Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

    Значи, правя ограда на вилата. Отдолу бетонен пояс с атматура. После циментови тухли, и колонки през 2 метра. Зида е висок метър. Колонките 2.20.

    В гормата част за решетки ще правя метало-дървена "конструкция".

    2 или три хоризонтални железни квадратни профила, захванати за колонките, а по тях вертикално се захващат дъски.

    Дъските са чамови. С какво да ги обработя, че да изкарат по-дълго? Над тях няма "покривче", и ще ги вали често.

    С яхтен лак не става - пробвано. След година почва да се лющи.

    Върти ми се в главата дали няма някакви импрегнатори? Да го импрегнирам, а после лакирам с някакъв лак, съвместим с импрегнатора. Нещо може би на терпентинова основа?

    Дайте акъл.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

  • #2
    До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

    Имах неудачата с яхтен лак, само име и цена.
    Пише, че чам се импрегнира с ленено масло / ленен безир, но не знам защо аз не успях, може би температура при нанасяне, вискозитет, пък и различни чамове, българския е смолист с по висока плътност/относително тегло от руския.
    При мене добре се получи с лазурен лак, освен антибактериялна защита и такава от UV лъчи и високи температури, той дава и желания цвят.
    Дървена гаражна врата импрегнирам с обикновен безир, но на година... две изгаря и повтарям.
    Не мога да говоря за акъл, само споделям.
    Колкото е по-добър джипа, толкова по-далеко ходиш за трактор и попадаш на по-пиян тракторист

    Коментар


    • #3
      До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

      Пробвай с това.
      След две-три години ще се ядосваш, че не си направил хубав традиционен турски зид от тухла или камък.
      Прикачени файлове
      LZ1AIV

      Коментар


      • #4
        До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

        Първоначално публикуван от asenv Преглед на мнение
        ...След две-три години ще се ядосваш, че не си направил хубав традиционен турски зид от тухла или камък...
        Защо? Ще се скапят дЪските ли?

        Конструкцията е такава, че ако реша, винаги мога да ги вдигна и догоре, при това без да си личи. Циментови тухли с 15мм фуга (пълня ги като зидам), и циментори тела за колонки. С каналче, в което влизат тухлите. В колонките също е с арматура, с арматура е и захванато между колонката и зида.

        С лазурен лак съм работил преди време. С класическия български. Имам впечатлението че пак си иска повторение през 2-3 години.

        Всъщност вместо чам може да се мине и на друго дърво. Стига да не е на космическа цена. Ама ей-на, не знам какво е подходящо. Пък и чама е лек, а трябва да правя и доста големи порти, пак метало-дървени. Не знам с топола дали е удачно? Май се импрегнира по-лесно?
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

          Не с топола, много леко и бързо деформира и за кофраж не става.
          Турците са практични, но европейския пък и алпийския тип е лека дървена.
          Поддръжка си трябва, питаш ли американците с техните дървени къщи, по ги е страх от термити отколкото от руски ракети.
          Колкото е по-добър джипа, толкова по-далеко ходиш за трактор и попадаш на по-пиян тракторист

          Коментар


          • #6
            До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

            Първоначално публикуван от Christo Преглед на мнение
            ...питаш ли американците с техните дървени къщи, по ги е страх от термити отколкото от руски ракети....
            УтрепА ме!

            Май гледах и филм по Дискавъри. Като надушат че има термити, цената пада главоломно. А даже се стига и до негодност за употреба на къщата.

            Явно се остава на варианта с чам. То вече няма и голям избор от дървен материал. Или изобщо го няма, или е много скъп.

            До тук - лазурен лак.

            Други предложения?
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

              И аз съм за лазурен лак, отделяш един ден на 2-3 години, и имаш нова ограда.
              С каквото и да го направиш си иска подръжка, даже може и да се окаже че с дърво и лак е и най евтино, и най лесно. Тука до мен един комшия през година-две, кърпи, маже , шпаклова и боядисва.
              Па като се скапе, нема да живееме с орлите я.

              Коментар


              • #8
                До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                Първоначално публикуван от Christo Преглед на мнение
                Имах неудачата с яхтен лак, само име и цена...
                Не е точно така. Аз съм боядисал чамовите врати на двете бани отвътре с яхтен лак. Това беше преди 5 години. От тогава не са мръднали, а като се къпя вратите винаги са мокри. От същия лак дадох на зъболекарят ми да си боядиса дървения праг на кабинета - скоро го гледах, само където е стъпвано вече е позахабено. Да но те не са на слънце. Боядисах дървеният парапет на терасата на село с яхтен лак - след първото лято се напука и олющи. В момента с лазурен лак за едно лято е много по-добре от колкото с яхтения
                Nissan Terrano 2,7 TDI

                Коментар


                • #9
                  До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                  Първоначално публикуван от Andro_Pajero Преглед на мнение
                  И аз съм за лазурен лак, отделяш един ден на 2-3 години, и имаш нова ограда.
                  С каквото и да го направиш си иска подръжка, даже може и да се окаже че с дърво и лак е и най евтино, и най лесно. Тука до мен един комшия през година-две, кърпи, маже , шпаклова и боядисва.
                  Па като се скапе, нема да живееме с орлите я.
                  Еми правих сметка - най-евтино е.

