Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подрязване на асма

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Подрязване на асма

    Честити любовен и винарски празници, макар, че редът им е обратно.
    Имам 50 кв.м асми (20х2,5 м), садени на хижата да ми правят сянка на колите, 10 корена отел от различен произход. Някои раждат много, други по-малко. Трябва ли да ги подрязвам, кога и как?
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

  • #2
    От: Подрязване на асма

    Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
    Честити любовен и винарски празници, макар, че редът им е обратно.
    Имам 50 кв.м асми (20х2,5 м), садени на хижата да ми правят сянка на колите, 10 корена отел от различен произход. Някои раждат много, други по-малко. Трябва ли да ги подрязвам, кога и как?
    Бързам да ти отговоря ,че това ми е хоби-имам 200 кв.м.асми и едно лозе 500 кв.м.Всеки сорт се подрязва различно.Всеки сорт се подрязва различно при редово и астмовидно отглеждане.Не ми е познат отела(върти ми се в главата нещо че е директен сорт,който не се разрешава от ЕС) ,чувал съм че става хубаво вино .Има правило ,че ако е родовит сорт се реже на пъпки и чепове.Иначе ако искаш сянка и хубаво грозде не става,по добре си засади някой друг гюрлюк.Има няколко вида подрязване-на есен,на пролет,кършене,прищтипване и рязане на зелено,рязане след градушка,...абе цяла наука .Аз ползвам едно ръководство по лозарство на Нинов и много проба/грешка ...вече 15 год.Имам към 10-15 сорта грозде и съм доволен от себе си-памид,димят,червен мискет,мавруд,мерло,италия,хамбургски мискет,унгарка(два вида),червена лисича опашка,чауш,една ранозрейка(дето не я знам какво е),един безсеменен вид бяло от което правя компот и сладко,едно едро десертно което не го ядат осите.Ако темата продължи и понататък ще има снимки и лекции...иначе за рязане е още раничко,идва студ.
    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

    Коментар


    • #3
      От: Подрязване на асма

      С извинение за това, че може би не е съвсем по темата: Какво значи "директен сорт" и какви са обструкциите на ЕС по отношение на такива?
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #4
        От: Подрязване на асма

        Отел е диво грозде от СЗ България. Не се пръска, аз докато си пия бирата на сянка и замезвам с пържена риба от реката, съседите се потят като луди под пръскачките. На есен моите асми са увиснали от грозде, а по техните тук-там има нещо, че не го и берат. Има големи листа за сърми (смесва диво прасе и сърнешко, че е по-постно).
        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

        Коментар


        • #5
          От: Подрязване на асма

          Първоначално публикуван от trapper
          Честити любовен и винарски празници, макар, че редът им е обратно.
          Имам 50 кв.м асми (20х2,5 м), садени на хижата да ми правят сянка на колите, 10 корена отел от различен произход. Някои раждат много, други по-малко. Трябва ли да ги подрязвам, кога и как?
          Бащата реже и днес, така, че не е късно.
          Имаме бял отел на лозето на главина оставяме 3- 4 перки с 3- 4 пъпки.
          Дай повече инфо за асмите.
          За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
          0878 79 20 61 Борис

          Коментар


          • #6
            От: Подрязване на асма

            Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
            Дай повече инфо за асмите.
            Лозите са 10, които се вкорениха от забити в земята пръчки от червен отел, от 10 до 5 г. Почнаха да раждат на 2-3 година. До сега не съм ги подрязвал.
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • #7
              От: Подрязване на асма

              На вилата имам хубаво лозенце и хубави асми. За вино. Но за сянка имам една асма червен отел, нарочно посаден някога от баща ми . Идеята му е хубава сянка и никакво пръскане. Моят опит с този сорт /имам го повече от 30 години/ е следният. Кроя го по-малко за да има повече шума за сянка. Ражда като луд, но откакто захванах мерлото него /отела/ го оставям само за ракия. Кроя го последен, когато всичко друго съм окроил и пъпките на отела вече са тръгнали да се развиват. Идеята е че пръчките на този сорт се доста тънки и при студена зима поизмръзват. Та затова се крои по късничко. Моето кроене на отела почти винаги се свежда до премахване на измръзналите клонки и ако има някои по-стари такива. Един вид прочистване, нищо повече. Да, листята са му чудни за сърмички, но само докато са по-млади /абе младото си е младо/, после стават жилави. Та обикновено отела го "режа" април. А иначе тези дни е чудно време за резитба ако изключим калчицата.
              А къде ти е Трапер хижата с отела ?

