Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фото резюме - "Балкан Но Комерс 2010"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Фото резюме - "Балкан Но Комерс 2010"

    Кратко резюме , без подробности , които надявам се , ще бъдат обстойно описани в пътепис от НЯКОИ хора .

    Ден Първи.
    Потегляне от Сф , бензиностанция "Лукойл"-Божурище - 5 ч . Тъмно и хладно - Фори ,Стела, Емо и аз пристигаме от базовия лагер в Подгумер ,а Иво , Боби и Асен ни чакаха вече .


    Мотопарка - 2 Хонда Трансалп , Хонда Африка , Хонда ВФР и реконтра с Ямаха XJ 900 , станал известен с прозвището Брус Ли или Millenuim Falcon , който получих от Фори , в знак на съпричастност към проблемите ми .
    До границата ни заваля дъжд , на границата Иво установи че си е забравил талона , и се върна , останалите продължихме.
    Сигурно мнозина ще се изненадат от факта , че подобни панорами има само на 20 км от границата ни , ако свиете вляво от главният път за Ниш - в случая това е ждрелото на река Ерма .

    Хапване в с.Бойник , и потегляне - посока Копаоник . Това е най-големият ски курорт в Сърбия , сега е на границата с Косово . Пътят се издига до около 2000 м височина , сняг и мирис на зима ...




    Спускане към Нови Пазар , към границата с Черна Гора

    Малко почивка и хапване след границата .

    После следва шорткът по 3-4 то класен път , до главният път за Подгорица , в каньона на Морача , на който Асен по незнайни причини реши да спука гума - някъде тук.

    Оправихме задружно проблема, наслаждавайки се и на залеза , и отново на път .

    В надпревара с времето

    През перипетии , малко губене , разделяне и т.н. се добрахме до Цетине - 30 км от официалният чекпойнт Котор , и решихме да останем да преспим , за да се насладим сутрината на фантастичният път до там. Направихме нощна разходка за по бира - приятно и живо градче , за съжаление батериите ми ( не само на апарата , а и моите ) вечерта стигнаха да снимам само това


    Пътят на Иво и Боби , които се върнаха за забравените неща , е бил през Косово и Албания , и е бил доста разнообразен , така да се каже



  • #2
    От: Фото резюме - "Балкан Но Комерс 2010"

    Пак сте си похойкали...

    Още снимки искаме. Няма да ви се размине само с тези.
    Струва ми се, че това е само първите 10-тина от 567 снимки
    И лек пътепис 2-3-4 странци
    .

    Коментар


    • #3
      От: Фото резюме - "Балкан Но Комерс 2010"

      ^ Съгласен. Това беше като трейлър, сега искаме филма

      Коментар


      • #4
        От: Фото резюме - "Балкан Но Комерс 2010"

        Хаха , не , това е начлото . Имайте впредвид че описаните неща се случват за един ден , каране от зори до здрач ...

        Ден Втори.
        Събуждаме се час преди определеното за потегляне време , за можем да пием кафе и да се опаковаме.Някои се поразходиха из Цетине ( Старата столица на Черна Гора) - има сгради с интересна архитектура.



        После заредихме и поехме към Котор , по изключително перверзен път - завои и зверска денивелация , чист въздух, липса на движение , слънчево време , невероятни пейзажи ...









        Това , ако някой познае каква марка е , има една бира ( Г-н И.Марков да си трае ... и да не дава жокери)

        Симпатичното корабче от панорамните пейзажи ( те са от около 1 км надморска височина)

        Тук проверявам дали това място

        е като това

        Определено прилича .След проверката в старият град , по пътя около залива

        поемаме към Грахово . Пътят от такъв ,

        стана такъв

        Офроад в чакъл - яко фън ( ..шУй.. ) . Емо не изглеждаже очарован , даже дочух че имал премеждие zyben:

        А?

        До Никшич, където заредихме, пътят беше добър.Езерото по пътя .

        А по пътя към Жабляк вече се вижда приказният Дурмитор , но за да стигнем до там , прекосихме доста сериозен каньон.

        След като се качихме на платото , растителноста изчезна , и се ширнаха невероятни пейзажи.



        Тръгнахме да погледаме каньона на Тара - водят го вторият по големина след Колорадския , дали е истина незнам, но определено е нещо внушително .

        Моста е дълъг 365 м и висок 150 , строен е 1942 г...

        Обратно към Жабляк , където следваше изненада - прохода през Дурмитор е затворен . Най Близкият пункт беше на майната си , и решихме да атакуваме Босненската граница по един странен и "нелегален" маршрут .





        Да не нарушавам суховатото представяне, само ще вметна че след 9 км екстрийм , с голяма денивелация , поизбързах напред , почти до края на каньона , и връщайки се , съобщих новината на колегите , че пътя е без изход ... Стъмваше се...