                  Мислех и за чисто метална, ама цените са свирепи. Пък и обичам дърво. Внася уют. А и оградата трябва да е почти плътна - поне в тая част, която ще направя в началото. Целите са 2 - да пази завет, и да пази от прах. Улицата е много прашна, и нямам идея дали изобщо някога ще я асфалтират.

                  Селото е Драговищица. На 15-20км. от София. След Костинброд.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                    Правиш ли го с хъс ( има и туркизъм, мерак ) винаги се получава добре. Пък и, не знам от колко време се занимаваш с вилата, но самото действие, вкл. и поддръжката носят удоволствие, отпускат напрежението.
                    За себе си понякога се досещам, че вложените суми във вилата и около нея, върху знаметател ползването в човекодни, прави повече от петзвезна цена със екстри.
                    Колкото е по-добър джипа, толкова по-далеко ходиш за трактор и попадаш на по-пиян тракторист

                    Коментар


                    • #11
                      До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                      Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                      Не е точно така. Аз съм боядисал чамовите врати на двете бани отвътре с яхтен лак. Това беше преди 5 години. От тогава не са мръднали, а като се къпя вратите винаги са мокри. От същия лак дадох на зъболекарят ми да си боядиса дървения праг на кабинета - скоро го гледах, само където е стъпвано вече е позахабено. Да но те не са на слънце. Боядисах дървеният парапет на терасата на село с яхтен лак - след първото лято се напука и олющи. В момента с лазурен лак за едно лято е много по-добре от колкото с яхтения
                      Ултравиолетовото излъчване вътре в сградата е минимално=нулево (зъболекаря, банята). Покритията се скапват от него (излъчването). Ако пък и има директно слънчево греене, трайността на филмите е минимална. Дървените траверси на ЖП-то са добър пример за защита чрез импрегнация.
                      LZ1AIV

                      Коментар


                      • #12
                        До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                        Първоначално публикуван от Christo Преглед на мнение
                        Правиш ли го с хъс ( има и туркизъм, мерак ) винаги се получава добре. Пък и, не знам от колко време се занимаваш с вилата, но самото действие, вкл. и поддръжката носят удоволствие, отпускат напрежението.
                        За себе си понякога се досещам, че вложените суми във вилата и около нея, върху знаметател ползването в човекодни, прави повече от петзвезна цена със екстри.
                        Прав си. Намислил съм много неща, и малко по малко ще станат. Едни дървени асмалъци вътре съм замислил, но чак догодина. Сега вече лозите са тръгнали по старите, и ще ги осакатя.

                        Вилата я е правил бащата на жена ми. Разбраха се как да разпределят наследството, и остана на нас. Съответно искам да си направя туй-онуй, та да ми е кеф да си седна и да си пийна ракийката от време на време.

                        Даже напоследък сериозно се замислям да се изнеса от тая кочина, наречена столица. Къщата с дворче си е съвсем друго нещо. Пък си имам и гаражче. Мисля да си взема и стругче някой ден. Въобще все глезотийки.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                          Да bullet pk, става ясно, яхтения лак е за влажна среда и износоустойчив. Също като тебе се опитвах да боядисам парапет, на вила южно изложение, 800 м. над морско ниво.
                          Колкото е по-добър джипа, толкова по-далеко ходиш за трактор и попадаш на по-пиян тракторист

                          Коментар


                          • #14
                            До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                            Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                            Не е точно така. Аз съм боядисал чамовите врати на двете бани отвътре с яхтен лак. Това беше преди 5 години. От тогава не са мръднали, а като се къпя вратите винаги са мокри. От същия лак дадох на зъболекарят ми да си боядиса дървения праг на кабинета - скоро го гледах, само където е стъпвано вече е позахабено. Да но те не са на слънце. Боядисах дървеният парапет на терасата на село с яхтен лак - след първото лято се напука и олющи. В момента с лазурен лак за едно лято е много по-добре от колкото с яхтения
                            Вкъщи всичко чамово е с яхтен лак. Включително и на вратата на банята. Също не е мръднало.

                            На прозорчите беше също яхтен лак. Вече не остана и люспичка отвън. А отвътре не е мръднал. А се случва често да има конденз и да е мокро отвътре. Дори и да го боядисвам всяка година, пак се бели зверски отвън. Решил съм да ги боядисам с най-обикновена бяла боя за дърво. Сигурен съм че ще изкара повече.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                              Първоначално публикуван от asenv Преглед на мнение
                              Дървените траверси на ЖП-то са добър пример за защита чрез импрегнация.
                              Идвало ми е наум. Да ама цвета им е никакъв. А и мириса също. Не ща да се чувствам все едно живея в ЖП вагон.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X