Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация :)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация :)

    Здравейте, казвам се Николай, от Добрич съм и ми е приятно да се запознаем. След дълго скачане от автомобил на автомобил(18 броя май вече...) и поради стечение на обстоятелствата(нужда от нещо малко по-проходимо) се сдобих с Kia Sportage 2.0TD(четириврата). Карам корейчето вече около 2 седмици и за сега съм много очарован, успях да го регистрирам точно за по-големия сняг тук.

    Изчетох голяма част от раздела тук във форума, както и някои чужди, но ми останаха няколко питанки, които може би съм пропуснал в цялото това количество информация или просто не съм намерил. Ако ги пише някъде и някой е питал вече, извинявам се.

    1. Какъв размер гуми мога да сложа, без лифт? Сега е с 205/70/15, иска ми се нещо малко по-голямо от оригиналните, ако е възможно разбира се.
    2. Добра идея ли е да направя профилактика на хъбовете(почистване, гресиране)? Вакумни са, работят си и ми се иска да си остана с тях, поне за сега.
    3. Маслата на диференциалите, раздатката и кутията - какви? Навсякъде различна информация има. В ръководството, което дойде с колата пише 75w90 за всички компоненти, а по каталозите и в друго ръководство, което ми попадна пише за диференциалите 80w90.
    4. От какво друго стават джанти?

    Забравих да спомена, че Киата едва ли ще вижда по-тежък офроуд от стандартните преспи зимата и евентуално ходене за риба или палатка през лятото веднъж-два пъти в месеца и леки разходки из природата.

    Благодаря предварително
    Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
    Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

  • #2
    От: Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация

    отговор на 1. 235/75/15. Аз съм с такива и е ок! за другите въпроси не съм достатъчно компетентен.
    Поздрави.

    Коментар


    • #3
      От: Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация

      Честито!
      Азсъм с 215/75/15 без проблем. Мисля, че може и още.
      Профилактика е добре да се направи. Грес да, ама по - тънка, колкото да не ръждясва. Може и омесена с трансмисионно масло.
      Масла в преден диф, раздатка и скорости 75/80В90.
      В заден 75/140 с добавка за ЛСД.
      За джанти - колегите да кажат, ама май и от Нива стават.

      Коментар


      • #4
        От: Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация

        За джанти доколкото знам стават от Витара и по принип трябва да са 5x139.7 само централния отвор не съм много сигурен колко беше
        KIA Sportage Grand 2,0 16V 118 к.с
        08868пет4три18

        Коментар


        • #5
          От: Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация

          За другото общо взето са отговорили. За гумите зависи от това колко е уморено окачването и с какви джанти си, 235/75/15 има шанс да опират.
          За джантите:
          Витара, Гранд Витара, Самурай, за Фероза и Джимни не съм сигурен. Доколкото знам от Киа на Нива става, но Нива на Киа не. Със Сузукитата е обратното.
          Джантите на Киата са доста "прибрани", мисля, че +38мм.. Ако сложиш по-изнесени джанти с по-големи гуми има шанс гумите да опират в ръба на калниците, с по-прибраните джанти влизат в калника.
          Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
          Телефон - в профила!

          Коментар


          • #6
            От: Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация

            Много благодаря за изчерпателните отговори на всички Сега остава да реша - по-изнесени джанти с по-малки гуми или оригинални джанти с по-големи гуми. Чудя се дали ще има реална полза от по-изнесената джанта, като стабилност на пътя и извън него. Естетически погледнато ще ми харесва повече, така ми е някак тесничка, но дали си заслужава предимствата пред по-високите гуми?

            Малко лаишки въпроси предполагам, но това ми е първото 4х4, както казах по-рано и нещата не са съвсем като при лек автомобил.
            Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
            Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

            Коментар


            • #7
              От: Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация

              Първоначално публикуван от McNicko Преглед на мнение
              Много благодаря за изчерпателните отговори на всички Сега остава да реша - по-изнесени джанти с по-малки гуми или оригинални джанти с по-големи гуми. Чудя се дали ще има реална полза от по-изнесената джанта, като стабилност на пътя и извън него. Естетически погледнато ще ми харесва повече, така ми е някак тесничка, но дали си заслужава предимствата пред по-високите гуми?

              Малко лаишки въпроси предполагам, но това ми е първото 4х4, както казах по-рано и нещата не са съвсем като при лек автомобил.
              Със изнесени джанти ще има да чистиш много кал от стъклата и тавана при каране по черно,от там се появява необходимостта от разширители на калниците.

              Коментар


              • #8
                От: Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация

                За това не бях се замислял. Готови разширители/вежди за Sportage едва ли има, някаква идея дали стават от витара или нещо такова, или е въпрос на мерене и проба-грешка и преработки?
                Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
                Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

                Коментар


                • #9
                  От: Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация

                  Извинявам се за двойния пост, но тъй като днес е първия по-слънчев ден успях да поровичкам по Кичка(кръстих я вече) и установих някои интересни неща.

