Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дървени къщи?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Дървени къщи?

    Дървена или не - разликата е само в чертежите по част Конструкции над нулевия цикъл. Отдолу пак лееш бетонец. За съжаление у нас не е кой-знае колко изгодно да си строиш дървена, освен ако не искаш да стане по-бързо. Ако не греша, у нас дървеният материал (изсушен и обработен) е сравнително скъп. Оставам с впечатлението, че все повече се търсят дървени къщи, но накрая хората решават да си строят по традиционния начин. Това, че има къщи на по 200 години не означава, че ако сега направите такава, качеството ще е същото - тогава се е строяло с цепен дървен материал, добре подбран и грижливо изсушен а конструктивната система е била коренно различна. Освен това, въпреки "дебелата" изолация, няма елемент от стената, който да акумулира топлината или иначе казано, като спреш отоплението става студено. Като себестойност дървената къща може да надмине тухлената такава, но самия факт че производителите на дървени къши съществуват говори за наличието на пазар за такива.
    Александър

    Коментар


    • #17
      От: Дървени къщи?

      Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
      ... Отдолу пак лееш бетонец...
      В общия случай е така, но има и алтернативи.

      Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
      ... За съжаление у нас не е кой-знае колко изгодно да си строиш дървена, освен ако не искаш да стане по-бързо...
      Грешно е да се мисли, че дървено-скелетната къща непременно трябва да е по-евтина, при това с голяма разлика в цената, каквото е масовото схващане. Освен това е доста по-изгодно (според мен) да си построя къщурата за 2 месеца, а не за над година...

      Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
      ...Ако не греша, у нас дървеният материал (изсушен и обработен) е сравнително скъп. ...
      сравнително по-скъп е от необработения и неизсушения. Иначе сравнено с европейските цени е по-евтин.

      Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
      ... Освен това, въпреки "дебелата" изолация, няма елемент от стената, който да акумулира топлината или иначе казано, като спреш отоплението става студено....
      А какъв е смисъла въобще да има акумулиращ ефект? Това първо и второ откъде "бяга" топлината, че да става студено като спреш отоплението? Да не би да се отопляваме на отворени прозорци?...

      Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
      ... Като себестойност дървената къща може да надмине тухлената такава, но самия факт че производителите на дървени къши съществуват говори за наличието на пазар за такива.
      "Себестойност" е категория, засягаща производителите или строителите и има смисъл да се коментира и съпоставя тогава, когато клиента и строителя са едно и също лице, т.е. строителя строи за себе си. Във всички останали случаи говорим не за себестойност, а за цена на придобиване или просто цена.
      Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

      Коментар


      • #18
        От: Дървени къщи?

        Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
        В общия случай е така, но има и алтернативи. Какви например - точкови фундаменти? Пилотно фундиране с дървени колове? За съжаление повечето строители у нас не знаят за други начини освен бетона, да не говорим за част от инженерите по част строителни конструкции (не всички обаче) .


        Грешно е да се мисли, че дървено-скелетната къща непременно трябва да е по-евтина, при това с голяма разлика в цената, каквото е масовото схващане. Освен това е доста по-изгодно (според мен) да си построя къщурата за 2 месеца, а не за над година... 99% от хората у нас тръгват да правят дървена къща с идеята, че е по-евтино. Ако строиш къщи през 5 години е важно да стане за 2 месеца. При цените на труда, които са сравнително по-ниски спрямо други европейски страни може да си позволиш и по-дълъг срок. Ако ще ползваш къщата 20 години, както често става у нас (ние не прелитаме от щат в щат през 2 години) можеш да я строиш и 2 години. Хубава дървена къща, такава каквато си заслужава да се направи, едва ли ще стане за 2 месеца, а ако познаваш такива строители задължително ми дай визитка на лични. Говоря за такива къщи : http://www.mtnarchitects-loghomes.com/


        сравнително по-скъп е от необработения и неизсушения. Иначе сравнено с европейските цени е по-евтин. Но не е и безкрайно евтин


        А какъв е смисъла въобще да има акумулиращ ефект? Това първо и второ откъде "бяга" топлината, че да става студено като спреш отоплението? Да не би да се отопляваме на отворени прозорци?... Ами има си смисъл ако топлиш постоянно сградата. За да няма смисъл, изолацията ти трябва да е дебела 30 см. А ти Зимата не отваряш прозорци изобщо , така ли? Изключае специалните вентилационни профили, които се вграждат в дограмите и евентуално принудителна вентилация понякога се налага и да се отварят, макар и за кратко. Но не оттам се губи топлинната енергия. Има си коефициент на топлопреминаване и през дървена стена с 10 см изолация той е по-голям, отколкото през тухлена с 8 см такава. Не случайно за всички "паянтови" стенни конструкции без акумулиращ пласт изискуемата топлоизолация по правило се удвоява.


