Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Трябва ли книжка за мотор/скутер до 49 к.см.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Трябва ли книжка за мотор/скутер до 49 к.см.

    Знам, че темата не е за тук и се извинявам за това, че повдигам въпроса. Та, трябва ли да имаш книжка за такъв мотор/скутер до 49 к.см. Преди години можеше да си ги караш без проблеми като колело. Сега как е?

  • #2
    До: Трябва ли книжка за мотор/скутер до 49 к.см.

    Първоначално публикуван от kolonal Преглед на мнение
    Знам, че темата не е за тук и се извинявам за това, че повдигам въпроса. Та, трябва ли да имаш книжка за такъв мотор/скутер до 49 к.см. Преди години можеше да си ги караш без проблеми като колело. Сега как е?
    Прочети правилника!
    (до колкото си спомням - Не и ако конструктивната му максимална скорост надвишава 45 км/ч !!!! )
    Kawasaki KDX 220 R (Jabcho tuning)>Gas Gas EC300>Beta 300RR

    Коментар


    • #3
      До: Трябва ли книжка за мотор/скутер до 49 к.см.

      За мотор до 49к.см.,на който максималната скорост не надвишава 45км/ч(мотопед) ти трябва категория "М" ,която може да се изкара на 16 год. и също така я дават при изкарване на кат.(А,Б и т.н.).А за моторите над 49к.см.(мотоциклет)ти трябва кат."А",която може да се изкара на 18год.(до 350к.см.).За да караш мотори над 350к.см. трябва да имаш 3 год. стаж с 350 к.см. мотор.
      Успех!!!
      Живей сега, защото вчера няма да се върне, а утре може и да не дойде!!!

      Коментар


      • #4
        До: Трябва ли книжка за мотор/скутер до 49 к.см.

        Първоначално публикуван от kiril_ivanov Преглед на мнение
        .....За да караш мотори над 350к.см. трябва да имаш 3 год. стаж с 350 к.см. мотор.
        Успех!!!
        Трябват навътшени 21 години....
        Kawasaki KDX 220 R (Jabcho tuning)>Gas Gas EC300>Beta 300RR

        Коментар


        • #5
          До: Трябва ли книжка за мотор/скутер до 49 к.см.

          По спомен ти трябват 16 г. и минати листовки...

          Коментар


          • #6
            До: Трябва ли книжка за мотор/скутер до 49 к.см.

            Имаш ли книжка за кола можеш да караш всичко регистрирано, като категория М. На теория това е до 50 кубика и до 45 км/ч максимална скорост. На практика в България всичко до 50 кубика, не зависимо от максималната скорост, се регистрира като М.
            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

            Коментар


            • #7
              До: Трябва ли книжка за мотор/скутер до 49 к.см.

              Изрових и цитирам правилника (най-новия):

              "A - Мотоциклети - Двуколесни пътни превозни средства с кош или без кош, които имат двигател с работен обем над 50 куб. см. Към мотоциклетите се приравняват и моторните превозни средства с три колела, чиято маса без товар не надвишава 400 кг. както и двуколестните пътни превозни средства, които имат двигател с работен обем до 50 куб. см. и чиято конструктивна максимална скорост надвишава 45 км/час. "

              "Подкатегория А1 - моторни превозни средства с обем на двигателя не повече от 125 куб. см и максимална мощност не повече от 11KW"

              Продължавам да търся кога може да се кара "А" - От спомени и от това което ми каза инструктора - след 21 години! До тогава А1 !
              Kawasaki KDX 220 R (Jabcho tuning)>Gas Gas EC300>Beta 300RR

              Коментар


              • #8
                До: Трябва ли книжка за мотор/скутер до 49 к.см.

                Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
                Имаш ли книжка за кола можеш да караш всичко регистрирано, като категория М. На теория това е до 50 кубика и до 45 км/ч максимална скорост. На практика в България всичко до 50 кубика, не зависимо от максималната скорост, се регистрира като М.
                За жалост едни неща се регистрират други немогат (нормално)!
                Kawasaki KDX 220 R (Jabcho tuning)>Gas Gas EC300>Beta 300RR

                Коментар


                • #9
                  До: Трябва ли книжка за мотор/скутер до 49 к.см.

                  Първоначално публикуван от Ivan Minkov Преглед на мнение
                  Продължавам да търся кога може да се кара "А" - От спомени и от това което ми каза инструктора - след 21 години! До тогава А1 !
                  М - 16 години
                  А1 - 17 години
                  А - 18 години, но до 350сс
                  При навършени 21 години може да управлявате и мотор над 350сс

                  Коментар


                  • #10
                    До: Трябва ли книжка за мотор/скутер до 49 к.см.

                    Мисля, че вече стана ясно всичко, което го интересуваше колегата.
                    Нека да оточня пак:
                    За да караш мотор до 49-50 куб.см. с максимална скорост до 45 км/ч (мотопед) трябва да имаш 16г. и изкарана "М" категория (която представлява само листовки пред КАТ без курмуване)
                    Suzuki TS 200R - 1996, Suzuki Dr 250 SHC - 1991, Suziki RMZ 450 - 2007, Yamaha YZ 450F - 2010...

                    Коментар


                    • #11
                      До: Трябва ли книжка за мотор/скутер до 49 к.см.

                      Според мен тази тема е безмисленна и нека да я прекратим.Има си правилник и внего пише всичко точно,който го интересува нека го прочете.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Трябва ли книжка за мотор/скутер до 49 к.см.

                        Примерно имам 18 години и книжка с Б и А категория и карам 600 кум. мотор, какви са последствията, ако ме провери КАТ и установят, че съм нарушил правилото!?
                        KTM Fen

                        Коментар


                        • #13
                          До: Трябва ли книжка за мотор/скутер до 49 к.см.

                          Такива каквито, ако караш автомобил без Б категория
                          т.е. все едно си без книжка , защото на теория си неправоспособен водач.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Трябва ли книжка за мотор/скутер до 49 к.см.

                            Първоначално публикуван от Daniel Gyorev Преглед на мнение
                            Примерно имам 18 години и книжка с Б и А категория и карам 600 кум. мотор, какви са последствията, ако ме провери КАТ и установят, че съм нарушил правилото!?
                            Първоначално публикуван от Жоро XR 600 Преглед на мнение
                            Такива каквито, ако караш автомобил без Б категория
                            т.е. все едно си без книжка , защото на теория си неправоспособен водач.
                            Не съм сигурен НО мисля, че Жорка не си прав. Май само те санкционират за това, че нямаш категорията. Тоест ти с любителската книжка си изкарал изпита за правилника за движение по пътищата който е еднакъв за всички категории /пак не съм 100% сигурен/ така, че нарушение остава категорията само....Нали имаш за моторо до 50куб.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Трябва ли книжка за мотор/скутер до 49 к.см.

                              Първоначално публикуван от Chinela Преглед на мнение
                              Не съм сигурен НО мисля, че Жорка не си прав. Май само те санкционират за това, че нямаш категорията. Тоест ти с любителската книжка си изкарал изпита за правилника за движение по пътищата който е еднакъв за всички категории /пак не съм 100% сигурен/ така, че нарушение остава категорията само....Нали имаш за моторо до 50куб.
                              Ванка, прав си. Току що се консултирах и се оказа, че в последните изменения на ЗДП, ако се надцениш с друго превозно средство, за което нямаш нужната категория, отнасяш само глоба от 50лв. Виноват
                              Но до миналата година, при такова нарушение, беше в сила "лишаване от правоуправление" за определен период. Сблъсквал съм се с казуса, затова така категорично го твърдях.
                              И сега да кажа нещо на пичовете дето нямат 21, а карат над 350сс - не се "стягайте" историята не помни глобен моторист, нарушаващ точно тази точка от ЗДП.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X