Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изчезващ вид - Запорожецът.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Изчезващ вид - Запорожецът.

    Запорожец. Най-евтиният съветски автомобил. Грозен, калпав, гниещ, това е сигурно най-презирания соц автомобил. Странната му ушата фигура някога беше нещо най-обикновено. От десетина години тези автомобилчета изчезнаха безвъзвратно от пътищата. Днес дори и вицовете за тях не ги разказват. Скоро никой няма и да се сеща що е то ЗАЗ.
    Наскоро снимах Леговището на Запорожците на ул. "Св. Наум" в центъра на София. Собственикът им е починал наскоро и те бяха първо лишени от номера, а миналата сряда - предадени за скрап. Както и да е - четири ръждясали ЗАЗ-а. По подобен начин изглеждат и повечето оцелели до наши дни екземпляри:


    Можете да видите и странния четирицилиндров, четиритактов, V-образен двигател с въздушно охлаждане. Звукът му е неподражаем.

    Синият ЗАЗ 968А се е движил сравнително до скоро (2006-та) и беше теоретично възстановим.

    А ето как са изглеждали някога (като изключим нелепите евро табели):



    ЗАЗ 968А, 32000км, оригинална боя... Не вярвах, че ще видя такъв. Оказа се, че още ги има...

    Ето ви целия албум:
    http://jiguli.snimka.bg/automobiles/...jci.426784.all

    В крайна сметка, още ги има из България - и 965А, и 966, и 968/А/М... Дали някой във форума още кара такъв?

  • #2
    До: Изчезващ вид - Запорожецът.

    тва са най-големите руски недосмислици,не случайно им викат
    Завод за Автомобилни Зверове или Заплаха за Автомобилите на Запад...
    двигатела нема основен ремонт,понеже вала е така направен,за еднократна употреба и няма центроване ....става само със специален уред,който е отишъл на скрап,поради ненужността да се ползва,те целите зазки са за еднократна употреба...

    Коментар


    • #3
      До: Изчезващ вид - Запорожецът.

      По комунистическо и такъв не можеше да си купиш свободно Та кола си беше не му се смейте ше кача некой ден рекламни материали за продажба из европа.А аз имам от старите Иван Грознинекой ден ше го възтановявам
      К мирной жизни не пригоден.
      Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
      ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

      Коментар


      • #4
        До: Изчезващ вид - Запорожецът.

        Не ви е срам...
        Първата ми лично МОЯ кола.. 968-а
        Е, имаше някой друг кусур... ма кой няма...
        Ама пък зимата на сняг как вървеше...
        Абе, нема таково жувотно...
        Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

        Коментар


        • #5
          До: Изчезващ вид - Запорожецът.

          има и такива,ама има и други видове дето вратите им падат на завой....

          Коментар


          • #6
            До: Изчезващ вид - Запорожецът.

            Момчиле, в Бяла Слатина има един ЗАЗ 965 в движение но е със старите номера и не е с оригиналната боя.
            ГАЗ 69 УАЗ 452-2 броя УАЗ 31512 Kia Sportage 2.0 16v
            Калта за УАЗа е като водата за водолаза 0886445318

            Коментар


            • #7
              До: Изчезващ вид - Запорожецът.

              Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
              По комунистическо и такъв не можеше да си купиш свободно Та кола си беше не му се смейте ше кача некой ден рекламни материали за продажба из европа.А аз имам от старите Иван Грознинекой ден ше го възтановявам
              Тони, да ме прощаваш, ама твоята не е Иван Грозни, а "Отмъщението на Хрушчов" (965). Иван Грозни беше моят Москвич 407 (първата лично моя кола)
              А на следващите (968 с гълъбарниците) падаха двигателите и колелата Гайките им минаваха през отвора на джантата а двигателят висеше на нек'ва кобилица, която се скършваше - Абе ник'ва радост
              Аз минах на чехословашките запорожки и си бях много доволен
              Щото... дето вика Фулдата "При съветската техника няма допуски, а пропуски"
              Пък на Запорожките и радио не слагаха - щото не могат да ги стигнат радиовълните
              "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

              Коментар


              • #8
                До: Изчезващ вид - Запорожецът.

                Първоначално публикуван от m_g Преглед на мнение
                Запорожец...В крайна сметка, още ги има из България - и 965А, и 966, и 968/А/М... Дали някой във форума още кара такъв?
                Хммм... не точно от форума, но съвсем нарочно знам, че мой добър приятел в региона има в гаража си 968М и, ако не е правил чистка скоро, резервни части за още 2-3. Чудя се дали да не взема да му пусна мухата да го реставрира, то няма кой знае какво за реставриране даже.