                  Първото, което забелязах e, че имам затапен вакум на компенсатора:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160129_143618_resize.jpg
Прегледи:1
Размер:655.3 КБ
ID:5700099

                  От ето този клапан идва пуснат свободно и незакрепен никъде вакум маркуч, който подозирам, че е трябвало да влиза точно на затапеното място.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160129_143647_resize.jpg
Прегледи:1
Размер:620.6 КБ
ID:5700100

                  Подозирам, че това е клапана, който трябва да задейства хъбовете. Не е много ясно от снимката, но това е точно под мотора на чистачките(по обяснение от форума, което четох преди време съвпадат нещата). След тези открития реших да хвърля едно око и зад главините, да потърся има ли изобщо някакъв вакум до тях и както и предполагах - няма такъв.

                  Очевидно обаче, колата работи в режим 4х4(пробвано в снега). Хъбовете не са ръчни и видно няма интервенции по тях. Прочетох някъде, че по-старите варианти на джипа са с инерционни хъбове. Възможно ли е да са сменени с такива? Когато включа на 4h или 4l усещам как е необходимо колелата леко да се завъртят, преди да се задвижат и предните. Вярна ли ми е логиката, че най-вероятно са монтирани хъбове от старата и възможно ли е да е така?

                  Благодаря отново предварително.
                  Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
                  Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

                  Коментар


                  • #10
                    От: Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация

                    Колега ако те интересуват джанти погледни тази обява:
                    http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=189355
                    Кия Спортидж 2000тди
                    Всеки шут отзад-е крачка на пред

                    Коментар


                    • #11
                      От: Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация

                      Със здраве да я караш, и милиони безаварийни км. Приятелски съвет: преди да се увътряш с естетични доработки като джанти и по-големи гуми, дай едни пари за ръчни хъбове. Пишеш, че твоите работят...и моите работеха като я взех, до първия голям сняг. Просто това е критично нефелно звено при този модел, рискът да останеш в калта без предно е много висок.
                      Животът е харизан кон според мен...

                      Теди

                      Коментар


                      • #12
                        От: Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация

                        Първоначално публикуван от avzdrav Преглед на мнение
                        Със здраве да я караш, и милиони безаварийни км. Приятелски съвет: преди да се увътряш с естетични доработки като джанти и по-големи гуми, дай едни пари за ръчни хъбове. Пишеш, че твоите работят...и моите работеха като я взех, до първия голям сняг. Просто това е критично нефелно звено при този модел, рискът да останеш в калта без предно е много висок.
                        Това не е съвсем така!
                        За хъбовете.
                        Имам и с вакуумни и с инерционни.
                        За близо 10 години употреба - не са се предали.
                        Ако и на Соти да не му се вярва.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация

                          Мислих си го това за смяната направо на ръчни, както по-рано днес установих, някой вече е свършил половината работа и е изолирал вакумите. От друга гледна точка, снега добре си го издържаха текущите. В голяма кал по принцип не мисля да я вкарвам, поне за момента, та при нормална експлоатация едва ли ще създадат проблеми(аз поне така си мисля). Още малко като се пооправи времето мисля все пак да им направя една профилактика на сегашните. Ръчни евентуално на лято, тъкмо и времето ще е подходящо за човъркане по Кичка, а и аз ще имам повече време да се занимавам.

                          След известно проучване, открих следното ръководство: http://www.sablin.net/sportage/manual_hubs.html
                          От първата картинка ми стана ясно, че наистина някой е сложил инерционни хъбове на мястото на вакумните(пише KIA на моите), което май до някъде ме радва и обяснява чуденките ми от предния пост.

                          За гумите, към момента се загледах в 225/70/15, изглежда ми като добър ъпгрейд над текущите като височина, цените са приемливи. Би трябвало да не опират, даже и с малко по-изнесени джанти.
                          Opel Frontera A 2.5tds ' 98 (Тера)
                          Renault RX4 '02 2.0 (Архи)

                          Коментар


                          • #14
                            От: Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация

                            Здравей, да ти е честита и много да те радва.
                            Слагай смело 225/70/15, няма да имаш проблем.
                            За джантите - търси такива с ЕТ 0 или близко до нулата и ще останеш доволен - компромис между визия и практичност. С тези размери на гумите, които обмисляш, гледай джантите да са широки около 7j. В олх има доста избор, аз се бях поболял по един конкретен модел алуминиеви джанти за ферозата и докато не намерих такива следях всекидневно обявите, а и сега още ги преглеждам. Иначе колегите правилно са ти казали, че са 5x139,7. Освен от всички други стават и от УАЗ, ако има значение.

                            Успех!
                            Keep the shiny side up, all four on the floor and with any luck I will see you on the trail!
                            Daihatsu Feroza F300 1.6 16V

                            Коментар


                            • #15
                              От: Привет и няколко въпроса за Sportage първа генерация

                              Първоначално публикуван от McNicko Преглед на мнение
                              За това не бях се замислял. Готови разширители/вежди за Sportage едва ли има, някаква идея дали стават от витара или нещо такова, или е въпрос на мерене и проба-грешка и преработки?
                              Един колега от Ямбол предлагаше гумени разширители в два размера широчина.Виж и публикациите на Димо.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X