Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Скоростна кутия на Нива

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Скоростна кутия на Нива

    Както се оказа, има различни варианти и модификации на СК на нашите ниви.
    Може да се правят опити за промяна от 4 степенна на 5 степенна СК.
    Аз направих подобен опит, но след огледа на двете разглобени кутии се оказа, че от моята 4 ст. нищо не става на моята 5 ст, кутия.
    Еднакви са само муфата и синхронизаторите.
    Всичко останало , дори и вилките за вкл. на скоростите са различни.
    Ето снимки на 4 степенната СК.
    Пускам тази тема, за да не пречим с подобна дискусия в други теми.
    Който има какво да добави по темата - моля !
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от bgbul; 14-10-12, 13:13.

  • #2
    От: Скоростна кутия на Нива

    Ако не се лъжа в друга тема доста отдавна,може би Ясен и колеги го бяха казвали.Няма невъзможни неща,има ,,цена"-лично мнение.
    А тези простотии се правят от името на всички ни.
    Даника
    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

    Коментар


    • #3
      От: Скоростна кутия на Нива

      Колега разлика има само във вилката за 5 и задна и зъбните колела в задният капак на скоростите .Иначе 1234 са еднакви.

      Последно редактирано от Симеон Цинцов; 14-10-12, 13:26. Причина: допълване
      878177589

      Коментар


      • #4
        От: Скоростна кутия на Нива

        Първоначално публикуван от monio1 Преглед на мнение
        Колега разлика има само във вилката за 5 и задна и зъбните колела в задният капак на скоростите .Иначе 1234 са еднакви.

        И вторичния вал е различен освен това в блоковата ос на 5 ст. кутия има резба
        ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

        Коментар


        • #5
          От: Скоростна кутия на Нива

          Първоначално публикуван от monio1 Преглед на мнение
          Колега разлика има само във вилката за 5 и задна и зъбните колела в задният капак на скоростите .Иначе 1234 са еднакви.

          Колега - писал съм достатъчно ясно. При мен са двете разглобени кутии.
          Иначе - 1,2,3,4 са еднакви зъбните колела, муфи и синхронизаторите.
          Това съм казал - от две кутии да сглобиш една 5 степенна става.
          За да направиш от 4 ст. - да стане 5 ст. ти трябват осите( и първичната и другата), лагерите, вилките, задната част със зъбната система за 5 скорост.
          Трябва ти ново зъбно колело за задна скорост (има различен брой зъби), трябва ти нова ос (по-дълга, която се завива за задната част на кутията) за зъбното колело за 5 скорост..... и там има разлика.
          Утре мога да снимам.
          Няма невъзможни работи... и аз така мисля, но дали си заслужава........една 5 ст, кутия е под 200 лева, една 4 ст е под 100 лева.
          Муфа - 36, синхр. - 12, зъбно колело 28 ....
          Ха на здраве !

          Коментар


          • #6
            Re: Скоростна кутия на Нива

            4-ри степенните кутии на Лада са три вида.Водят ги популярному къса, средна и дълга, а номенклатурно 2101, 2105 и 2106.На всичките е еднаква четвърта, както и на петстепенната-отношение 1:1 винаги.Доколкото знам, може да се преправи на петстепенна само 2105, но какво е необходимо, нямам идея, понеже не съм го правил.

            Коментар


            • #7
              От: Скоростна кутия на Нива

              Ако караш повече в гората си заслужава да сложиш пета на жигулска кутия2101 така наречена къса.

              Коментар


              • #8
                От: Скоростна кутия на Нива

                Първоначално публикуван от токарев Преглед на мнение
                Ако караш повече в гората си заслужава да сложиш пета на жигулска кутия2101 така наречена къса.
                В другата това написах и аз.. Хем получаваш редукторна кутия/не е най-редукторната, ама..../, хем и с една скорост повече.. Защото идва къса 4та, като излезеш, по равният път... Та в най-скоро време, може да се пробваме, да го направим този проект, само трябва да уточним частите, които трябват...
                За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                Honda Dominator 650
                088ЧЧ93979-->Борис
                0878956Ч38-->Борис