                За тези, които само за чували за ЗаЗ ще кажа, че 968-цата има изненадващо добра возия, колкото и страно да звучи. Предполагам, че се дължи на рядко срещаната комбинация от лека предница, окачена на торсиони + пружини. Проблем са "новаторските" олекотени джанти - не стават от друго и трудничко се намират вече.
                Всъщност, повечето проблеми на автомобила се дължат тъкмо на всякакви "новаторски" решения и безкрайно калпавата сглобка от завода.
                Още нещо за скептиците - ако двигателя е сглобен както трябва, не омаслява и не прегрява (поне на 968М, за А не знам, не съм пипал.)
                Абе машинката е уникална, може да е смешна, може да е малко грозна, може да има някои особености при поддръжката, но няма друго такова животно

                П.П. Леле, що нещо се е изписало за 10 минути...
                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                Коментар


                • #9
                  До: Изчезващ вид - Запорожецът.

                  не точно на място ми е поста май, но вчера ми се наложи да седя повече от час край платното на цариградско и от нямане какво да правя зяпах минаващите коли...... сещате се какво може да се види за един час оттам.... минаха даже няколко чисто нови Г класи без номера, няколко други джипки със стикери на форума..... минаха и едни военни със огромен влекач със натоварен на него огромен верижен (повече като камион) булдозер много стар модел но във видимо перфектно състояние..... та имаше интересни неща.
                  но истинска усмивка на лицето ми предизвика точно един ЗАЗ който за мен беше много някак си ''достолепен'' във цялата тази какафония..... и досега се усмихвам. хареса ми и ми даде някакво приятно чувство и спомени.... нека да има повече такива.
                  огромен респект към хора които имат желание и сили да ги съживяват и поддържат на фона на всичко! благодаря Ви!
                  висете отпуснато

                  Коментар


                  • #10
                    До: Изчезващ вид - Запорожецът.

                    Една история с ЗАЗ 968А .

                    Случва се в далечнат 1998 разбира се лятната ваканция . Бил съм на 17 години и с приятели купуваме въпросният ЗАЗ от един пенсионер (обърнете внимание купувамего от него но тои не е негов а на негов покоен съсед разбирасе липсват всякакви документи , а само един хвърчащ лист с имана и подписи) на супре сумата от 50000 лева (сега 50 лева )
                    Автомобилът Бял силно изгнил под подсилен с дървени талпи захванти с тел където може , но двигателчето му беше супер . Не зареждаше акумулатора но това го оправихме . Няколко пъти се палише инсаталцията и други дребни проблеми . Вратите му се отваряха в завоите не са падали но се отваряха.Прекарвах ме по цял ден под него и около него. Сигорно сме били доста смешна картинка 7 хлапета омазани до уши в кал и масло.
                    За около 1 месец може и малко повече де го подкарахме и почнаха проблемите . Проблемите с полицаите .Понеже всички бяхме някъде около 17 никои нямаше документ за правоспособност.Първите няколко пъти се разминахме с някакви дребни суми . Но в един прекрасен ден едно момче от нашата компания го отнесе и то яката . В районното после викнаха техните и изяде какалашката.
                    След този ден автомобилът почна да се шофира (ако може да се каже така) На паркинга на Корекома в младост .
                    Но както казах по горе купето му беше много зле и разбирасе почна едно оглеждане по кварталите в младост за друг ЗАЗ. Не мина мног време и намерихме един син в перфектно състояние но с тропащт двигател . Без много да се замисляме почна расфасоването на предишният белият Жошко.Без никакъв опит успяхме да свалим двигателят и бяхме много учудени , че тои не можеше да излезне през двигателният отсек , но след 30 минути чудене обърнахме купето и го измъкнахме.Същото сполетя и новият .
                    Описаното по-горе се случва в рамките на една седмица .
                    В продължение на два дни не можехме да монтираме двигателят (това се дължеше на хилавото физическо състояние тогава)И в един прекрасен ден до нас спира една бяла лада и се чува едно
                    -Вие какво правите тука БЕЕЕ . Разфасоване коли ооо я даите документи.
                    Синият имаше талон но белият само хвърчаштият лист.
                    -ОООО какво е това лисче аааа на кои е автомобилат.
                    -А на едни пенсионер ама не е негов а на един негов комшия които е починал
                    -????? Уникален поглед извади полоцаят
                    И изрече
                    - Аии сега всички баш монтьори и баш шофери качваите се ладата.
                    Хубаво но 5 човека не питаите как сме се качили вътре и то на задната седалка омазани в масло.
                    От тма в Младост 1 , тогава 7РПУ беше там.Разделхани на групички и при следователите.
                    Ние бяхме трима и извадихме късмет нашият следовател беше жена Николова сигорно учасниците тук с форума са чували за нея . Бърз распит ако може така да се каже и доиде момента когато каза.
                    -Момчета къжете домашните си телефони за да се обдим на родителите Ви за да доидат да ви преберат и да им обясним за какво става въпрос.
                    Е това вече не беше хубавооо ама въобще.
                    Жената звъна от другата стара дигна Маика ми това добре обясни къде съм и след няма 20 минути беше в РПУ-то
                    -Димитърчо ти какви си ги свършил ?
                    И направо се рабих какволи не ми мина през главта .
                    Влезе в стаята и след 10 минути излезе с усмивка гледах страно .
                    Да ама
                    -Ще те накажем с Баща ти не може така.
                    До тук с мен , другат групичка бяха при Козовски някои от тук присъстващите може да са чували някои работи за него.
                    Лошото беше , че титулярът на наща групичка беше при него ( демек собственика на белият ЗАЗ вписан в въпросното лисче )
                    Доиде баща му ,бои в РПУ-то не яде но бая бои отнесе пред РПУ-то от баща му.
                    Прибрах ме се в нас , доиде баша ми разказах му за случката гледаше смеше се , за момент си помислих че ми се е разминало.
                    Но изрече.
                    -Ти това лято на море с твоите дружки няма да ходиш
                    Това ме разби бях отчаян