        Някак си се добрахме до Жабляк , и акостирахме в последната къщичка - дадоха ни я цялата ... .

        Коментар


        • #5
          От: Фото резюме - "Балкан Но Комерс 2010"

          Ден Трети

          Ставаме много рано - 6 ч, по кое време -наше или чуждо-не разбрах. Дъждът бодро барабани по перваза , лека мъгла се стеле по околните хълмове ... Предстои ни минаване през планина и каньон , където няма настилка . Каньон си значи каньон ... това трябва да се види , за да се разбере.

          Тръгваме от нашата къщичка , към побелелите от сняг върхове , инфото за пътя е от вчера , от случаен минувач. За сметка на това долу в каньона , в който се забихме , и където споделих на къде мислим да ходим , двама души се спогледаха многозначително , и единия промърмори " Па мислим да нечете мочи , али покушайте, можда ие лед тамо..."


          Успокояващо е че е почти като тази , но без слънчевото време ...

          Ситуацията се изясняваше


          ...донякъде..

          На около 2000 м стана "малко" некомфортно ... дъжд, сняг , мъгла , и много други изненади , както във всяко рИалити шоу...

          Минахме хребета , село Мала Църна Гора , което се оказа МАЛО по всички стандарти 5-6 къщи , а след още няколко километра в някакво нереално измерение до село Ньегуши , което изплува от нищото .

          Имаше нов асфалт , но това за селото , и ясно показваше че сме объркали малко пътя , на нашият такива екстри нямаше

          След кратка консултация и малко връщане назад отново попадаме на верният път - няма как да го сбъркаш - той води НАДОЛУ .


          След множество серпентини , улеи , умрял овен на пътя и т.н. стигнахме до едно фантастично място - Сушичкото езеро , в дъното на каньона - открилата се сюреалистична картина си заслужаваше всички перипетии до тук , снимките са слаби , но на хората били там , поне могат да върнат за малко спомените за безвремието което цареше на това място , потропващите капки дъжд, стелещата се мъгла ... Нямаше да се изненадам ако бях видял динозаври на това място , все едно беше друг свят . Някои се заканиха че ще се върната пак , ще видим...





          Пътят на горе - поредното изпитание ...

          Това

          е ТОВА дърво . Надявам се да се види какво имам впредвид под каньон. Ние идваме от отсрещният бряг...

          Към Търса

          Отново асфалт

          Спускането към главният път за границата с Б&Х , Пивското езеро , през поредица от ръчно прокопани тунели , без осветление - трябва да се види и това...

          Нереални пейзажи по пътя


          Снимахме от това , а аз не го снимах , защото ми блокира апарата от влагата, така да се каже...

          Минахме бързо границата , дъждът попрестана, до Сараево се добрахме безпроблемно , като изключим тегавото влизане.

          Шарен и колоритен град , трябва да се види .

          Обиколихме за хотел старата част с Фори - никакъв шанс . Всъщност намерихме - 150 км за тройна стая ... изнизахме се тихо . Все пак късмета беше на наша страна , и точно до центъра попаднахме на съоражение , което виждам за първи път - закрит паркинг с хотелски стаи . Качват те с асансьор , и си спираш пред стаята - егаси гъзарията...

          Излизането - видео :

          http://vbox7.com/play:2b2279ea

          Поразходихме се из града , първо кафенцето

          малко сладолед

          зяпане наляво-надясно




          просяци

          Сериозен откос ще да е било :

          със сериозни последствия

          Българинът в чужбина е винаги приемерен , чакане на светофар .

          Отново кафе, този път традиционното


          Тук хапнахме

          Срещу този площад

          --->

          след което се прибрахме . Аз си легнах с идеята да стана да направя няколко нощни снимки , но не успях, защото като станах вече беше светло . Други обаче са успели.
          По този път

          да погледат нощно Сараево от високо

          и да се поразходят



          ... след малко пак

          Коментар


          • #6
            От: Фото резюме - "Балкан Но Комерс 2010"

            Ей Гошо, страхотен маршрут, страхотни места... Браво.
            Голяма фантазия се иска да си го измислиш така. Много, много ми хареса и съжалявам, че ме нямаше за да се включа.
            Успокоявам се, че е на Балканите и няма да ми се размине
            А за това с моторите в асансьора ... не знам к'во да кажа. Ово е стАндарТ Мечтата на моториста ...
            ______2
            Е = MZ

            Коментар


            • #7
              От: Фото резюме - "Балкан Но Комерс 2010"

              И аз много искам да направя подобен маршут, но сега не мога по "технически" причини...Но есента мисля че ще съм във форма за такова пътуване. Ако можем да ползваме Гошо за гид тогава ще е чудесно...
              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
              Златомир Попов - Forry

              Коментар


              • #8
                От: Фото резюме - "Балкан Но Комерс 2010"

                Дай мотоциклет и бензин, не вярвам някой да откаже.
                Черпете ме, не ме щадете!
                _________________
                (\__/)o*******_
                (='.'=)*O*.--._.=.\-.
                ('')_('')***(_)=='(_) - I cannot get it out of my mind...

