успешният вариант, както и на процеса..
            Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

            Коментар


            • #7
              До: Присаждане (ашладисване)

              Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
              Може ли на подобни по размери пръчки да се покаже нагледно каква точно е формата на калемите и разцепа - за да има темата наистина образователен характер ...
              За съжаление, когато присаждах не се сетих да снимам... а сега вече е късно за тази операция, или поне за метода на разцеп, по който тази година присадих две кайсии, една круша и една асма.
              Обаче пък ще дойде времето за присаждане по твоя начин - на пъпка.
              Освен това сега навлизат и едни специални "клещи" с които се прави "защипване" на еднакви по диаметър подложка и калем, с които просто човек не може да сбърка нещо
              Аз съм любител, и то от немай къде и съм далеч от мисълта да давам уроци Идеята ми беше ако някой прави нещо такова да се похвали и той тук...

              Коментар


              • #8
                До: Присаждане (ашладисване)

                А знаеш ли как се присажда на козьо крачеДядо ми лека му пръст се мъчи мъчи да ме учи ама като не те влече А беше овощар човекът още имаме в градината всички видове овошки в двора.
                К мирной жизни не пригоден.
                Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                Коментар


                • #9
                  До: Присаждане (ашладисване)

                  "Междувидовата трансмиграция" се развива добре.
                  На втората снимка пък е присаждане на два вида грозде, бяло и червено, върху подложка - стара асма, за която един стар майстор ми каза, че е неприсаден сорт. По нашия край му викаме "ягода" - миризливо и полудиво грозде, което ставаше само за цвят на виното. Нямало да стане, а то взе, че тръгна
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                  • #10
                    До: Присаждане (ашладисване)

                    Можеш ли да одялаш 2 клечки и да цепнеш трета - като за присаждане наужким и да го щракнеш за да видим формата ?
                    Моите опити с присаждане на лимонова пъпка изсъхнаха до един ... догодина ще пробвам по-рано на пролет.
                    Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Присаждане (ашладисване)

                      Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                      "Междувидовата трансмиграция" се развива добре.
                      На втората снимка пък е присаждане на два вида грозде, бяло и червено, върху подложка - стара асма, за която един стар майстор ми каза, че е неприсаден сорт. По нашия край му викаме "ягода" - миризливо и полудиво грозде, което ставаше само за цвят на виното. Нямало да стане, а то взе, че тръгна
                      Браво,винаги съм искал да го правя и май е време и аз да захвана с опитите.Моито дядовци са били градинари и сега братовчедите в Тополовград продължават традицията.Винаги обаче присаждат на див лоза.Даже преди около месец ми дадоха пръчки за асмата,брестовица и още един сорт.А мой колега даде бяло безсеменно засега вървят добре и дано да е така.
                      Баща ми е разправял,че дядо преди много години е успял да ашладиса на дива круша няколко вида круши които са узрявали в различно време.Не знам дали е възможно ,но му вярвам.
                      Поздрави.
                      Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
                      "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
                      "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

                      Коментар


                      • #12
                        До: Присаждане (ашладисване)

                        Първоначално публикуван от rova Преглед на мнение
                        ...Баща ми е разправял,че дядо преди много години е успял да ашладиса на дива круша няколко вида круши които са узрявали в различно време.Не знам дали е възможно ,но му вярвам.
                        Поздрави.
                        Не само, че е възможно, но и круша+ябълка можеш да направиш. Растенията нямат имунно отхвърляне, просто трябва да уцелиш стъбла, които работят приблизително по еднакъв начин. За плодните дръвчета, правилото е "семкови на семкови, костилкови на костилкови".

                        Коментар


                        • #13
                          До: Присаждане (ашладисване)

                          Значи аз съм виждал слива таа направена и е невероятен кеф,като гледаш различните плодове.Блаодаря за информацията.
                          Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
                          "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
                          "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

                          Коментар


                          • #14
                            До: Присаждане (ашладисване)

                            Присадките се превързват с рафия, приготовлява се от епидермиса на мадагаскарската палма - Raffia ruffia. Употребява се навлажнена.
                            Използват се също така превръзки от памучно платно напоени с овощарска замазка.

                            Овощарска замазка се приготвя от смола, пчелен восък и говежда лой.
                            Бива:
                            1. мека - 4 части смола, 2 части пчелен восък и една част лой
                            2. твърда - 7 части смола, 2 части восък и 1 част лой


                            ПП Ясен е прав ама не съвсем. Има даже видове, които изобщо не търпят да се присаждат, дори на себе си. При други проблемите се появяват след време.


                            ППП Пия ром
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #15
                              До: Присаждане (ашладисване)

                              Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
                              Може ли на подобни по размери пръчки да се покаже нагледно каква точно е формата на калемите и разцепа - за да има темата наистина образователен характер ...
                              Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
                              Можеш ли да одялаш 2 клечки и да цепнеш трета - като за присаждане наужким и да го щракнеш за да видим формата ?
                              Вече два пъти ме моли дама. Нямам никакви оправдания да се ослушвам повече.

                              Потърсих в нета снимки на метода, обаче това, което намерих се различава от това, което правя аз. Не знам кой е правилният начин. Този, който ползвам аз е по-груб, защото се отрязва и разцепва много подложката, така че ако не се хване, на другата година трябва да се ползва друг клон или ако е бил един и се отреже много ниско да се изчакат две години, за да се повтори опитът. Калемите могат да се набавят и по-рано и отрезите се завиват в полиетилен с малко мокро памуче на дъното. Държат се на студено и тъмно място.
                              Малко преди да започне сокодвижението на подложката се действа.
                              Калемите се подрязват по показания начин с остро ножче, като е желателно това да става с по един "ряз" на ножа, а не както се подостря молив - с дялкане. Затова аз ползвам бръснач от 1918 г., ама не е задължително - има си овощарски ножчета за целта. Колкото по-малко се контактува с наранената повърхност, толкова повече са шансовете да оживее калемът.
                              Отрязва се подложката на място, на което дебелината е най-малко (повече може) колкото двата калема + дебелината на инструмента, който се ползва за разцепване. Аз ползвам заточен метален клин с диаметър около 8 мм. Той се забива в центъра и разцепът се прави с дебелината на подготвените калеми. Номерът е там, където ще легнат те, клинът да не се е докосвал - хигиена! Ако хирурзите работеха чисто като мен, пациентите им щяха да имат повече шансове.
                              Калемите се слагат от двете страни, като леко се помага с клина докато се наместят, все пак без многократно вадене и слагане. Трябва да съвпаднат слоевете кора на калема и подложката. Вади се клинът и разцепът притиска калемите. След това, понеже разцепът е дълбок и могат да попаднат гадости вътре се обвива с полиетилен, както се вижда от първите снимки в темата и се пристяга с лико или дебел конец.
                              Редът е същият и при присаждане на лоза/асма, само се изчаква няколко дни между отрязването на подложката и разцепването и присаждането, защото тя активно "плаче".
                              Не знам дали действам правилно, дет' се вика "не правете това у дома", аз не съм специалист в материята, обаче при мен се получава.
                              Ъ-ъ-ъ... При снимките на филма няма пострадали питомни дръвчета, само не'ква тополка...
                              Прикачени файлове

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X