Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тракбол, Мишка или Писалка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Тракбол, Мишка или Писалка

    Здравейте, тъй като се у нас основната дейност на компютъра освен писане по форуми и фейсбук е CAD - ване на разнообразни програми, се замислям за по-ергономичен и прецизен метод за въвеждане. Да не говорим, че от работата с мишката вече започнаха да ме болят ставите на пръстите (т.нар. синдром на преупотреба).

    И така - какво ползвате вие и какво според вас е най-подходящото устройство.
    Засега обмислям следните варианти :
    1. Писалка за въвеждане на графични данни (дигитайзер)
    + много прецизно устройство за работа с графични програми
    - Не толкова добра функционалност като мишка
    2. Тракбол (от големите) -
    мисля, че е малко странен за работа, но като свикнеш е най-доброто универсално решение.
    3. Мишка + тракбол (лоджитек правят такива) - не знам нищо за това чудо, изглежда ми като всесезонна гума.
    4. Просто една по-голяма и хубава мишка (в момента съм се една малка мишка за лаптоп, не от най малките, но е крайно неудобна.

    По принцип съм привърженик на Лоджитек и все техни неща си харесвам. Сега определено трябва да помисля сериозно - трябва да е наистина ергономично и подходящо за работата която се върши на PC-то.
    Александър

  • #2
    От: Тракбол, Мишка или Писалка

    Мишката с тракбол отгоре си е мишка, топката отгоре замества колелцето на другите мишки. Имаш скрол и настрани, освен нагоре-надолу.

    Коментар


    • #3
      От: Тракбол, Мишка или Писалка

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      Мишката с тракбол отгоре си е мишка, топката отгоре замества колелцето на другите мишки. Имаш скрол и настрани, освен нагоре-надолу.
      Това ми е ясно. Аз питам който е работил с такова нещо да каже става ли или не. Аз четох че не става. Общо взето съм се насочил да си търся Тракбол от онези големите, които ги имаше преди, но не виждам такива на българския пазар.
      Александър

      Коментар


      • #4
        От: Тракбол, Мишка или Писалка

        Първо пробвай с нормална мишка.

        Коментар


        • #5
          От: Тракбол, Мишка или Писалка

          А защо просто не си вземеш писалка за графичните програми, като в същото време продължиш да ползваш мишката за останалата част? Няма проблем да работят заедно.
          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

          Коментар


          • #6
            От: Тракбол, Мишка или Писалка

            Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
            А защо просто не си вземеш писалка за графичните програми, като в същото време продължиш да ползваш мишката за останалата част? Няма проблем да работят заедно.
            Това е и другия вариант, който обмислям. По принцип съм пробвал да работя и с тракбол (от големите) и с Писалка. С писалката ми беше много готино.

            Ясене, с нормална или ненормална мишка положението е същото - пръстите са натоварени еднакво и при постоянното цъкане и движение на ръката се получава проблем. Затова търся вариант, с който да разнообразя движението на ръката и натоварването на малките стави.

            http://cgi.ebay.co.uk/Penny-Giles-Tr...d#ht_500wt_922

            http://www.orderbg.com/index.php?mai...ducts_id=10863

            http://www.orderbg.com/index.php?mai...ducts_id=11146

            А това как ви се струва?
            Последно редактирано от axlastro; 24-01-11, 13:00.
            Александър

            Коментар


            • #7
              От: Тракбол, Мишка или Писалка

              Работил съм и с тракбол, и с мишки (най-доброто от доброто - т.е. най-доброто, което може да се купи с пари...) и с таблети.

              Май съм остарял доста, но когато работих за последно сериозно CAD/CAM ползвах най-много клавиатурата... та... няма да мога да посъветвам конкретно за CAD/CAM - съжалявам.

              Писалка, ако не си художник твърдо не! Много малко поддръжка за български правопис и разпознаване на текст има.
              Trackball... това не е колелце, което може да се върти и наляво-надясно... Казвам ти го, като някой, който едвам се отучи от него. Адска зарибявка е и няма АБСОЛЮТНО НИЩО ОБЩО С МИШКАТА!!! Моя съвете, ако не смяташ да минаваш преманентно на MAC да не го почваш изобщо. Причините са разнообразни и сериозната цена за читави trackball устройства е само част от тях. За разлика от мишката, която дори и за седем лева пак е горе-долу, trackball-а не бива да е скапан. Ако е почват големи драми.

              За мишката... Мисля, че читава жична мишка - например Microsoft или Logitech за около 25-40 лева е напълно приемлива. Ако търсиш добър response time ще трябва да се бръкнеш по-дълбоко - например към 80 - колкото и тъпо да звучи, за читава геймърска мишка.

              Коментар


              • #8
                От: Тракбол, Мишка или Писалка

                Не започнеш ли да си вдигаш ръката от мишката през 30-60 секунди, няма да стигнеш далече. Съветът за клавиатурата също е добър - проблемите от клавиатура са други и доста по-малко.