                Коментар


                • #9
                  От: Фото резюме - "Балкан Но Комерс 2010"

                  gо6о,
                  от къде изровихте тези страхотни места и пътища бе, човече?
                  Направо невероятен маршрут.
                  Ама стига си почивал!!!
                  Качвай снимки и разказ, че ни изнерви!
                  По-добре мъртъв, но пич,... отколкото жив скапаняк!...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Фото резюме - "Балкан Но Комерс 2010"

                    Още щом се събудих , и в ушите ми зазвучава "...тихият пролетен дъжд, звънна на моята стряха ... с тихият пролетен дъжд ... " . Познайте защо .
                    Пием традиционно кафе на площадчето с гълъбите , а аз си правя асоциации за това как ще изглеждаме след малко , гледайки колегата

                    Този път реших да съм с една идея по подготвен , и преди да потеглим си увивам ботушите със найлон и скоч ( не тиксо ! - те са конкуренти - разясни ми Асен ) . Весел и щастлив слизам с мотора , ползвайки съоражението , но предвидливо с Иво сме предупредени да влезем на обратно , а не да се излагаме пред чужденците , както другите .

                    http://www.vbox7.com/play:c687e40b

                    Разделяме се Фори и Стела , на които им е писнало да обикалят ( хахаха... да бе да ...) , и те потеглят за София , а ние за Хърватско . Пътя е добър ,
                    не след дълго хвърляме дъждобраните при Травник ,

                    а този водопад е при град Йайце


                    Пътят

                    На Босански Петровац вече дружно решаваме че сме гладни , и влизаме в хубаво крайпътно заведение , името му беше някакъв номер.По традиция тук се пие киселяк

                    Границата е близо , минаваме я ( папсорт контрол на едно гише - кога ли ще доживея да видя това в Бг - член на ЕС , щото тия не бяха такива ...) и спираме тук

                    Тези езера вече не са нещо непознато на широката публика, и няма какво да ги описвам ( малко в ситацията на наша туристка, посетила Ниагарския водопад, и на въпроса какво представлява , отговаря отегчено "Ами какво ... вода ,и се свлича ... " .


                    Ако се чудите какво липсва на последните снимки , да ви кажа - дъжд. И той не закъсня...



                    За това обаче има няколко супер ценни кадъра , а именно - липсват хора в пейзажите - нещо което е почти крайно невероятно да се хване.





                    Понеже грейна слънце , решихме - пишем

                    и тръгваме
                    Малко черно имаше по пътя , и не се мина без инциденти

                    на входа вече си беше горещо

                    Дрехите ги бяхме оставили по-моторите , та ситуацията беше "МОКРА" , така си и потеглихме.
                    Страхотни пътчета във вътрешността на Хърватско

                    При Sinj се спуснахме по стръмен участък на ривиерата , тъкмо за залеза

                    разкошен , но натоварен път до остров Крк , сбъдната мечта на за някои хора ( пия бира... )

                    По тъмно разпънахме на къмпинга , аз и Асен отидохме да се повозим - тузарски градчета , хубави пътища, гъста растителност , пристанища и яхти - как да не помечтае човек

                    Навръщане ударих леко дива свиня с размерите на половин мотор , като преди това се влачех на дрифт доста метри ... разминах се - и тя и аз ( че и Асен и една кола зад него) само с уплаха, и вече знам че хората сложили знака за внимание с еленчето са имали друго впредвид.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Фото резюме - "Балкан Но Комерс 2010"

                      Е,сори обаче ако бях взел аз да го пиша абсурд да го опиша толкова завладяващо.Дразни ги , драазни ги(да ги е яд , че са пропуснали и да имат стимул да идат до там ). За мен Крк е НАИСТИНА СБЪДНАТА 30Г. МЕЧТА(а бирата вече ми стана ясно , че трябва да е Хайнекенче...няколко пъти поред).
                      И още нещо , направи ми впечатление как се минава граница между БиХ и Хърватска. Тъй както не са ЕС , така се минава по- бързо отколкото българорумънска граница примерно.А за граничния пункт .....май трябва да излезем от ЕС за да ги догоним в подредбата. Просто няма сравнение между тях и начина по който минахме последнот ГКПП-Сърбия-БГ при Връшка Чука.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Фото резюме - "Балкан Но Комерс 2010"

                        Ставаме сутринта по някое време , събиране на инвентара , кафенце, разходка , и пак по моторите.