              Относно що е то директен сорт и какво казват в ЕС за него. Директни са онези сортове, като многото видове отели /бели и червени/. Те са по-близки до дивата лоза и се размножават по лесния начин "бодни пръчица". Много са устойчиви на болести /затова и не е необходимо пръскане/, но специалистите са установили че съдържат канцерогенни вещества. В Европа наистина е забранен за производство на вино, мисля че и в Америка, но никъде не съм срещал официална информация по случая.
              Тази земя, по която тъпча сега,
              тази земя, която пролетен вятър пробужда,
              тази земя – не е моя земя,
              тази земя, простете, е чужда.

              Коментар


              • #8
                От: Подрязване на асма

                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                С извинение за това, че може би не е съвсем по темата: Какво значи "директен сорт" и какви са обструкциите на ЕС по отношение на такива?
                Ами такива които не са ашладисани върху американски подложки във връзка с борбата с филоксерата.Това заболяване е унищожило повечето насаждения в началото на 20 век в цяла Европа.И оттогава са тия мерки доколкото си спомням.
                МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                Коментар


                • #9
                  От: Подрязване на асма

                  Първоначално публикуван от vladstudio
                  Кроя го по-малко за да има повече шума за сянка. Ражда като луд, но откакто захванах мерлото него /отела/ го оставям само за ракия. Кроя го последен, когато всичко друго съм окроил и пъпките на отела вече са тръгнали да се развиват. Идеята е че пръчките на този сорт се доста тънки и при студена зима поизмръзват. Та затова се крои по късничко. Моето кроене на отела почти винаги се свежда до премахване на измръзналите клонки и ако има някои по-стари такива. Един вид прочистване, нищо повече.
                  Не е ли малко късно откато започне да се развива? Тогава асмата си е в силата и вместо да развива отводите и чеповете тя се развива на всякъде.
                  Измръзналите пръчки се познават много лесно като я срежеш и отреза не е изцяло зелен и има кафяви петна или черни значи имаш измръзване и се чисти до здраво.
                  Дядо бог да го прости практикуваше друго нещо при главините които зариваме оставяше двойно повече отводи като половината ги режеше и ги заривахме а другата половина не ги правеше нищо и напролет ако незаринатите са презимували добре отсраняваше заринатите отводи.
                  За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                  0878 79 20 61 Борис

                  Коментар


                  • #10
                    От: Подрязване на асма

                    Абе, момци да ви попитам и аз за саденето от пръчки. Може ли примерно като подрязвам лозето и да си запазя няколко пръчки и като ги подрежа разбиа се до няколко пъпки и да ги бодна в земята, дали ще се хванат. Смисъл, пясък тор - всичко, поливане с вода също, не просто да ги забия като колчета. Че в лозето се поизгубиха вече доста корени (а и смятам да засадя още), а кото влезна по тези бриколажи и като видя, че започват от 5 лева нагоре за пръчка и ми става лошо. да са 3, 5 корена да ги купя, ама ми трябват към 50, 60. И ако се хванат пръчките сега пролетта наесен да ги засадя на желаното място. Ако има значение сортът е Мерло.
                    Ако е машина, нека бъде немска!
                    XJR 1200
                    ETZ 150
                    Kawasaki Ninja ZX10R

                    Коментар


                    • #11
                      От: Подрязване на асма

                      Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                      Абе, момци да ви попитам и аз за саденето от пръчки. Може ли примерно като подрязвам лозето и да си запазя няколко пръчки и като ги подрежа разбиа се до няколко пъпки и да ги бодна в земята, дали ще се хванат. Смисъл, пясък тор - всичко, поливане с вода също, не просто да ги забия като колчета. Че в лозето се поизгубиха вече доста корени (а и смятам да засадя още), а кото влезна по тези бриколажи и като видя, че започват от 5 лева нагоре за пръчка и ми става лошо. да са 3, 5 корена да ги купя, ама ми трябват към 50, 60. И ако се хванат пръчките сега пролетта наесен да ги засадя на желаното място. Ако има значение сортът е Мерло.
                      Аз,така практикувам,като си режа асмите бодна няколко пръчки,на есен които са се хванли ги засаждам на определените места.
                      Само,че първите три години ги увивам с хартия и найлон,това за зимата.Е някои пак дават фира ама напролет пак бодвам пъчки и така!
                      0осем9осем7шест0осем7едно
                      Миро

