Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Знамена, гербове

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Знамена, гербове

    Знаем ли знамената на съседните държави? Кои от тях харесваме ? Защо?
    -Турция - червено със луна и звезда
    -Гърция - най-хубавото на Балканите
    -Албания -черен орел на червено платно. Обикалях доста из Албания, но орли видях само на знамето и от гипс по оградите.
    -Смешната държава БРЮМ - Македония си присвои знамето на древна Македония, но Елините ги сплашиха и съседите обърнаха тъпото на лъчите навън.
    -Сръбското знаме е обърнато руско
    -Шахматните квадрати на Хърватското идват да дразнят сърбите. Те показвали штандарта на древните хървати. От Хърватия е произлязло името на вратовръзката - крават.
    -Българи, Италия и Унгария имат в различно съчетание зелено, бяло и червено. В прогимназията пеехме: Бял -снежинки лекокрили, цвят зелени на тревата и червени на зората.
    -Румънското жълто, синьо и червено ми харесва, не знам защо.
    -Украинското - синьо небе горе и жълти жита отдолу е съвсем ясно. Само тризъбецът на герба е взет от никъде.
    -Либерия и Куба са като американското, но с по една звезда.
    -Да не бъркаме знамето на Великобритания с това на Англия - три лъвчета едно над друго.
    - На Бразилското знаме и е изобразена картата на южното звездно полукълбо, като звездите са разположени както в деня на независимостта на Бразилия.
    Всички бивши колонии на Великобритания имат елемент от знамето й.
    -С изключение на Канада с красивия есенен кленов лист.
    -Шведското Tre Krunur - трите корони на жълт фон стряскат всеки хокеист.
    -Жълто, черно и оранжево на Германия и Белгия означават кокс, огън и нагрята стомана на тези индустриални държави.

    ===================================================================================================

    Знамената са около двеста и се виждат тук http://ostranah.ru/_lists/flags.php
    ==================================================================================================

    Хералдиката е наука за гербовете. Това, че изкопирахме белгийската конституция не стига, но взехме и герба й. Откъде се взеха лъвове в България. И уж, република, а куп царски корони. Който е на власт, си измисля герб.

    Много страни обичат орли на знамената си: Щатите, Русия, Германия, Албания, Черна Гора, Австрия, Армения и с лъв и орел, Беларус си е оставила съветския герб, и в Грузия се оказва че е имало лъвове,
    -Ирландия има златна арфа на син фон. Кажете ми един австрийски композитор?
    -А за напълно унищожените кедрови гори на Ливан напомня само гербът.

    ....................
    Има гербове скромни и лаконични. Има гербове цели пейзажи и серенгетска фауна.

    Ето гербовете http://ostranah.ru/_lists/flags.php

  • #2
    От: Знамена, гербове

    Лъвове е имало и на Балканите, само че много отдавна. В Грузия са оцелели до значително по-късни времена.

    Смешната държава (БЮРМ, не БРЮМ) не знам какво е искала да покаже със знамето си, но накрая от много плюнчене го докараха до флага на Японския Императорски Флот. Е да де, японците също произлизат от древните македонци, така че няма проблем...

    За бразилското не знаех историята, интересно...

    Къде има орел на знамето на САЩ? Или за гербове и символи става дума?

    -Ирландия има златна арфа на син фон. Кажете ми един австрийски композитор?
    Тук изтърваме логиката...
    Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

    Коментар


    • #3
      От: Знамена, гербове

      Арфата (Irish harp) е символ на Ирландците и намеква за келтският им произход - бардове, жреци с малки сърпове, берящи имел и т.н. Арфата стои на старите им флагове, на паспортите им и на кутиите Гинес, разбира се
      Интересно ми е например защо всички скандинавски (в това число Фарьорски о-ви, Исландия) имат на знамената си кръст? За датското знам, че произлизало от някаква тяхна битка. По време на битката небето било червено и се появил бял кръст. Датчаните загубили, но поставили белия кръст на червен фон на знамето си.
      Въобще хералдиката доста се е поизменила. Навремето е имало мечове, а сега калашници (без майтап, на няколко герба и знамена в света има АК 47).
      А хералдиката е интересна наука. Всеки символ, всеки знак или съвкупност означава нещо. Дали линията деляща щита е наклонена наляво или дясно, дали щита е разделен на две, три или четири... По една време доста се интересувах и четях по въпроса.