        "Себестойност" е категория, засягаща производителите или строителите и има смисъл да се коментира и съпоставя тогава, когато клиента и строителя са едно и също лице, т.е. строителя строи за себе си. Във всички останали случаи говорим не за себестойност, а за цена на придобиване или просто цена.
        Себестойността на всяко изделие влияе ПРЯКО на крайната цена на която се придобива то от крайния потребител. А защо да не стоиш за себе си? Някои го правят по мои наблюдения.


        Не искам да оставям впечатление, че не харесвам дървените къщи като цяло, просто не харесвам концепцията за дървени къщи която се оформя от част от производителите на такива у нас.
        Александър

        Коментар


        • #19
          От: Дървени къщи?

          В общия случай е така, но има и алтернативи. Какви например - точкови фундаменти? Пилотно фундиране с дървени колове? За съжаление повечето строители у нас не знаят за други начини освен бетона, да не говорим за част от инженерите по част строителни конструкции (не всички обаче) .
          Така е за съжаление....

          Грешно е да се мисли, че дървено-скелетната къща непременно трябва да е по-евтина, при това с голяма разлика в цената, каквото е масовото схващане. Освен това е доста по-изгодно (според мен) да си построя къщурата за 2 месеца, а не за над година... 99% от хората у нас тръгват да правят дървена къща с идеята, че е по-евтино. Ако строиш къщи през 5 години е важно да стане за 2 месеца. При цените на труда, които са сравнително по-ниски спрямо други европейски страни може да си позволиш и по-дълъг срок. Ако ще ползваш къщата 20 години, както често става у нас (ние не прелитаме от щат в щат през 2 години) можеш да я строиш и 2 години. Хубава дървена къща, такава каквато си заслужава да се направи, едва ли ще стане за 2 месеца, а ако познаваш такива строители задължително ми дай визитка на лични. Говоря за такива къщи : http://www.mtnarchitects-loghomes.com/
          Ц! Не познавам такива строители или производители в БГ. За друг тип дървени къщи - да, но за такива - не.

          сравнително по-скъп е от необработения и неизсушения. Иначе сравнено с европейските цени е по-евтин. Но не е и безкрайно евтин
          Не е! И не трябва да бъде, ако трябва да сме честни...

          А какъв е смисъла въобще да има акумулиращ ефект? Това първо и второ откъде "бяга" топлината, че да става студено като спреш отоплението? Да не би да се отопляваме на отворени прозорци?... Ами има си смисъл ако топлиш постоянно сградата. За да няма смисъл, изолацията ти трябва да е дебела 30 см. А ти Зимата не отваряш прозорци изобщо , така ли? Изключае специалните вентилационни профили, които се вграждат в дограмите и евентуално принудителна вентилация понякога се налага и да се отварят, макар и за кратко. Но не оттам се губи топлинната енергия. Има си коефициент на топлопреминаване и през дървена стена с 10 см изолация той е по-голям, отколкото през тухлена с 8 см такава. Не случайно за всички "паянтови" стенни конструкции без акумулиращ пласт изискуемата топлоизолация по правило се удвоява.
          "Топлиш постоянно сградата" има съвсем друго измерение в сериозно изолирана сграда. Аз съм с такава изолация и отоплението ми се включва през 2-3 часа за по 5-6 минути максимум и толкоз. И си проветряваме нормално, а преди лягане спалнята стои поне час с отворен прозорец зимата преди сън. Ако 10 см изолация предполага 10 см конструкция и стена, то аз казвам, че това не е къща за постоянно живеене, а най-добрия случай бунгало за ваканционно ползване. Така, че да не се сравнява с монолитна конструкция като топлопренасяне и други параметри.

          Себестойността на всяко изделие влияе ПРЯКО на крайната цена на която се придобива то от крайния потребител. А защо да не стоиш за себе си? Някои го правят по мои наблюдения.
          Да. Аз също.

          Не искам да оставям впечатление, че не харесвам дървените къщи като цяло, просто не харесвам концепцията за дървени къщи която се оформя от част от производителите на такива у нас.
          Твърдо "за"!!!
          Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

          Коментар


          • #20
            От: Дървени къщи?