                      Коментар


                      • #12
                        От: Подрязване на асма

                        Има няколко варианта. Единия е садиш на мястото дето то трябват, вместо една , три-четири пръчки. Ако на третата година са живи всички, оставяш си една, другите ги местиш. Предимството е че всеко местене забавя развитиети с около година.
                        Аз практикувам и друг начин. Всяка пролет си оставям пръчки от необходимите ми сортове и ги "засаждам" в прерязана 10 литрова туба от минерална вода в пръст, пясък и дървени трици. В една туба слагам по 8-10 пръчки. Поливам ги цяло лято /важно е/ и зимата ги прибирам в мазето на топло. На следващата пролет ги садя където има нужда.
                        Добре е долния край на пръчката преди засаждането да се отреже /да е свеж/ и леко да се цепне. Някои препоръчват в цепнатината да се слага по едно пшеничено зърно, но аз не съм го правил. Незнам дали има ефект.
                        И както се казва опитвай, опита учи.
                        Тази земя, по която тъпча сега,
                        тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                        тази земя – не е моя земя,
                        тази земя, простете, е чужда.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Подрязване на асма

                          За да има по-добър успех в директното засаждане, независимо какъв сорт е, съответните отрезеци се накисват във вода за 10 - 15 дни. След това се засаждат като от двете им страни има вади за постоянно поливане. До есента са пуснали съответните корени, и на пролет могат да се засаждат. Аз също имам лозе, което не се пръска, от т.н. липа. Става хубаво и ароматно вино, чисто от всякакви химикали.
                          Резитбата - липата на три чепа с по 3 - 4 пъпки всека. Сега го вдигам на телове и ще оставям по две пръчки на 4-5 пъпки. Имам и астма с различни видове грозде, резитбата е следната: две стари пръчки с по 6-7 чепа по на 2-3 пъпки, и една млада на 10-12 пъпки. На следващата година една от старите се премахва и се оставя нова млада и така всяка година.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Подрязване на асма

                            Първоначално публикуван от rulin Преглед на мнение
                            За да има по-добър успех в директното засаждане, независимо какъв сорт е, съответните отрезеци се накисват във вода за 10 - 15 дни. След това се засаждат като от двете им страни има вади за постоянно поливане. До есента са пуснали съответните корени, и на пролет могат да се засаждат.
                            Да, това също е много правилен метод.
                            Тази земя, по която тъпча сега,
                            тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                            тази земя – не е моя земя,
                            тази земя, простете, е чужда.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Подрязване на асма

                              Първоначално публикуван от ivodianov1992
                              Абе, момци да ви попитам и аз за саденето от пръчки. Може ли примерно като подрязвам лозето и да си запазя няколко пръчки и като ги подрежа разбиа се до няколко пъпки и да ги бодна в земята, дали ще се хванат. Смисъл, пясък тор - всичко, поливане с вода също, не просто да ги забия като колчета. Че в лозето се поизгубиха вече доста корени (а и смятам да засадя още), а кото влезна по тези бриколажи и като видя, че започват от 5 лева нагоре за пръчка и ми става лошо. да са 3, 5 корена да ги купя, ама ми трябват към 50, 60. И ако се хванат пръчките сега пролетта наесен да ги засадя на желаното място. Ако има значение сортът е Мерло.
                              Гледах един интересен номер. За по сигурно прихващане(окореняване) отрязаната пръчка се засажда в отрязана пластмасова бутилка да се окорени за една година и след това се пренася в лозето, така се развива кореновата система и има по добър процент на прихващане. Друг сигурен метод е да се отведе пръчка от съществуваща вече лоза и след няколко гадини се отрязва от майката.
                              Друг интересен метод гледах в един руски сайт набелязваш си пръчките които ще режеш за за окореняване и ги оставяш да презимуват на следващата години ги скъсяваш до необходимата дължина без да ги отрязваш. Обелваш кората на 2 -3 см и този край се слага в пластмасова бутилка за окореняване есента се отрязва и се засажда.
                              Последно редактирано от gabocvet; 19-03-11, 09:18.
                              За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                              0878 79 20 61 Борис

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X