      А темата ме наведе на друга, но да не зацапвам тази я пускам отделно - Знаци, шевици...
      По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

      Коментар


      • #4
        От: Знамена, гербове

        Първоначално публикуван от Yordan Преглед на мнение
        Лъвове е имало и на Балканите, само че много отдавна. В Грузия са оцелели до значително по-късни времена.

        Смешната държава (БЮРМ, не БРЮМ) не знам какво е искала да покаже със знамето си, но накрая от много плюнчене го докараха до флага на Японския Императорски Флот. Е да де, японците също произлизат от древните македонци, така че няма проблем...

        За бразилското не знаех историята, интересно...

        Къде има орел на знамето на САЩ? Или за гербове и символи става дума?

        Тук изтърваме логиката...
        ==================================================================================

        Да, за герба. А звездите на знамето им непрекъснато са се увеличавали заедно със "освобождавенето" на чисто американски щати от Мексико. Сега са 50.

        Състезавали сме се в гимназията кой ще изброи повече щати. Стигал съм до 45. Всеки щат си има свое цвете и своя птица. Отделно златният щат , ябълката и пр.

        ==================================================================================

        По време на война, ако военна част загуби знамето си, или бъде пленено, частта е бивала разформирована. Плененото знаме на противника е било винаге ценен трофей.

        Тръпки побиват, гледайки как руски войници захвърлят в калта на червения площад десетки немски знамена.
        Също и пред Самарското знаме.
        =================================================================================

        Има и забавни истории със знамена.

        1. В началото на 1943-та обявиха ,че Цар Борис ще мине през моето село Оризаре на път за Варна. Раздадоха на на всяка къща край шосето по метър и половина бял, червен и зелен плат - дървена коприна - целулоза. Баща ми като шивач се зае да ушие знамената, а жителите на селото да направят от тенекия гнезда за окачването им.
        След няколко фалшиви тревоги, неочаквано Царят умря по жетва. Знамената станаха излишни. И се започна. На кое дете ушили червено-зелен потник, на кого въобще трикольор. А целволето е коварна материя. Изпотим ли се, самите се превръщаме в знамена.

        2.История с американския флаг. През 60-те години първо певицата Джоан Бейз - какъв глас!! - си уши калъф за китарата от него, а красивата артистка Ракел Уелч я надмина, като си уши от знамето ...бански костюм!
        Я Висицки да си бе ушил калъф за табакерата от червен плат. Щеше да си прекара живота без китара нейде на север

        Хората си обичат знамената. Американците ги окачват едва ли не на всяка барака. Ние нямаме тази култура.
        През 1978 година най-после тръгнах за Европа, до ГДР. Закрепих на антената малко знаменце. Още по пътя за Русе езин милиционер ми заповяда да го махна. После пак го окачих, но на Дунав мост безцереонно ми го взеха.

        =============================================================================================

        Кеф е да пътуваш през Сърбия с нашето BG, защото го вземат за Београд и ,значи си столичанин, баровец. Но това е друга тема. Ако някой не ме изпревари, ще пиша за регистрационните табели.
        Последно редактирано от Симеон; 18-05-11, 06:33.

        Коментар


        • #5
          От: Знамена, гербове



          Български гюйс...
          Някъде продава ли се?
          Публикувайте отговор

          Коментар


          • #6
            От: Знамена, гербове

            Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
            Да, за герба. А звездите на знамето им непрекъснато са се увеличавали заедно със "освобождавенето" на чисто американски щати от Мексико. Сега са 50.
            За броя на звездите разбрахме, сега да попитаме откъде идва броят на червените линии ?

            По време на война, ако военна част загуби знамето си, или бъде пленено, частта е бивала разформирована. Плененото знаме на противника е било винаге ценен трофей.
            Това по принцип или конкретно за САЩ ? Малко сурова мярка, предвид факта, че винаги някой е взимал нечие знаме. Отделно явлението за "безсмъртната" американска 7-ма кавалерия, която винаги е съществувала и е една от силните им армейски традиции, при все че ген. Къстър бая е изтървал работата в т.нар. Битка за Литъл Бигхорн и май знамето е заминало в индиански ръце. Въпреки това, повече от век по-късно това сформирование все още съществува, вече с богата история от световните войни, Корея, че и модерните конфликти в Близкия Изток. Само че оттогава нещата са се променили и затова гледаме по филмите как "кавалеристите" яздят не коне във Виетнам, а хеликоптери.

