Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
    А, точно това ми трябва. Само ми кажи дали си сигурна, че трябва съгласие от непосредствените ми съседи само, а не от всички. Защото, ако тръгна да търся всички става една... Благодаря!
    Аз бих питал във съответната община. Много е вероятно, да те изгледат учудено, и да ти кажат да не ги занимаваш с дреболии.

    Коментар


    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

      Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
      А, точно това ми трябва. Само ми кажи дали си сигурна, че трябва съгласие от непосредствените ми съседи само, а не от всички. Защото, ако тръгна да търся всички става една... Благодаря!
      В случай, че не се завземат общи части, общи помещения и площи, не се изискват подписите на всички собственици.
      Когато не знаеш какво да правиш, придай си угрижен вид и върви забързано!

      Коментар


      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
        Въпрос: Мой познат купува имот на село, който вкл. дворно място и къща в процес на строеж. Има строит. разр. за къщата издадено 1985 г. на името на продавача. Къщата е на кота плоча на 2-ри ет. и за това не е включена в нот. акт т.к. не е завършена в груб стоеж. В общината док-ти за стоежа не са запазени.
        Новият собственик какво трябва да направи за да дострои и "озакони" сградата?
        Твоят познат става собственик на сградата, описана в документите за собственост - т.е. на сграда, изпълнена до кота 2-ра плоча. Разрешението за строеж е загубило правно действие, а и след като в общината не съхраняват документи, мисля, че ще трябва да се мине по реда за издаване на ново разрешение.
        А лицето, на чието име е РС не съхранява ли одобрените проекти?
        Когато не знаеш какво да правиш, придай си угрижен вид и върви забързано!

        Коментар


        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

          Първоначално публикуван от Twilight Преглед на мнение
          Твоят познат става собственик на сградата, описана в документите за собственост - т.е. на сграда, изпълнена до кота 2-ра плоча. Разрешението за строеж е загубило правно действие, а и след като в общината не съхраняват документи, мисля, че ще трябва да се мине по реда за издаване на ново разрешение.
          А лицето, на чието име е РС не съхранява ли одобрените проекти?
          Не, няма никакви док-ти у него освен нот. акт и копие от това строит. разрешение.

          Това означава ли нов проект, неговото одобрение, ново строит. разр., надзор и т.н.т.?
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

            Първоначално публикуван от Twilight Преглед на мнение
            В случай, че не се завземат общи части, общи помещения и площи, не се изискват подписите на всички собственици.
            Ами то оттам идва и объркването ми. Външната част на стените е обща част(фасадата). А аз правя стена с прозорец, т.е. придавам обща част към вече съществуващите общи части. И ми е малко

            Коментар


            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

              Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
              Ами то оттам идва и объркването ми. Външната част на стените е обща част(фасадата). А аз правя стена [ATTACH=CONFIG]275620[/ATTACH]с прозорец, т.е. придавам обща част към вече съществуващите общи части. И ми е малко
              Ей това е блНатиснете снимката за да я уголемите

Име:peltie 005.jpg
Прегледи:1
Размер:260.8 КБ
ID:5232822ока до нас. Оригинално всичко е с балкони.
              А моята тераса беше покрив. За нея имам конструктивен проект и съгласието на комшиите. Община не съм питал.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:peltie 007.jpg
Прегледи:1
Размер:263.5 КБ
ID:5232821
              Прикачени файлове

              Коментар


              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                Не, няма никакви док-ти у него освен нот. акт и копие от това строит. разрешение.

                Това означава ли нов проект, неговото одобрение, ново строит. разр., надзор и т.н.т.?
                Мисля че да, след като няма никакви други документи. При евентуално продължаване на строителството, новият собственик няма да разполага с абсол. никакви документи за него, което вече прави строежа незаконен.
                Когато не знаеш какво да правиш, придай си угрижен вид и върви забързано!

                Коментар


                • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                  Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
                  Ами то оттам идва и объркването ми. Външната част на стените е обща част(фасадата). А аз правя стена с прозорец, т.е. придавам обща част към вече съществуващите общи части. И ми е малко
                  Става въпрос, че ти не завземаш/приобщаваш общи части към твоя собствен имот. Ти правиш промени в своя си имот, с които малко или много променяш общата фасада, затова се иска и съгласието на комшиите.
                  Когато не знаеш какво да правиш, придай си угрижен вид и върви забързано!

                  Коментар


                  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                    Ей това е блока до нас. Оригинално всичко е с балкони. [ATTACH=CONFIG]275619[/ATTACH]
                    А моята тераса беше покрив. За нея имам конструктивен проект и съгласието на комшиите. Община не съм питал.[ATTACH=CONFIG]275618[/ATTACH]
                    Така де. Ама историята познава много случаи, в които някой съсед дава съгласие за нещо, впоследствие си променя мнението и пуска жалба до общината..
                    Когато не знаеш какво да правиш, придай си угрижен вид и върви забързано!

                    Коментар


                    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                      Първоначално публикуван от Twilight Преглед на мнение
                      Така де. Ама историята познава много случаи, в които някой съсед дава съгласие за нещо, впоследствие си променя мнението и пуска жалба до общината..
                      А... имам го чернона бяло! Тъкмо и хола отдолу се разшири с едни 6 квадрата.

                      Коментар


                      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                        Първоначално публикуван от Twilight Преглед на мнение
                        Става въпрос, че ти не завземаш/приобщаваш общи части към твоя собствен имот. Ти правиш промени в своя си имот, с които малко или много променяш общата фасада, затова се иска и съгласието на комшиите.
                        Чуденката ми е, че фасадата е на целия блок, пък ти казваш, че трябва съгласие само от преките ми съседи.