            А ако мога да изместя малко темата - защо се правят асфалтови пътища, а не ат бетон? По-скъп ли е бетона, или е много по-сложно за направа? Не съм бил още там, но познати са ми разказвали, че в Щатите имало много бетонови пътища и ги правели с космическа скорост, отливат отсеча след отсечка и за нула време ставал супер път. И немските аутобани, но те да речем са правени много отдавна, нарчно давам първо САЩ за пример, защото там се правят и сега. Привидно изглежда по-лесно, но у нас не се прави. Защо, къде е уловката?
            Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

            Коментар


            • #21
              От: Дървени къщи?

              За разлика от бетона, асфалтобетона използва свързващо вещество - Битум. Битума е материал, получен при обработката на петрола и като вторичен материал, вероятно е по-евтин от Портланд цимента използван за направата на бетони.
              У нас става студено и бетоновият път би се напукал по-лесно от студа, ако не е положен на добре трамбована основа от чакъл. У нас трамбоването не се прави както трябва никога - заради мързела на българския работник и пресметливата тарикатска тиква на инвеститора. Като цяло, бетоновият път е по скъп за направа но е по-дълговечен. Бетона изисква по-голямо количество армировка от асфалтобетона, а у нас стоманата се внася.
              У нас се гледа да е максимално евтина първоначалната инвестиция, а после поддръжка не се прави изобщо или се прави знаете как...

              Всъщност макар и Офтопик, въпроса ти има връзка и с начина на строителство у нас и в САЩ например, в частност на дървените къщи.
              Ето и един въпрос от мен - за колко пари биха ви застраховали дървената къща и какво ще ви изплатят при евентуален пожар нашите прекрасни застрахователи и съответно същата ситуация при монолитна къща.
              Александър

              Коментар


              • #22
                От: Дървени къщи?

                Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                А ако мога да изместя малко темата - защо се правят асфалтови пътища, а не ат бетон? По-скъп ли е бетона, или е много по-сложно за направа? Не съм бил още там, но познати са ми разказвали, че в Щатите имало много бетонови пътища и ги правели с космическа скорост, отливат отсеча след отсечка и за нула време ставал супер път. И немските аутобани, но те да речем са правени много отдавна, нарчно давам първо САЩ за пример, защото там се правят и сега. Привидно изглежда по-лесно, но у нас не се прави. Защо, къде е уловката?
                Имаме си такива пътища построени от немците преди 1944 г.(или там някъде). С такива настилки са също полосите на самолетите (пистите). Може би не всички .....
                Такъв път от бетон се прави по-бавно. А за пътищата това еедно от важните и водещи условия. Е....... - магистрала за 20 години .... е още по-бавно, но да не хабим празни илюзии....
                Та - бетонен път е много по-здрав,по-тих и се нуждае от по-малка поддръжка.Дали е по-евтин - някой който може да смята пътни настилки да каже за асвалта -колко е на квадрат или някаква мерна единица за да сравним накак си.
                За трамбовката (че не е качествена) не съм съгласен. Зависи от заданието по проекта. Ако се изисква определена якост се взимат проби и се достига до необходимите параметри. Така беше на язовирната стена (Белмекен) където съм участвал точно в трамбовките (вибробетона). Няма мърдане от изпитвателните лаборатории по бетона.
                Между другото такива проби се взимат и от асфалтовите пътища,настилки и се изпитват за издръжливост. Обаче при асфалта се играе с температурата при изпитването и може да се постигнат по-добри параметри с понижаване на температурата при изследването в лабораторията. А в действителност през лятото настилката се огъва,потъв и става различна от написаното в приемателния протокол.....но, какво да се прави - България . Обичаме си я и това е !

                Коментар


                • #23
                  От: Дървени къщи?

                  Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                  ...Ето и един въпрос от мен - за колко пари биха ви застраховали дървената къща и какво ще ви изплатят при евентуален пожар нашите прекрасни застрахователи и съответно същата ситуация при монолитна къща.
                  Това е болна тема, заедно с темата за кредитиране на такъв тип строителство. С една дума браншовата организация никаква я няма, въпреки претенциите си. Стават само да ядат чеверметата по Равногор и толкоз.
                  Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                  Коментар


                  • #24
                    От: Дървени къщи?

                    Бетонов път би се напукал, точно толкова, колкото се напукват от студа и всички други стоманобетонни консрукции...Всъщност бетона носи само на натиск. Затова му се поставя армировка, да поеме силите на опън.Ако теоритично имаме конструкция натоварена само на натиск, ще е необходима армировка само против съсхването(отделяне на вода) на бетона, което продължава през цялото експлоатационно време, прогресивно намаляващо естествено...Покритието на път се оразмерява най-вече на динамичното натоварване от преминаващите превозни средства.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Дървени къщи?