                    Заските нямаха късмет два дни след случея заминаха за старо желязо това го реши бащата на Павката

                    Е това е с заските , има и други случки но те са с един Москвич 408

                    Коментар


                    • #11
                      До: Изчезващ вид - Запорожецът.

                      ХУбаво е да се запази някой и друг екземпляр - за назидание
                      "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                      Коментар


                      • #12
                        До: Изчезващ вид - Запорожецът.

                        Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                        ХУбаво е да се запази някой и друг екземпляр - за назидание
                        Преди месец попаднах на един 968М на 40 000км в един пункт за изкупуване на метали.Същият ден го бяха докарали. Беше чист и лъскав. По перфектна Зазка не бях виждал. Как не се опитвах да я купя и да запазя...но НЕ. Човекът беше категоричен, че няма да ми я даде. "Лицензът му бил по скъп от Запорожката".
                        Впоследствие видях обява в един сайт с обяви за региона.
                        Говорих с истинският собственик, който каза че 2 месеца се опитвал да я продаде за сума от 250 лв(обявена).Пречела му, и затова никой като не се обадил я дал за скраб.
                        Сигурно историята на повечето коли се повтаря с тази.
                        Инак качвам една снимчича и от мен на "забравен" ЗАЗ
                        НЕ е това ЗАЗът за който пиша!
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • #13
                          До: Изчезващ вид - Запорожецът.

                          Не съм спец по конструкциите и двигателите, но през 1984-5г. където съм минавал със ЗАЗ никое друго соц-возило не можеше да мине. За мен беше истинско бъги Там минаваше само УАЗ и Джоган. А че пътя между Любимец и Ивайловград се минаваше за часове/60км/ е факт - загрява, караш на отворен капак, спираш и чакаш да се охлади... Но си имам сантименти към модела, първата цивилна кола, която съм карал Спомням си я с усмивка

                          Коментар


                          • #14
                            До: Изчезващ вид - Запорожецът.

                            Днес ходих до Царево и в двора на СБА до един ЗАЗ какво видях
                            Прикачени файлове
                            DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
                            Skype: pach_bs

                            Коментар


                            • #15
                              До: Изчезващ вид - Запорожецът.

                              Първоначално публикуван от PACH - Иван Тодоров Преглед на мнение
                              Днес ходих до Царево и в двора на СБА до един ЗАЗ какво видях
                              Сигурно ги дърпат с ЗАЗОВЕ а вие им се подигравате .Не ви е срам
                              К мирной жизни не пригоден.
                              Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                              ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X