                Коментар


                • #9
                  От: Скоростна кутия на Нива

                  Първоначално публикуван от Борис Хаджиценев (bob4oo) Преглед на мнение
                  В другата това написах и аз.. Хем получаваш редукторна кутия/не е най-редукторната, ама..../, хем и с една скорост повече.. Защото идва къса 4та, като излезеш, по равният път... Та в най-скоро време, може да се пробваме, да го направим този проект, само трябва да уточним частите, които трябват...
                  Само за гората ще става, за 5 та ск. на късата кутия ефекта ще е почти нулев, при 100 км-ч. ще смъква не повече от 150 оборота
                  ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

                  Коментар


                  • #10
                    От: Скоростна кутия на Нива

                    Първоначално публикуван от auto_marin Преглед на мнение
                    Само за гората ще става, за 5 та ск. на късата кутия ефекта ще е почти нулев, при 100 км-ч. ще смъква не повече от 150 оборота
                    Напротив,разликата е пренебрежимо малка(около 200об/мин) и ще смъква до 450-500об/мин,понеже предавателното съотношение на първичния вал спрямо блоковата ос е по-голямо спрямо ладова(2103) кутия,на жигулито ми смъкваше точно 500 преди да се изкърти и да монтирам 1-ва наопаки.
                    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Скоростна кутия на Нива

                      Първоначално публикуван от Борис Хаджиценев (bob4oo) Преглед на мнение
                      В другата това написах и аз.. Хем получаваш редукторна кутия/не е най-редукторната, ама..../, хем и с една скорост повече.. Защото идва къса 4та, като излезеш, по равният път... Та в най-скоро време, може да се пробваме, да го направим този проект, само трябва да уточним частите, които трябват...
                      Лесно е - трябват ти две скоростни кутии - една 5 степенна и една 4 степенна.
                      Останалото е въпрос на комбиниране на частите от двете кутии.
                      Много по-лесно и напредничаво е да намерим проблемите на 5 ст. кутия.
                      По-точно разликите м/у двете кутии и да установим защо 4 ст. няма проблеми както е при 5 ст.
                      Аз вече експериментирам с една ремонтирана 5 ст. кутия. Желязна е ........... за сега.
                      По причина, че повечето само пишете (предполагате) кое как е при двете кутии без да сте ги сравнявали на живо мисля да спра до тук с темата.
                      Когато имате двете кутии пред себе си може да продължим на един език. За сега се оказва, че аз искам да споря.
                      НЕ - не ми се спори.
                      Тия дни като отворя 5 степенна ще я снимам заради темата.
                      Ще снимам и комбинирано двете една до друга (разглобени) и ще оставя коментарите на вас.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Скоростна кутия на Нива

                        Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                        Напротив,разликата е пренебрежимо малка(около 200об/мин) и ще смъква до 450-500об/мин,понеже предавателното съотношение на първичния вал спрямо блоковата ос е по-голямо спрямо ладова(2103) кутия,на жигулито ми смъкваше точно 500 преди да се изкърти и да монтирам 1-ва наопаки.
                        Въпрос на проста математика е , предавателното число от първиния вал към блоковата ос е 2101- 17/29-0.586 2103-2105-18/28-0.643 2106- 19/28-0.678 (много трудно се намира)като на последната блоковата ос е различна от тази на 2103 (модула на зъбите е друг) та разликата между жигулската и ладовата е доста осезаема някои колега ако има разглобена 5 ст. кутия да каже броя на зъбите на 5та предавка блокчето и на малкото колело че вече не ги помня и ще го сметна точно но с две думи няма смисъл бавна кутия да се преправя
                        Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                        По причина, че повечето само пишете (предполагате) кое как е при двете кутии без да сте ги сравнявали на живо мисля да спра до тук с темата.
                        собственоръчно съм разглобявал и съм направил куп преработки и експерименти с ладови кутии включително и 5 ст.от фиат 124 , та имам живи данни
                        Последно редактирано от auto_marin; 16-10-12, 10:12.
                        ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

