• Фетел защити титлата си във Формула 1

Натиснете снимката за да я уголемите

Прегледи:7
Размер:38.1 КБ
ID:6512061Германският пилот на тима от Формула 1 на Ред Бул Себастиан Фетел влезе в историята, като най-младият двукратен световен шампион в най-бързата надпревара. Това стана факт, след като 24-годишният състезател успя да защити титлата си във Формула 1.

Фетел узакони тоталното си превъзходство този сезон с трето място в Гран при на Япония. Мястото на подиума му бе напълно достатъчно за втората поредна титла, тъй като той се нуждаеше само от точка за да триумфира в шампионата.

След като миналия сезон пилотът на Ред Бул водеше битка за признанието №1 при пилотите до последните метри на заключителния старт за годината, този път Фетел си гарантира и на теория първото място в крайното класиране при пилотите четири кръга преди края на надпреварата.

След 15 състезания досега за сезона германецът има 9 победи и 12 първи места на стартовата решетка.

Фетел стартира от първа позиция на "Сузука", като от тима му Ред Бул бяха заложили на сигурната тактика. Това позволи на основния конкурент на германеца за титлата, пилотът на Макларън Дженсън Бътън и на двукратния първенец на планетата Фернандо Алонсо с Ферари да завършат състезанието преди германеца.

Световният шампион за 2009 г. Бътън проведе перфектно надпреварата, завършвайки успешно един страхотен за него уикенд в Япония. Британецът спечели и трите свободни тренировки преди състезанието, а в навечерието на уикенда официално бе обявено, че е подписал нов дългосрочен договор с Макларън. Бътън, който тръгна от втората позиция, завъртя 53-те обиколки за 1.30:53,427 часа.

Второто място на "Сузука" остана за потеглилия от пето място на стартовата решетка двукратен световен шампион Фернандо Алонсо с Ферари. Испанецът се държа до финала на позиция за атака на първото място в надпреварата, но така и не получи реален шанс да влезе в битка с Бътън за победата. В крайна сметка той изостана с 1,1 секунди от британеца.

Фетел завърши спокойно с изоставане от 2 секунди от победителя.

В зоната на точките успяха да влязат и Марк Уебър (Ред Бул), Люис Хамилтън (Макларън), Михаел Шумахер (Мерцедес), Фелипе Маса (Ферари), Серхио Перес (Заубер), Виталий Петров (Рено), Нико Розберг (Мерцедес).