                        Минаваме по известният мост свързващ острова с континента , плаща се само на влизане .





                        и се отправяме към Rijeka ( Риека ) . Тук бях шашнат от инфраструктурата , изградена около тоя град ( а и не само ) - магистрали на няколко нива , тунели с вентилация , извивки на пътя изнесени над скалите за да се оформи нужната дъга на завоя , шумозаглушителни заграждения ... За пръв път ми се случва да се дразня от добре направен инфраструктура , но след като минах от там , се почуствах направо обиден ... е не е честно , в кой свят живем , коя година и къде по дяволите , ние Българите , членове на демократична държава , членове на ЕС ... кога , подяволите ще се изкопае ЕДИН тунел в нашата държава , пестящ време , километри надупчен път и човешки животи , а не да се чува абсурда неусвоени пари .





                        Влязохме в Словения за минута , и се заредиха идилични пейзажи



                        водата си е с този цвят , колкото и да е странно





                        а тук се вижда друг цвят на водата , по скоро не се вижда , прекалено е чиста ...





                        Наближихме Постойна (Postojna ) , нямаше да имаме време да разгледаме пещерата , и за това продължихме направо към предпещерният замък (Predjamski Grad ) .Все още се провеждат рицарски турнири там.







                        След това , да не нарушим традицията - малко черно



                        през Идрия , за Бовец



                        Задминаха ни няколко АТВ та , каращи със сериозна скорост , което показа че навлизаме в сериозна територия - царството на екстремните спортове - рафтинг, парапланеризам , катерене ...



                        На Кобарид спряхме на бензиностанция , на която докато хапвахме , минаха стотици мотори



                        а зад нея кацаха парапланеристи



                        малко лодки



                        и мотори , мотори ...



                        Изключително популярен регион за возене , от това което видях , регистрации от Италия , Австрия и Германия ...

                        на Бовец хванахме в ляво , за да минем през Предел , а не през Вършич , за да можем да се качим на Мангарт





                        но ... греда



                        и все пак , много красиво









                        Минахме прохода, на билото беше някогашната граница - невероятно удоволствие е да минеш със 60 км/ч на граничен пункт . А тук ми се случи 2 пъти в рамките на час...



                        Вече бяхме в най-отдалечената си точка от старта на трипа , и след малко започнахме да се връщаме...





                        Покрай Таравизио и пак в Словения



                        Курорта Кранска гора



                        и ски пистите



                        Спряхме на едно заведение на езерото Блед да изпием по кафе и да направим план , че времето неуморимо напредваше





                        Решихме от тук да тръгнем и се придвижим максимално , защото ни беше останал само ден за прибиране



                        вече се стъмваше ,



                        когато пресякохме границата , и пак бяхме в Хърватска . Първият град след границата беше Самобор (Samobor) , и тръгнахме да търсим място за спане . След доста перипетии се настанихме в много приятен хотел на центъра , и направихме нощна разходка. Града се оказа хубав , с интересна старинна част .









                        Коментар


                        • #13
                          От: Фото резюме - "Балкан Но Комерс 2010"

                          като гледам бая студ се брали

                          Коментар


                          • #14
                            От: Фото резюме - "Балкан Но Комерс 2010"

                            Последен ден - той по план си беше само за придвижване към дома - закуска на шведска маса , прекрасно време...
                            Хотелът




                            Минахме нарочно през Загреб , да рзгледаме - добре устроен град, зеленина и широки булеварди ...





                            Заредихме , пихме кафе за довиждане - аз и Емил щяхме да караме малко по бързо ,Асен , Иво и Боби - с нормалната крейсерска скрост за Транса - 110 км/ч . В общи линии страшна скука по магистралата , задръствания в Белград , нещо не успяват да направят околовръстен път ,





                            колкото по на изток отивахме, толкова по познато ставаше всичко - дупки се появяват , неуредици , мърсотиййка... като капака на всичко е при нас , за съжаление . На границата Връшка чука , трима пушеха цигари , явно никой не беше минавал скоро , а ние ги чакахме екипирани да ни обърнат внимание... идилия . При нас - вземи чипчето - а тук , а там ... иначе скука - до колкото разбрах часове не е минавал никой , сякаш свършваше света по тия места , по безлюдна граница не съм виждал . Но е хубаво да се върнеш у дома !!!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Фото резюме - "Балкан Но Комерс 2010"

                              Браво! Много хубав маршрут - надявам се скоро и аз да мога да мина оттам...
                              Ние миналата година спахме в точно този хотел в Samobor! Спомням си, че като влязохме в града не можех да повчрвам, че е на балканите...

                              Поздрави!
                              You'll never find out - I got no key hole....

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X