Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Топлоносимост" на пропилен гликол

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "Топлоносимост" на пропилен гликол

    Подхващам тази тема за пропилен гликол, като моля за извинение знаещите, но макар, че съм слушал в часовете по химия и физика тази онформация или не са ми предали или не съм бил в час...

    Много се колебах дали да подхвана тази тема, но да се върна към някои факти: жена ми има АТВ ренегад 800, което при малко по-топло време има склонност към прегряване. След сваляне, миене на радиатора ефекта е незначителен. Вносителя ме запита дали антифриза е смемян и с какъв. Но не знам т.к. не съм парви собственик. Имало някакъв специален, който бил с по-голяма топлоносимост и освен това кипял при по-висока темп. ако клапана на капачката работи правилно?!? Същото ми обясни конструктор на бъгита за състезания който ми каза, че при една и също охладителна с-ма ако се зареди не с етилен гликол, а с пропилен гликол температурата в с-мата спада драстично, двг. не прегрява и даже термостата отваря и затваря, а в нормалния вариант с вода направо я изхвърля.
    Сящия този човек ми обясни, че пропилен гликола за да се затопли и охлади поглъща до 4 пъти повече енергия спрямо H2О.
    Търсих в нета инфо за това, но не намерих, само в някакъв форум по друг повод /за локално парно отопление/ пишеха долу-горе същото.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

  • #2
    До: "Топлоносимост" на пропилен гликол

    Само ти ли си се сетил да ги смениш?

    Проблемчето на пропилен-гликолът е, че разтваря полиетилена, от там насетне се сети какво може да последва...

    Да слагат се на отоплителните инсталации, но ако са само от метални тръби.

    Огледай охладителната система и забележи дали няма някое полиетиленово съединение... между друото е силно отровен.

    Поздрави на теб и на семейството!
    Най обичам да ми обясняват как няма да стане!

    Коментар


    • #3
      До: "Топлоносимост" на пропилен гликол

      Първоначално публикуван от Танасе Преглед на мнение
      ... между друото е силно отровен.

      Поздрави на теб и на семейството!
      Благодаря за поздравите, но пишат, че етилен гликола е отровен /антифриза/ а пропилен гликола-не, и затова се използвал в хранителната промишленост.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #4
        До: "Топлоносимост" на пропилен гликол

        Пропиленгликолът не е отровен, или поне не незабавно и фатално, като етиленгликола. Разбира се, другите съставки на антифриза могат да са колкото си искат отровни.

        Не, не носи повече топлина от водата. Май няма такава течност, която да пренася топлината по-добре от вода.

        Ако капачката работи правилно, всички течности (начело с водата) кипят при по-висока температура, отколкото на открито. Те тези капачки затова са измислени.

        Да се набеждава антифризът за прегряване е малко странно, според мен има проблем - термостат ли ще е, въздушни тапи ли, запушване, замърсяване - каквото.

        Тестовете могат да се провеждат и с по-разреден разтвор, така разходите ще са по-малки.

        Коментар


        • #5
          До: "Топлоносимост" на пропилен гликол

          Абсолютно вярно, то затова и на много стари кошници, през лятото е по-добре да се налива вода.
          подаръци за мъже от FACOM
          промоция на читави инструменти

          и на хоби такива

          тел. О879 Ч8Ч 2З5

          Коментар


          • #6
            До: "Топлоносимост" на пропилен гликол

            абе, поне 15% концентрат трябва, иначе се получава горублянския кафяв антифриз и охлаждането - пак наникъде.

            Коментар


            • #7
              До: "Топлоносимост" на пропилен гликол

              Да питам, че ми стана интересно. Водата, че няма най-голяма топлоемкост - няма. Че няма и най-добро топлоотдаване - няма. Струва ми се, че всичко опира до компромиса между двете свойства. Иначе щяха да наливат олио или спирт примерно в охладителната система
              Правилно ли разсъждавам?
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #8
                До: "Топлоносимост" на пропилен гликол

                Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                Да питам, че ми стана интересно. Водата, че няма най-голяма топлоемкост - няма. Че няма и най-добро топлоотдаване - няма. Струва ми се, че всичко опира до компромиса между двете свойства. Иначе щяха да наливат олио или спирт примерно в охладителната система
                Правилно ли разсъждавам?
                Специфичен топлинен капацитет на водата е 4183 J/kg*K при 25 градуса целзий

                А сега кажи коя друга течност има по-голям.
                LZ5ZI qth HASKOVO
                Pajero II GLS 3000 V6

                Коментар


                • #9
                  До: "Топлоносимост" на пропилен гликол

                  Водата е най-добрият топлоносител между 0 и 100 градуса целзий. За улеснение, е и евтин. Да не бяха досадните дреболии като корозия и разширяване при замръзване, нищо друго нямаше да ползваме.

                  Коментар


                  • #10
                    До: "Топлоносимост" на пропилен гликол

                    http://maximaoil-bg.com/?p=dealers&aid=47

                    PS Ясене, това беше обещал да го провериш за вопиющи глупости
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #11
                      До: "Топлоносимост" на пропилен гликол

                      Първоначално публикуван от ivan4o Преглед на мнение
                      Специфичен топлинен капацитет на водата е 4183 J/kg*K при 25 градуса целзий

                      А сега кажи коя друга течност има по-голям.
                      Амоняка например, макар, че тук нагазваме в едни други води.
                      Май разбрах къде бъркам, поне ще поумувам още малко
                      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                      Коментар


                      • #12
                        До: "Топлоносимост" на пропилен гликол

                        Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                        http://maximaoil-bg.com/?p=dealers&aid=47

                        PS Ясене, това беше обещал да го провериш за вопиющи глупости


                        вопиющи май нямаше.

                        Коментар


                        • #13
                          До: "Топлоносимост" на пропилен гликол

                          Зачетох се в нещо друго от линка на Гоблин и прочетох доста примамливи неща:
                          Maxima Cool-Aide е ново поколение охладителна течност, формулирана за максимално намаляване температурата на двигателя чрез повишаване на контактната площ на водната молекула с металните повърхности в двигателя, значително подобрявайки топлообмена. Този ефект се постига с употребата на сурфактанти (повърхностно активни вещества - ПАВ), и при Cool Aide повърхностното напрежение на течността е намалено наполовина в сравнение с това на водата. Точката на кипене е над 130°C...
                          Целият линк: http://maximaoil-bg.com/?p=dealers&aid=50

                          Много готино, ама истина ли е?
                          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                          Коментар


                          • #14
                            До: "Топлоносимост" на пропилен гликол

                            Превеждал съм го от относително сериозни мотоциклетни публикации и от вътрешната документация на Максима. Мисля че е може да му се има вяра. Разделите за абразивното действие на силикатите и подобни заплахи обаче трябва да се разглеждат само от гледната точка на мотоциклетните двигатели, в частност кросови и ендуро. При автомобилните двигатели не мисля че има чак такова значение.

                            А иначе за това кое как охлажда - вярно си е. Но и аз мисля че само един антифриз/охладителна течност не можа да направи чудеса ако двигателят има проблеми.
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • #15
                              До: "Топлоносимост" на пропилен гликол

                              Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                              Зачетох се в нещо друго от линка на Гоблин и прочетох доста примамливи неща:

                              Целият линк: http://maximaoil-bg.com/?p=dealers&aid=50

                              Много готино, ама истина ли е?
                              Е>> Тома Неверни Слагаш, пробваш и казвай резултата.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X