            Кеф е да пътуваш през Сърбия с нашето BG, защото го вземат за Београд и ,значи си столичанин, баровец.
            Стига да не се загледат в знаменцето (синьото със звездичките)...
            Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

            Коментар


            • #7
              От: Знамена, гербове

              @ Симеон, звездите не са от "освободените" от мексиканци щати, а от формирането на щатите. Които преди да станат щат, се формират като "територия", друг популярен превод е "окръг". В момента в САЩ има 50 щата и един окръг - окръг Колумбия, където е столицата им. Демек независими от независимите. Идея за Ерво съюза има от 1888 г. И е по подобие на САЩ, но когато приемат 13-тата членка вземат решение звездите на флага да са 12, за да няма фатално число.

              @ P-Pleven би трябвало да го има в магазините за национални символи, макар да са рядкост тези магазини. Има сайт за хералтика и подобни неща, от там може да вземеш размери и един кадърен шивач да ти ошие. Но с оглед, че не си познаваме повечето знаци, се губи смисъл да го закачаш където и да е. Освен това знаеш, че се слага само на носа на корабите, морския флаг на..., мачтата ( българския флаг, само че бялото е двойно, лястовичата опашка(има и друго име) се поставя на задния край на кораба. Нея съм я виждал, но сега не мога да се сетя какво представлява.

              @ Данчо, незнам за САЩ, но в България се разформироват, само дето май българско бойно знаме не е попадало в плен. А иначе мисля, че традицията с разформироването е международно правило. Но американците имат да създават символи и да пишат велика история, затова е нормално да не си разформироват издънките.
              Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

              Коментар


              • #8
                От: Знамена, гербове

                Гюйс (2:3) се вдига на флагщок на носа на корабите на ВМС. Военноморският флаг е с бяла ивица, три пъти по-широка от зелената и червената, с лъв обърнат на дясно. Флага е правоъгълен (3х2 фута или 90х60см) и няма "лястовича опашка" (swallowtail). Вдига се на кърмата на кораба. На мачтата на десния борд (обикновенно под реята) се вдига флага на страната, в чийто териториални води плава кораба.
                Сигналните флагове са отделна тема, но етикецията на флага е строга и спазването и показва добра морска култура и уважение към посещаваната държава.
                Всеки военен кораб трябва да се приветства с приспускане на националният флаг до половината на флагщока. На пропусналите този знак на уважение, в миналото се е полагало топовен изстрел на поражение.
                There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
                No wahalla.

                Коментар


                • #9
                  От: Знамена, гербове

                  Е Трамп го разказа точно. Аз го знам колкото да си имам идея.
                  Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Знамена, гербове

                    Гербът на Ирландската република съществува още от Ранното средновековие и представлява щит на син фон, в средата - златна арфа със сребърни струни.Моделът на художественото представяне на хералдичната арфа е от ХIV в.Той се пази в музея на университета в Тринити колеж в Дъблин и е известен като арфата на ирландския крал Брайън Бору , първи обединил острова в единна държава.
                    Детелината и Арфата са националните символи на Ирландия.Единствена Ирландия има за свой национален герб музикален инструмент - Арфата.А според хералдическата наука зеленият цвят на детелината е символ на свободата, красотата и любовта.Народът е прибавил в песничките си - и на търпение.
                    Арфата е основният музикален инструмент в ранните векове на ирландската история.Търлок О'Каролан(1670-1738г.) е един от първите ирландски композитори, чиито произведения са се запазили и до днес.Този сляп арфист е един от последните представители на древната традиция на бардовете.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Знамена, гербове

                      За орела.
                      Символ на Римската империя. Много от страните, които го имат днес в гербовете и знамената си претендират да са наследници, преки или идейни (напр.Русия - Третият Рим..) на Римската империя. Албания също е в това число.
                      При гръцкото знаме райетата са в знамето на републиката. Преди него знамето е синьо с бял кръст, както е сега само в горната лява част.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Знамена, гербове

                        Допълнение
                        При гръцкото знаме броят на райетата отговаря на броя на сричките на "Свобода или смърт" на гръцки „Ελευθερία ή Θάνατος“ (Ε-λευ-θε-ρί-α ή Θά-να-τος). А, кръстът символизира православното християнство, което е и държавна религия на Република Гърция

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X