                        Коментар


                        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                          Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
                          Чуденката ми е, че фасадата е на целия блок, пък ти казваш, че трябва съгласие само от преките ми съседи.
                          Не е зле да отидете в съответната община (районна администрация) и да попитате какви документи Ви изискват. Може и да го оформите като писмено запитване, на което те ще ви отговорят и после може да го публикувате тук ако имате въпроси.
                          Александър

                          Коментар


                          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                            Въпрос: Мой познат купува имот на село, който вкл. дворно място и къща в процес на строеж. Има строит. разр. за къщата издадено 1985 г. на името на продавача. Къщата е на кота плоча на 2-ри ет. и за това не е включена в нот. акт т.к. не е завършена в груб стоеж. В общината док-ти за стоежа не са запазени.
                            Новият собственик какво трябва да направи за да дострои и "озакони" сградата?
                            Има начин(и), но той не е описан в ЗУТ - там узаконяване на незаконно строителство не съществува като понятие.
                            Александър

                            Коментар


                            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                              Имам един въпрос относно една ситуация:

                              Случаят е следния:
                              През 2006 г. закупих апартамент, находящ се в жилищен блок.
                              Апартаментът се състои от хол и кухня и се намира на последния – трети етаж, а точно над кухнята е разположена моята таванска стая, поради което реших да я конструирам в малка спалня.
                              Моята таванска стая и тази на тогавашната домоуправителка се намират една до друга и разположението им е такова, че позволява те да бъдат отделени от останалите тавански стаи на територията на общото таванско помещение.
                              Общото таванско помещение беше в окаяно състояние, беше почти необитаемо и трудно проходимо, поради огромно количество натрупани купчини с боклуци, остатъци от строителни материали и разни други ненужни вещи, натрупани през годините.
                              Очевидно бе, че не е почиствано и поддържано в продължение на много години и помещенията не се ползват пълноценно, което обясняваше незаинтересоваността на собствениците да участват в реконструиране и хигиенизиране на таванската територия.
                              Поради това аз и бившата домоуправителка решихме да изолираме нашите две тавански стаи.
                              След устно съгласие на останалите собственици относно ремонта, никой не възрази.
                              Отначало извършихме цялостно почистване и изхвърляне на боклуците.
                              След това изградихме стена между нашите две тавански стаи и останалите три на територията на общото таванско помещение, като направихме и допълнителен вход. Това не доведе до никакви нарушения на целостта и здравината, както и до неудобства и компромиси за останалите собственици, даже напротив, стана чисто и обитаемо.
                              По отношение на моя собствен ремонт извърших следното:
                              1. На тавана на кухнята пробих правоъгълен отвор 80/120, през който посредством стълба от кухнята се влиза в таванската стая – т.н. спалня.
                              2. Реконструирах таванската стая, като в предната част на покрива я вдигнах с около 1 – 1.30 м.,

                              Реконструкцията на моята таванска стая и тази на домоуправителката са еднотипни и ги извършвахме едновременно с цел да се получи еднотипна фасада, която е вдигната около 1.30 м. под формата на триъгълник и то само отпред – откъм фасадата, с цел таванската стая да стане малко по – висока, за да бъде използвана като малка спалня.
                              Всички работи, свързани с реконструкцията на моята част са извършени за моя сметка. В таванската стая още при закупуването имаше голям теч, поради което със или без реконструкция беше спешно наложителен ремонт и на покрива, което е ангажимент на всички собственици.
                              Но поради липса на средства те отказаха да участват в този ремонт, поради което се наложи и него, както и ремонта на комина да извърша за моя сметка, тъй, като течеше именно в моя апартамент и бях потърпевш.

                              * В момента, поради създали се взаимоотношения между бившата домоуправителка и новия домоуправител, който твърди че не може да я издири, за да изяснят някои финансови въпроси, в полицията е постъпила жалба срещу нея, съдържанието на която не ми е известно, но доколкото разбрах, едно от нещата, за които я атакуват е, че е извършила несъгласувана реконструкция на таванската си стая.
                              Такава жалба срещу мен няма, но ситуацията с реконструкцията на практика касае и мен.

                              Гореописаната реконструкция не е съгласувана с ДВСК.
                              Какво следва да се направи постфактум при тази ситуация за узаконяване на тази реконструкция?

                              Коментар


                              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02089.jpg
Прегледи:2
Размер:107.2 КБ
ID:5236808Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01666.jpg
Прегледи:1
Размер:128.6 КБ
ID:5236792Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01664.jpg
Прегледи:1
Размер:118.6 КБ
ID:5236791Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01650.jpg
Прегледи:1
Размер:98.6 КБ
ID:5236790Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01668.jpg
Прегледи:1
Размер:126.3 КБ
ID:5236794Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01669.jpg
Прегледи:1
Размер:130.0 КБ
ID:5236795Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01670.jpg
Прегледи:1
Размер:127.3 КБ
ID:5236796Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02076.jpg
Прегледи:2
Размер:141.2 КБ
ID:5236797Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02077.jpg
Прегледи:2
Размер:141.9 КБ
ID:5236798Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02078.jpg
Прегледи:2
Размер:153.5 КБ
ID:5236799Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02079.jpg
Прегледи:1
Размер:133.2 КБ
ID:5236800Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02080.jpg
Прегледи:2
Размер:140.5 КБ
ID:5236801Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02082.jpg
Прегледи:1
Размер:100.2 КБ
ID:5236802Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02086.jpg
Прегледи:1
Размер:86.0 КБ
ID:5236803Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02087.jpg
Прегледи:2
Размер:98.0 КБ
ID:5236804Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02088.jpg
Прегледи:2
Размер:78.5 КБ
ID:5236805Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01667.jpg
Прегледи:1
Размер:156.9 КБ
ID:5236793A иска ли някой да се загради с нещо подобно ???

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X