                Коментар


                • #9
                  От: Тракбол, Мишка или Писалка

                  <off-topic>
                  Сега, като се замислих сериозно над питането ти... защо не си купиш една читава клавиатура, която поддържа макроси например? Ще ти бъде много по-полезно, ако имаш на един бутон директно команда за създаване на обект например. Лично аз много ползвах екструдиране от цилиндър - става удобно за неща от колони до... видии, гайки и болтове например.
                  </off-topic>

                  Целта в този тип софтуер е съвсем проста - за да може да работиш ефективно трябва си начертаеш мислено един правоъгълник в средата на екрана, който да е голям може би около 45% (когато съм във форма успявам да го докарам до около 25%) от общата площ на екрана и курсора на мишката/trackball-а ти да НЕ го напуска. Ако това не се случва, значи трябва да разучиш по-добре клавишните комбинации на софтуера или да потърсиш повече помощ от някой, който работи активно. Както ти казах от години не ползвам CAD/CAM - макар да не съм дизайнер напоследък наблягам на Corel Draw/PaintNET/Adobe фамилията - там доста си проличава, кой е художник и кой се занимава с ретуш.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Тракбол, Мишка или Писалка

                    По принцип самия софтуер който ползвам поддържа създаването на обекти чрез клавиатурата - практически всичките ми бутони или комбинации от бутони с контрол да речем са обвързани със стени, врати, прозорци, линии и т.н. Просто се чудя откъде да започна. Ако ще взимам тракбол, определено ще е от скъпите и затова не искам да купя нещо, което после да не ползвам. Стана ми интересно и за тази мишка на майкрософт с тъч бутоните - тя също изглежда доста ергономична и ще облекчи работата на ръката. Идеята на ясен с вдигането на ръката през 30-60 секунди определено е интересна - ще я пробвам. Може би просто ще си взема една нормална мишка на Logitech - те са ми любимата марка - и ще се приключи с драмите. Все пак си мисля за онзи огромен тракбол от E-bay - струва ми се , че ще е ужасно удобен.
                    Александър

                    Коментар


                    • #11
                      От: Тракбол, Мишка или Писалка

                      Лирично отклонение - повечето плочи (условно ги наричам така) с писалка на Wacom идват и с мишка (работи само върху плочата, мишка като мишка), отдолу с някакво меко дунапренче. Бих ти пратил ако не ми беше толкова далеч. Прецизни са до безобразие, цените са едни цени не е истина. Гледам че и китайците почнаха да се открехват, но при тях писалката е активна (с батерийка), не знам на какъв принцип са. При Wacom писалки и мишки са пасивни).
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #12
                        От: Тракбол, Мишка или Писалка

                        Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                        Лирично отклонение - повечето плочи (условно ги наричам така) с писалка на Wacom идват и с мишка (работи само върху плочата, мишка като мишка), отдолу с някакво меко дунапренче. Бих ти пратил ако не ми беше толкова далеч. Прецизни са до безобразие, цените са едни цени не е истина. Гледам че и китайците почнаха да се открехват, но при тях писалката е активна (с батерийка), не знам на какъв принцип са. При Wacom писалки и мишки са пасивни).
                        Нищо че си далече, E-bay е близо. Само да се реши какво е нужно. Определено ме заинтересува - тези таблети изглеждат доста добри.
                        Александър

                        Коментар


                        • #13
                          От: Тракбол, Мишка или Писалка

                          Поддържам въпроса. Мишките и плъховете са хубаво нещо, а молива - още по-хубаво.
                          Беше ми изпаднала една такава дъсчица, с молив на жица, ама не успях да я подкарам. Нещо и беше повредено. Така че продължавам да мечтая за такова. Като естествен начин на рисуване.
                          Собствения ми опит е само с радиомолив, даже не е тъчскрийн. Точността е по-лоша, но пак е по-сгодно.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Тракбол, Мишка или Писалка

                            Ако си прецизен (т.е използваш бърз курсор) и внимателен (нямаш склонност към насилие над периферията си) потребител бих ти предложил Trackball, но (разбира се винаги има и "но"), ако в твоите движения на курсора преобладават елипси и криви - т.е. това искаш да постигнеш на екрана. С Trackball се правят по-лесно, за сметка на това с мишка ще ти е доста по-лесно да правиш прави (относително, разбира се) линии. Сам си прецени. За таблетите... само Wacom и то само активните - т.е. тези с екран. Цената е истински убиец, та според мен няма да са уместни, но ти си знаеш сам колко пари можеш да отделиш за удобство. Според мен са по-подходящи за художник. Ако таблета е пасивен (т.е. без екран - само повърхност за писане) то ще ти трябват сериозни умения да визуализираш и да пренасяш това, което описва ръката ти мислено върху екрана. Получава се с доста опит и е меко казано... до някъде успешно.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Тракбол, Мишка или Писалка

                              Не си прав за само активните. Аз в началото бях ревнал на моите дизайнери че без мишка не им пипам маковете, та бяха тръгнали всичките да си раздават мишки когато знаеха че ще им ровя по компютрите. Сега ми е все тая. Свиква се с плочата и писалката за отрицателно време, и въобще не се забелязва че пишеш на едно място а гледаш на друго. Дори съм сигурен че ако им изсипя активни ще ги гледат като телета докато свикнат.

                              А wacom-ки ще ви пратя бракувани каквито имам, само да им измисля транспорта. По някаква причина почват да дават проблеми на маковете дълго преди да решат да се прецакат на пц-та.

                              Проблемът е че имам повече плочи отколкото писалки. Може да се наложи да импровизирате. Винаги съм се чудил на какъв принцип са тия щуротии.
                              Издъних се на Тюринг теста

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X