                        Коментар


                        • #13
                          От: Скоростна кутия на Нива

                          Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                          Лесно е - трябват ти две скоростни кутии - една 5 степенна и една 4 степенна.
                          Останалото е въпрос на комбиниране на частите от двете кутии.
                          Много по-лесно и напредничаво е да намерим проблемите на 5 ст. кутия.
                          По-точно разликите м/у двете кутии и да установим защо 4 ст. няма проблеми както е при 5 ст.
                          Аз вече експериментирам с една ремонтирана 5 ст. кутия. Желязна е ........... за сега.
                          По причина, че повечето само пишете (предполагате) кое как е при двете кутии без да сте ги сравнявали на живо мисля да спра до тук с темата.
                          Когато имате двете кутии пред себе си може да продължим на един език. За сега се оказва, че аз искам да споря.
                          НЕ - не ми се спори.
                          Тия дни като отворя 5 степенна ще я снимам заради темата.
                          Ще снимам и комбинирано двете една до друга (разглобени) и ще оставя коментарите на вас.
                          Трябва да знаеш че доста кутии сме счупили преди да почнем да пишем.4ст.кутия лесно става 5ст. като разбробиеш блоковата ос и направиш резба да хванеш запчатката на 5ск. също така навремето трудно се намираше вторичен вал затова 4ст. се престъргва на струг и се удължава канала за шпонката.Останалите части ги прехвърляш от 5ст. Ама ти щом ще отваряш тия дни ще ти стане ясно.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Скоростна кутия на Нива

                            Първоначално публикуван от токарев Преглед на мнение
                            Трябва да знаеш че доста кутии сме счупили преди да почнем да пишем.4ст.кутия лесно става 5ст. като разбробиеш блоковата ос и направиш резба да хванеш запчатката на 5ск. също така навремето трудно се намираше вторичен вал затова 4ст. се престъргва на струг и се удължава канала за шпонката.Останалите части ги прехвърляш от 5ст. Ама ти щом ще отваряш тия дни ще ти стане ясно.
                            Те това е разковничето - трябва да имаш и 5 ст. кутия за да преправиш 4 ст да стане 5 ст.
                            Аз точно това казвам - трябват ти да имаш и двете кутии за да комбинираш.
                            Няма невъзможни работи.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Скоростна кутия на Нива

                              Първоначално публикуван от токарев Преглед на мнение
                              Трябва да знаеш че доста кутии сме счупили преди да почнем да пишем.4ст.кутия лесно става 5ст. като разбробиеш блоковата ос и направиш резба да хванеш запчатката на 5ск. също така навремето трудно се намираше вторичен вал затова 4ст. се престъргва на струг и се удължава канала за шпонката.Останалите части ги прехвърляш от 5ст. Ама ти щом ще отваряш тия дни ще ти стане ясно.
                              +1,точно това упражнение го правих през 93-94г за пръв път,бях си взел полонезова кутия която виеше като карпатски вълк,млъкваше само на 4-та,след две смени на лагери установих,че шумът е от зъбни двойки и по-евтиният(тогава)вариянт е закупуване на нова ск.Интервенцията е същата както описва токарев,с разликата,че блоковата ос се удължава с ф20мм на х дължина и завършва с резба м20х1,5мм,на ладовата резбата се прави на опашката на блоковата ос,малко трудно се пробива но става.

                              Към bgbul,от 4ст става 5ст,но трябва донор 5ст,инак ако решиш да купуваш всичко ново,занятието си губи смисъла от финансова гледна точка(е може и да не те бъркат парите,но се съмнявам).Проблемът при 5ст ск е във високите обороти на вторичният вал и от там разхлабване на гайката която крепи тройника с гуменото каре(не е изчислено за такива обороти и започва да тресе,след охлабване изчезват и скорости) прегряване на ск(две задвижващи зъбни двойки,едната повишаваща,демек голямо триене),от там изпичане на салници,маншон на лоста за ск,теч на масло,разбиване на лагери и всеобщото твърдение,че 5ст кутия е боклук.Лекува се със поне 200гр масло в плюс,подбиране на тройник без луфт във шлиците на главният вал,нова осигурителна шайба,лепило на гайката и здраво стягане.Намирането на балансирано гумено каре си е жив късмет,при мен стана на третия път,при първите две не се живееше в Нивата.

                              P.S. При продължително каране със небалансирано каре(или не центрована правилно раздатка) се износва центриращият сферичен пръстен на опашката на главният вал,подменя се със здрав или нов,проверява се и направляващата втулка която влиза в него(по принцип не се износва),ако хлопа се подменя и тя.
                              Последно редактирано от petroffbg; 17-10-12, 08:18.
                              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X