                      За застраховките не знам, но ето Ви един интересен факт:
                      Дървените кострукции са пожаро по-нустойчиви, но са по-огнеустойчиви от стоманените и стоманобетонните. Това означава, че по лесно се палят, но по дълго запазват експлотационните си качества(разрушават се по-бавно при пожар).Това се дължи на пластифицирането на стоманата при висока температура.При дървото от повърхностното овъгляване, има един момент, при който се намалява притока на кислород, съответно забавя се горенето за известно време.Следствие:повече време да дойде пожарната.
                      В Канада даже правят големи мостове от дърво.Против пожар се инвестира основно в покрития, които са пожароусойчиви(палят се трудно).

                      Коментар


                      • #26
                        От: Дървени къщи?

                        Първоначално публикуван от artefekt Преглед на мнение
                        ...Следствие:повече време да дойде пожарната....
                        Ц! Повече време за напускане на къщата!

                        Относно пожароустойчивостта - миналата година изнесох едно къще за Австрия с видима дървена контрукция и имаше изисквание за пожароустойчивост някакъв клас по DIN. Втърнах се да търся препарат за импрегниране, когато получх мейл с изискванията на стандарта. А именно - никакво специално покритие на дървесината, просто сечението на опорната конструкция да е по-голяма от 14/14 см, което гарантирало (по стандарта) 45 минути неразрушаемост на дървената конструкция.
                        Вот такие пироги ребята...
                        Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                        Коментар


                        • #27
                          От: До: Дървени къщи?

                          Първоначално публикуван от мишоци Преглед на мнение
                          Колега, този проблем отдааааааааааааавна е решен много простичко и евтино, повярвай ми! Както вече писах по-горе, ако идеш в Алпите, било Франция, Швейцария и т.н. ще видиш вековни дървени постройки в състояние като нови . Излишно е да споменавам в планините какви са виелици, снегове, дъждове и други такива хубави работи.

                          А и животеца е кратък, не мислиш ли?
                          Здравейте,
                          с мъжа ми се интересуваме сериозно за дървена къща. прочетохме във вашите коментари, че на ваш познат украинци са му построили такава къща бихте ли ни дали ако имате координати на украинската фирма и някакви отзиви за построената къща

                          Коментар


                          • #28
                            От: До: Дървени къщи?

                            По темата е писано много и тук и на други места, а и много опит се натрупа. В зависимост от типа къща, която търсите - в единия случай няма никакъв смисъл да внасяте от чужбина, а в другия е задължително, но в никакъв случай не и от Украйна. Успех.
                            Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                            Коментар


                            • #29
                              От: До: Дървени къщи?

                              Преди 2-3г. когато трябваше да взимам решение каква да бъде новата къща проверявах цени, свойства .... на де що има на пазара. Тогава излезе, че дървената конструкция нито е по-ефтина, нито по-устойчива, нито има кой в България да я изпълни с достатъчни гаранции за качество. Финландските бяха ужасяващо скъпи. Гледах и Руски и Украински. Някой някъде ми подсказа, че не са им добре пресметнати предварително оразмеряванията с оглед на последващото разсъхване и слягане .... и за капак нашия климат не бил достатъчно студен за дървото.
                              0888932647

                              Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                              Коментар


                              • #30
                                От: До: Дървени къщи?

                                Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                                Преди 2-3г. когато трябваше да взимам решение каква да бъде новата къща проверявах цени, свойства .... на де що има на пазара. Тогава излезе, че дървената конструкция нито е по-ефтина, нито по-устойчива, нито има кой в България да я изпълни с достатъчни гаранции за качество. Финландските бяха ужасяващо скъпи. Гледах и Руски и Украински. Някой някъде ми подсказа, че не са им добре пресметнати предварително оразмеряванията с оглед на последващото разсъхване и слягане .... и за капак нашия климат не бил достатъчно студен за дървото.
                                Фирма "Ерато-лес" Хасково правят дървени къщи ,но цената по спомен е над 1000 лева на квадрат.

                                П.П. Иначе са готини къщичките
                                Toyota Land Cruiser RJ77 , Nissan Patrol TD42, Suzuki Samurai ,Yamaha WR 450F
                                New hope garage о886/44-36-5о , о898/48-11-46

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X